כללית און-ליין
עיניים

פורסם בראשונה: 06.06.2012

    מאת:
  • מאת: ד"ר ענבל אבישר, מומחית לרפואת עיניים ולאוקולופלסטיקה, בי"ח בילינסון | מרכז רפואי רבין

כיצד נגן על העיניים מפני נזקי הקרינה?

עיניים

רובנו מודעים לצורך להגן על העור מפני נזק שנגרם על ידי הקרניים האולטרה סגולות (UV) של השמש. עם זאת, לא כולנו מודעים לנזק שהשמש יכולה לגרום לעיניים.
קרינת UV, בין אם מקורה מאור שמש טבעי או מאור מלאכותי, עלולה לגרום נזק לעור העפעף ולרקמות פני השטח של העין, כמו הקרנית והעדשה וגם לרקמות עמוקות יותר כמו הרשתית.

נקיטת אמצעי הגנה יסייעו להפחתת הסיכון לנזק עיני הקשור בחשיפה לשמש.
 

קרינת UV (אולטרה סגול)

קרינת UV מהשמש מורכבת מקרניים בלתי נראות. עקב דלדול שכבת האוזון, קרינת UV יכולה להגיע לרמות גבוהות על פני שטח כדור הארץ. ישנם שלושה סוגים של קרינת UVC,UVB, UVA :UV. קרני UVC אינן מהוות כל איום, כיוון שהן נספגות ע"י שכבת האוזון. עם זאת, החשיפה ל-UVA ול-UVB יכולה להוות השפעה שלילית על העיניים והראייה. ל-UVA אפשרות חדירה עד החלק האחורי של העין (ובכך לגרום לנזק לרשתית) ול- UVB השפעה שלילית על החלק הקדמי של העין, שם הקרנית והעדשה ממוקמות. חשוב לציין כי קרינת UV נפלטת גם על ידי מקורות מלאכותיים כמו מכונות ריתוך, מיטות שיזוף ולייזרים.

נזקי הקרינה

חשיפה קצרת טווח לקרינה, אפילו בילוי בחוף הים ללא משקפי שמש, או חלילה צפייה ישירה בשמש, עשויה לגרום לנזקים, כגון:

כוויה בקרנית (photokeratitis): אפקט הנגרם מחשיפה עודפת ללא הגנה לקרני UV בזמן קצר. התסמינים כוללים כאב, אדמומית בעיניים, תחושת גוף זר, תחושה מחוספסת בעיניים, ורגישות קיצונית לאור. האפקט זמני בדרך כלל, ורק לעתים רחוקות גורם נזק בלתי הפיך לעיניים.
דוגמאות למצבים שכיחים שעלולים לגרום לכוויות קרנית: בילוי בחוף הים בלי משקפי שמש, חשיפה להשתקפויות של שלג או של משטחים אחרים כמו בטון, או חשיפה מלאכותית למקורות אור כגון מיטות שיזוף.

כוויה ברשתית (solar retinopathy): נזק הנגרם מחשיפה ארוכה למקור אור חזק, או מחשיפה לאור בוהק במיוחד (כגון צפייה ישירה בשמש). אמנם העדשה של העין האנושית הבוגרת תספוג כמות רבה של קרני UV כדי להגן על העין, אך חשיפה אינטנסיבית מציפה את ההגנה הטבעית, ועשויה לגרום לכוויה ברשתית שיכולה להתבטא בכתם עיוור זמני או קבוע. גם אם הצריבה ברשתית היא זמנית, יחד עם חשיפה לשמש לאורך החיים, הדבר עלול לתרום לניוון מואץ של הרשתית.
מומלץ לעולם לא להסתכל על השמש או על מקורות אור אחרים באופן ישיר!

חשיפה ארוכת טווח לקרינת UV יכולה להיות חמורה יותר. קרני UV גורמות נזק לתאים ומשפיעות על מנגנון הריפוי שלהם. כתוצאה מכך יכול להיגרם נזק, ניוון או הזדקנות מוקדמת של רקמות העין.
מחקרים מדעיים מראים כי חשיפה לכמויות קטנות של קרינת UV על פני תקופה של שנים רבות עלולה להגביר את הסיכון לנזקי עיניים כגון:

קטרקט - התעכרות הקריסטלים הטבעיים של עדשת העין, ואיבוד הדרגתי של הראייה.
ניוון מקולרי - מחקרים הוכיחו כי גם אור ניראה בעל אנרגיה גבוהה יכול לפגוע בשכבת העצב הפנימי של העין (הרשתית) ולהוביל לניוון מקולרי (המקולה היא מרכז הרשתית).
סרטן העור סביב העפעפיים - קרצינומה של התאים הבזליים הוא הסוג הנפוץ ביותר המופיע על העפעפיים. ברוב המקרים, הנגעים מופיעים על העפעף התחתון, אבל הם יכולים להופיע בכל מקום על העפעפיים, בפינות העין, תחת הגבות, ובאזורים סמוכים של הפנים. גידול זה גדל לאט, ונדיר שמתפשט לחלקים אחרים של הגוף. עם זאת, בהיעדר טיפול, הגידול עלול להתפשט ולגרום לנזק רב ולעיוות. תסמינים כגון נקודות וגושים בעפעפיים מצדיקים פנייה לייעוץ רפואי.
pterygium - גידול בשרני משולש על פני השטח של הקרנית. הגידול הינו שפיר אבל עלול לגרום לנזק בקרנית, כמו גם ראייה מעוותת אם מתירים לו לגדול יותר מדי.
pinguecula - נגע צהבהב, מורם מעט, המתפתח על רקמת פני השטח של החלק הלבן של העין.

