כללית און-ליין
עיניים
  מאת:
 • מאת: דר' ענת רובינסון – רופאת עיניים בכירה, מנהלת מרפאות עיניים | בילינסון

פרסביופיה

קשה לך לקרוא?  קצת מעצבן והיד מנסה להרחיק את הדף, אך קצרה מדי ?
הפסקת לקרוא ספרים כמו שאהבת בעבר?
זוהי תזכורת קטנה שהגעת לגיל העמידה....אך אל דאגה יש פתרון לבעיה!

"מתבגרים" רבים בני 40-50 שנה חשים בתופעה אך מתעלמים ממנה ומפחיתים בהדרגה את כמות הקריאה שלהם ו/או סובלים מכאבי הראש, עייפות וצריבה בעיניים. כדאי מאד לא להתעלם ולטפל בבעיה כי יש לה פתרונות פשוטים מאד שיביא לשיפור ניכר באיכות החיים !

איבוד הדרגתי של היכולת לקבל תמונה ברורה של אובייקטים קרובים המופיע סביב גיל 40 נקרא פרסביופיה. מדובר בתהליך טבעי האופייני לגיל זה. בכדי לקבל תמונה מדויקת של אובייקט קרוב  (30-35 סמ') העין ממקדת את הראיה על האובייקט בתהליך שנקרא "אקומודציה". תהליך זה מושג ע"י שינוי בקמירות העדשה בתוך העין. שינוי קמירות העדשה נעשה באמצעות התכווצות שריר בתוך העין. התכווצות השריר משפיעה על הזונולות, אותם חוטים עדינים  המחזיקים את עדשת העין וע"י כך גורמת לשינוי בקמירות העדשה. כאשר העין מביטה לרחוק השריר רפוי וכאשר אנו ממקדים את המבט לקרוב השריר מתכווץ. השינוי בקמירות העדשה מאפשר מיקוד ברור של העין גם לרחוק וגם לקרוב. תהליך זה מחייב: פעילות תקינה של השריר, בריאות הזונולות וגמישות ושקיפות של העדשה. אנו נולדים עם יכולת אקומודציה גבוהה מאד אשר יורדת בהדרגה עם השנים. בגיל 25 שנה יכולת האקומודציה יורדת לחצי מכוחה בעת הלידה ובגיל 60 יורדת כמעט לאפס. 

אז מה קורה אחרי גיל 40 שנה ?

פרסביופיה אינה מחלה – אלא חלק מתהליכי ההזדקנות של העין. בדומה לתהליכי התבגרות אחרים בגוף (קמטים בעור, שיער לבן) ככל שאנו מתבגרים, כבר מגיל צעיר יחסית יורדת יכולת המיקוד שלנו לקרוב, השפעת השריר המותח את הזונולות נחלשת והעדשה מאבדת את גמישותה בהדרגה. תהליך זה גורם לירידה בכוח האקומודציה של העין ועקב כך קושי בקריאה, מצב הנקרא בשפה הרפואית "פרסביופיה". התהליך הוא הדרגתי אך חשים בו לרוב רק אחרי גיל 40.

איך אדע שאני סובל מפרסביופיה ?

הסימנים האופייניים לפרסביופיה הם:
קושי בקריאה ממרחק קריאה רגיל (30-35 סמ'), נטייה להרחקת דף הקריאה מהפנים לשיפור חדות התמונה (עד שהיד כבר לא ארוכה מספיק...), קושי בקריאה בתנאי תאורה לא טובים ושיפור היכולת בתנאי תאורה טובים יותר, כאבי ראש, עייפות וצריבה בעיניים בעת קריאה. בנוסף, מופיע קושי בפעילויות עדינות ומדויקות, כגון: השחלת חוט במחט, תפירה וכדומה.

איך מאבחנים פרסביופיה ?

בדיקת רופא עיניים תוכל לאשר את האבחנה לאחר שתישלל בעיה אחרת בעין הפוגעת בראיה.

מה לעשות ?

אם אתה חש באחד הסימנים שתוארו כאן, מומלץ שתפנה לבדיקה אצל רופא עיניים. בבדיקה ניתן יהיה לראות האם מדובר בפרסביופיה או בבעיה רפואית אחרת ולתת לה פתרון בהתאם.

מה הפתרון ?

לפרסביופיה פתרונות שונים שמטרתם שיפור יכולת הראיה לקרוב.
להלן הפתרונות הקיימים היום:

 1. משקפי קריאה – התאמת משקפיים לקריאה בלבד
 2. משקפיים בי-פוקליות או מולטיפוקליות – משקפיים לראייה לרחוק ולקרוב גם יחד. מתאים לזקוקים למשקפיים גם לראיה למרחק
 3. עדשות מגע ביפוקליות או מולטיפוקליות – במקום משקפיים
 4. עדשת מגע חד עינית – תיקון לקרוב עם עדשת מגע בעין הלא דומיננטית. בשיטה זו עין אחת רואה למרחק והשניה לקרוב. המוח לומד להעדיף את התמונה הברורה לכל מרחק מהעין הנכונה וכך מושגת ראיה טובה לרחוק ולקרוב בו זמנית. עם זאת, לא כולם נהנים משיטה זו ויש המתלוננים על סחרחורת, בחילה ואי נוחות. שיטה זו אינה מתאימה לאנשים הזקוקים לראיית עומק בעבודתם בגלל היעדר הראייה הדו-עינית.
 5. ניתוח רפרקטיבי בקרנית – בדומה לשימוש בעדשה חד עינית, שפורט בסעיף הקודם, ניתן להשיג את אותה המטרה בתיקון בניתוח של עין אחת בלבד, (לרוב העין הלא דומיננטית) לראיה לקרוב. לפני ההחלטה על הניתוח מומלץ לנסות מצב זה עם עדשת מגע חד עינית. קיימות מספר שיטות לביצוע ניתוחים רפרקטבים לפרסביופיה – על כך יש לקבל המידע מהרופא המנתח.
 6. ניתוח תוך עיני להחלפת העדשה הטבעית בעדשה מלאכותית – נעשה לרוב במקרים בהם יש  
  קטרקט בעדשה או במקרי קוצר ראיה גבוה מאד


לסיום, המלצות חמות לאנשים בריאים:

לבני 40 שנה ומטה - בדיקת רופא עיניים שגרתית אחת ל- 5 שנים
לבני  40-60 שנה – בדיקת רופא עיניים שגרתית אחת לשנה-שנתיים
לבני 60 שנה ומעלה -  בדיקת רופא עיניים שגרתית אחת לשנה
אנשים המרכיבים משקפיים או עדשות מגע או אנשים הסובלים ממחלות עיניים שונות צריכים להיבדק לעתים תכופות יותר בהתאם להמלצת רופא העיניים שלהם.
ולכולם – חשוב להגן על העיניים מקרינת ה- UV של השמש באמצעות משקפי שמש טובות!