כללית און-ליין
פסיכולוגיה רפואית

טיפול בפצועים - פסיכולוגיה רפואית במערך לכירורגיה /לאורתופדיה

ד"ר עירית חרותי, מנהלת המערך לפסיכולוגיה רפואית

מחקרים עדכניים מדווחים, שפציעות הינן גורם התמותה המוביל בעולם בכל קבוצות הגילאים והמינים ובנוסף, מהוות גורם מרכזי למגבלות תפקודיות (Disability) ולאובדן משמעותי באיכות החיים של הנפגעים. פציעות פוגעות בעיקר באנשים צעירים מכל האוכלוסיות ללא קשר לגיל, למין, למצב סוציו-אקונומי ולאזור מגורים. תאונות דרכים הן גורם התמותה התשיעי בחשיבותו בעולם, אחריהן בחשיבותן הן פציעות שנגרמו מפגיעות עצמיות (Self-inflicted injuries), נפילות ואלימות בין-אישית.

עבור הפצוע, אירוע הפציעה הינו אירוע פתאומי, רווי דחק (stress) וטראומטי. בשלב האקוטי (בד"כ במחלקות הכירורגיות והאורתופדיות) שכיח שהפצוע יחווה סימפטומים של דיכאון, לחץ חריף, בלבול וחרדה. אלו תגובות מובנות לאור הזעזוע שמעוררת הפציעה ברוב תחומי החיים של האדם: ירידה בניידות, בפעילויות היומיומיות ובמעורבות החברתית. לאור העובדה שאירוע הפציעה יכול לעורר טראומה נפשית (PTSD), יש חשיבות להערכה פסיכו-רפואית מקצועית כבר בשלב האשפוז. התערבויות פסיכולוגיות בשלב האקוטי, נמצאו יעילות לא רק לצורך הפחתת המצוקה הפסיכולוגית במהלך האשפוז, אלא גם למניעת התפתחות הפרעת דחק טראומטית וכרונית (PTSD).

חשוב לזכור שהספרות המקצועית מראה שלא נמצא קשר בין חומרת הפציעה (האובייקטיבית) לבין המצוקה הנפשית הנלווית לפציעה. מה שכן מנבא (מהווה גורמי סיכון) מצוקה נפשית משמעותית הינם גורמים הקשורים בתפיסת הפצוע את פציעתו (הייצוגים הקוגניטיביים והרגשיים של הפציעה), רמות הכאב, טראומה מוקדמת, פסיכופתולוגיה מוקדמת, חוסר תמיכה חברתית, סימפטומים דיסוציאטיביים טרום הפציעה ותחושה של איום נתפס על החיים בעת הפציעה. צוות הפסיכולוגים הרפואיים של בית החולים מיומן בזיהויי גורמי סיכון אלו ובבניית תוכניות התערבות יעילות להפחתת המצוקה ולשיפור ההתמודדות של הפצוע ובני משפחתו.
בשנים האחרונות, לאור עבודות מחקר של חרותי ועמיתיה, פועל צוות הפסיכולוגים לאור מודל תיאורטי עדכני של תפיסת הפציעה. המודל רואה בפציעה לקות גופנית נפרדת ממחלה הן בעיניי הפצוע והן בעיניי סביבתו (משפחתו והצוות המטפל בו).

בשלבי האשפוז השירות לפצועים יינתן חינם, בהמשך להפניית הצוות המטפל, או להפניה עצמית של הפצוע או של בני משפחתו. במידת הצורך, ניתן יהיה להמשיך בטיפול גם ב"מרפאה לפסיכולוגיה רפואית" בבית החולים (שירות מחוץ לסל, הכרוך בתשלום).