כללית און-ליין
עיניים

הדרכה לפני ניתוח גלאוקומה – מחלקת עיניים, "בילינסון"

גלאוקומה (ברקית) היא מחלת עיניים הפוגעת בעצב הראייה והגורמת לפגיעה הדרגתית ומתקדמת בשדה הראייה. הטיפול במחלה מתבסס על הפחתת הלחץ התוך עיני באמצעות תרופות או ניתוחים. בניתוח השגרתי לטיפול בגלאוקומה פותח המנתח נתיב דרכו יכולים לצאת ביתר קלות נוזלים מתוך חלל העין, אל ורידי העין. בחלק מהניתוחים מושתלת צינורית מחומר סינתטי בדופן העין.

הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה מקומית, ואורכו בד"כ עד כשעה. באם נקבע בבדיקתכם כי עליכם לעבור את הניתוח בהרדמה כללית, תישלח אליכם טרם הניתוח הזמנה מיוחדת ובה פירוט הבדיקות אותם אתם צריכים לבצע לפני הניתוח, לרבות בדיקה במרפאת טרום הרדמה בבית החולים.

עליכם לאשר ולברר את שעת ההגעה יום לפני הניתוח (לניתוחים המתבצעים ביום ראשון יש לברר ביום חמישי קודם לכן).

ערב טרם הניתוח מומלץ כי תחפפו את ראשכם. ביום הניתוח עליכם לאכול ארוחת בוקר כרגיל וליטול את כל התרופות הקבועות למעט נוגדי קרישה. כמו כן, עליכם להביא עמכם מכתב מהרופא המטפל המפרט את מחלות הרקע והתרופות בהן אתם מטופלים בקביעות. מומלץ להביא אתכם את התרופות עצמן ובאריזתן המקורית. באם אתם נוטלים טיפות עיניים עליכם ליטול גם אותם כרגיל עד הניתוח וביום הניתוח, כולל טיפות להורדת לחץ תוך עיני.

חשוב - עליכם להפסיק טיפול בנוגדי קרישה 10 ימים לפני הניתוח (אספירין, קומדין) בתיאום עם רופא המשפחה.

מומלץ לא להביא תכשיטים וחפצי ערך אחרים ביום הניתוח לבית החולים. במידה ואתם משתמשים במכשיר שמיעה, עליכם להביאו עמכם ביום הניתוח.

יש להסיר איפור, לק, ותכשירי שיער (כגון ג'ל, ספריי וכו').

במידה ואתם מיועדים לעבור ניתוח בהרדמה כללית עליכם להיות בצום מוחלט מחצות יום לפני הניתוח. במידה ואתם לא מבוטחי הכללית, עליכם להצטייד בטופס התחייבות לקראת הניתוח.

ביום הניתוח תתבצענה בדיקות על ידי רופאי ואחיות המחלקה, כדי להכין אתכם לניתוח. לעתים התהליך אורך זמן רב ועליכם להתאזר בסבלנות. לאחר הבדיקות, מתן הדרכה וההכנה לניתוח, תמתינו במחלקה עד להעברתכם לחדר הניתוח.

מומלץ להגיע עם מלווה.

בתום הניתוח תוחזרו למחלקה לקבלת הוראות והדרכה לפני שחרור מאחיות המחלקה.
השחרור מתבצע ביום הניתוח ( למעט לאחר ניתוחים בהרדמה כללית ). למחרת הניתוח עליכם להגיע לבדיקה במחלקתנו. אנא הקפידו להגיע בשעה שנקבעה עם האחות, כדי למנוע עיכובים בבדיקה ובקבלת מכתב שחרור.

בהצלחה,
צוות המחלקה

לגרסת הדפסה לחץ/י כאן