גורמי סיכון

אמנם כל בני האדם נמצאים בסיכון לנזק לעיניים מחשיפה ממושכת לשמש, אבל מספר קבוצות צריכות להתמודד עם סיכון מוגבר. בפרט, ילדים מתחת לגיל 10 עלולים לסבול מנזק רציני ברשתית כתוצאה מחשיפה לשמש. עיניהם אינן מסוגלות לחסום את קרינת ה-UV כפי שעושות זאת העיניים של מבוגרים. חשוב מאוד להקפיד כי ילדים צעירים ירכיבו משקפי מגן במשך כל הזמן בחוץ בשמש.

קבוצות אחרות של אנשים בסיכון מעל הממוצע של נזק לעין השמש כוללים:

אנשים עם הפרעות ברשתית
חולים לאחר ניתוחי קטרקט
אנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העין לאור השמש
אנשים עם עיניים בהירות.

אמצעי הגנה

אנו מגנים על העור שלנו עם מסנן קרינה, אבל מה עם העיניים?

הנזק לעיניים מהשמש הוא מצטבר במהלך החיים. חשיפה מוגברת לאור השמש, מגבירה את הסיכוי לסבול מנזק בלתי הפיך לעיניים.
חשוב תמיד להגן על העיניים בכל יציאה מן הבית במהלך היום. מחקרים הראו כי קרני UV חזקות בעיקר בין השעות 10:00 בבוקר ל-16:00 אחה"צ, ולכן חשוב במיוחד להגן על העיניים בשעות אלו.

הגנה טבעית - כאשר העיניים מתחילות לדמוע או להיסגר כתגובה לאור בוהק, הדבר מהווה הגנה טבעית נגד קרני ה-UV, שעלולות להזיק לעין. 
משקפי שמש - הדרך הטובה ביותר להגן על העיניים היא להרכיב משקפי שמש. עם זאת, לא כל משקפי השמש מספקים הגנה שווה מפני קרני אור אולטרה סגולות. עבור הגנה מרבית, כדאי לחפש משקפי שמש איכותיים שימלאו אחר הקריטריונים הבאים:

  • משקפי שמש החוסמים 100-99 אחוזים של קרני UV.  אחוז ההגנה מפני קרני UV שמשקפי שמש מספקים אינו קשור לצבע כהה של עדשות. עדשה בצבע בהיר יכולה לספק הגנה מפני UV כמו עדשות בצבע אפור כהה. האופטומטריסט יכול לעזור כדי לבדוק אם סוג מסוים של העדשה מספק 100 אחוז הגנה מפני UV.
  • מסגרות עם סגנון מסגרת צמודה - מסגרת כזו מגבילה את כמות אור השמש התועה שיכול להגיע אל העיניים מעל ומעבר צדי העדשות.
    זכרו להרכיב משקפי שמש במקומות מוצלים. למרות שהחשיפה לקרני UV מצטמצמת מעט, העיניים חשופות לקרני UV המוחזר ממבנים, מכבישים וממשטחים אחרים.
    לבסוף, גם בעת הרכבת עדשות מגע בעלות הגנת UV יש צורך להרכיב משקפי שמש. קרני UV משפיעות על רקמות העין שאינן מכוסות על ידי העדשות (לובן העין והעפעף).

שאלות נפוצות

ש: מי נמצא בסיכון לנזק לעיניים?
ת: כל אחד נמצא בסיכון. כל אדם בכל קבוצה אתנית רגיש לנזקי עיניים מפני קרינת UV.

ש: מתי אני צריך להרכיב משקפי שמש?
ת: כל יום, גם בימים מעוננים. מים, שלג, חול, וגם מדרכה משקפים קרני UV.

ש: מה אני צריך לחפש בעת בחירת זוג משקפי שמש?
ת: יש להקפיד כי משקפי השמש יחסמו 100-99 אחוזים מקרנית UVA ו-UVB, וכי המסגרת תהא עוטפת
    וצמודה, על מנת להגן על העין מפני חדירת אור מצדי המשקף.

ש: האם אני צריך לקנות משקפי שמש יקרים, כדי להבטיח שאני מוגן מפני קרינת UV?
ת: לא. כל עוד המשקפיים מספקים 100-99 אחוזים של הגנה מקרני ה-UV המחיר אינו גורם מכריע.

 
 לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של 'פייסבוק' עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים