כללית און-ליין
עיניים
    מאת:
  • ד"ר יפתח יסעור, רופא עיניים מומחה, השירות לאוקולופלסטיקה (עפעפיים, ארובת העין ודרכי העין) -ולגידולי עיניים בבילינסון

גידולים בעפעפיים הקשורים לשמש

הופעת גוש על גבי העפעפיים לא בהכרח מעידה על התפתחות גידול, ההיפך הוא הנכון, רוב הגושים בעפעפיים הם גידולים שפירים שאינם מסוכנים, ולרוב גם אינם קשורים לחשיפה לקרינת השמש. אולם חלק קטן מהגושים בעפעפיים הם גידולים סרטניים או טרום סרטניים שהופעתם קשורה לחשיפה ממושכת לקרינת השמש.

העפעפיים הם המגן הטבעי של העין מנזקים חיצוניים. בעת קרינת שמש חזקה העפעפיים מתכווצים, מצטמצמים ומאפשרים רק לכמות קטנה של קרינת שמש לחדור לעין עצמה. העור המצפה את העפעפיים בחלקם החיצוני סופג את מירב קרינת השמש והוא המפתח את נזקי השמש, אלו האסטטיים, כגון: דלדול של העור, ספיגת רקמת שומן, הופעת קמטים וכתמים על העור, וכן את הגידולים הקשורים לשמש, כגון: קרצינומה של תאי הבסיס והקשקש והמלנומה.
נזקי השמש מתפתחים במהלך כל החיים ולכן צמצום ככל האפשר של חשיפה לשמש חשובה הן בילדות והן בבגרות. 

קרצינומה של תאי הבסיס (BASAL CELL CARCINOMA  או BCC ) הינו הגידול השכיח ביותר על פני העור בכלל  וגם בעור העפעפיים (90% מגידולי העפעפיים). כשליש מהאוכלוסייה בארץ צפוי לפתח BCC  באזורים חשופים לשמש  לפחות פעם אחת בחיים, ו-4% מהם יפתחו את הגוש בעפעפיים. עור בהיר וגורמים גנטיים הם גורמי סיכון נוספים להתפתות גידול זה. הביטוי השכיח הוא גוש הגדל בצורה איטית אך מתמדת. בשלבים הראשונים הוא יראה כבליטה על פני העור ללא מאפיינים ייחודיים ולעיתים גם לרופא יהיה קשה להבדילו מנגעים שפירים אחרים. עם גדילתו, מתחיל הגוש להרוס רקמות נורמליות והביטוי לכך יכול להיות: נשירת ריסים, פצע שמדמם, הופעת נימים מורחבים על גבי הגוש, או כיב כרוני שאינו מתרפא. קצב הצמיחה כאמור איטי, וגידול זה גם אינו נוטה לשלוח גרורות, אולם בכל זאת יש חשיבות לזיהוי מוקדם היות והטיפול העיקרי בגידול זה (כמו בכל גידולי העפעפיים) הוא עדיין הסרה כירורגית.

קרצינומה של תאי הקשקש (SQUAMOUS CELL CARCINOMA) הוא הסוג השני בשכיחותו ומהווה 5% מגידולי העפעפיים הממאירים. הוא שכיח באנשים בהירי עור, במושתלי איברים ובחולים הסובלים מדיכוי מערכת החיסון. לעיתים הוא  מתפתח מגידול טרום סרטני הנקרא קרנת עור סולרית (קרטוזיס סולרית) זהו משטח אדום ומקושקש אשר נמוש כמו "נייר זכוכית". שכיחות המעבר מקרטוזיס סולרית לקרצינומה של תאי הקשקש לאורך זמן היא 12-6 אחוזים ולכן הטיפול בהם הכרחי גם בשלב הטרום ממאיר. המאפיינים החיצוניים של קרצינומה של תאי הקשקש דומים מבחינת המראה ל-BCC אך פקטור הזמן בטיפול בגידול זה חשוב יותר. גידול זה גדל מהר יותר והוא נוטה להתפשט מקומית דווקא סביב עצבים, מה שהופך את הסרתו לקשה יותר והוא גם יכול לשלוח גרורות מרוחקות.

גידולים נוספים אך נדירים יותר כוללים מלנומה ממאירה שיכולה לשלוח גרורות מרוחקות גם כאשר הגידול קטן מאד. מסיבה זו מומלץ להסיר כל נגע פיגמנטרי חדש  בעפעפיים או נגע פיגמנטרי ששינה את צורתו או את צבעו. גידול של תאי בלוטות החלב בעפעפיים הנו גידול ממאיר נדיר נוסף המופיע בעפעפיים אך הופעתו אינה קשורה לחשיפה לשמש. 

הטיפול הכירורגי הוא עדיין אמצעי הטיפול העיקרי בכל הגידולים. בגלל מורכבות המבנה, התפקוד של העפעפיים וחשיבותם באסתטיקה הכללית במראה הפנים, ניתוחים אלה מבוצעים לרוב בידי רופאי עיניים המומחים לפלסטיקה של העפעפיים (אוקולו-פלסטיקה). בעת ההסרה, יש לשים דגש  מיוחד על הוצאת הגידול כולו ועם שוליים של מספר מילימטרים של רקמה בריאה שאינה מכילה גידול ("שוליים חופשים"). השוליים נבדקים תוך כדי הניתוח בדיקה פתולוגית מיקרוסקופית הקרויה "חתך קפוא". במידה והחתך הקפוא מגלה כי עדיין נותר גידול מבוצעת הסרה של פרוסה נוספת, וזאת  עד שמגיעים ל"שוליים חופשיים". לאחר מכן מבוצעת מלאכת השחזור שמטרתה להשיב לעין את צורתה הטבעית. השחזור יכול להיות פשוט או מורכב בהתאם לגודל החסר. ככל שהגידול קטן יותר השחזור מוצלח יותר ולכן הגילוי המוקדם הוא המפתח להצלחה. זו הסיבה שרצוי לבדוק כל גוש בעפעפיים אצל רופא העיניים.
ברקמת העפעפיים לא ניתן ליהנות מטיפולים שאפשריים באזורים אחרים כגון הקפאה, צריבה, או מריחה של משחות טיפוליות – טיפולים לא ניתוחיים בהם אחוז ההישנות של הגידול גבוה יחסית. במקרה של חזרה, הכריתה הנדרשת גדולה יותר. שחזור העפעפיים הינו תהליך מורכב, ואם יש צורך בשחזור יותר מפעם אחת יש צורך בניתוחים מורכבים גדולים יותר בהם התוצאה הקוסמטית והתפקודית של העפעף פחותה באופן משמעותי.
טיפולים נוספים כוללים הקרנות ונעשה בהם שימוש במקרים מיוחדים בהם קיימת חדירה עמוקה של הגידול לכיוון ארובת העין. יעילות ההקרנות ודיוקן השתפרו מאד בשנים האחרונות ומאפשרים הימנעות מפגיעה בעין עצמה במקרים רבים. במקרים בהם קיים חשש להתפתחות גרורות (גידול גדול מ-2 ס"מ, או הופעת מלנומה בכל גודל) ניתן לבדוק את בלוטות הלימפה בצוואר בטכניקה הקרויה "בלוטות זקיף". חידוש רפואי בטיפול ב-BCC בעיניים כוללת מתן כדורים היעילים בבלימת המחלה ("ויסמודגיב" - Vismodegib). כדורים  אלה ניתנים היום רק במקרים בהם הגידול כבר אינו ניתן להסרה כירורגית, זאת בשל הצורך בטיפול ארוך טווח, בעלותם הגבוהה ובתופעות הלוואי הקשות. הטיפולים שהוזכרו קיימים רק במספר מצומצם של מרכזים בארץ היות שהם מצריכים עבודת צוות מורכבת וציוד מיוחד.   

לסיכום:
גידולים ממאירים בעפעפיים קשורים לרוב לחשיפה לשמש. הם שכיחים פחות מן הגידולים השפירים בעפעפיים, אך קשה להבדיל ביניהם בשלבים המוקדמים כשגודלם קטן וטרם גרמו להרס ברקמת העפעף. הטיפול בהם הוא כריתה כירורגית אותה יש לבצע מוקדם ככל הניתן, ומכאן החשיבות של המעקב התקופתי אצל רופא העיניים והגילוי מוקדם. אמצעי הגנה מקרינת השמש החל מגיל הילדות יצמצמו מאד את הסיכוי לפתח גידולים אלה.