כללית און-ליין
דימות
  מאת:
 • מנהלת יחידת דימות שד, בית חולים בילינסון

חידושים בממוגרפיה - מה חשוב לי לדעת לגבי השד שלי

​ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השדיים, המשמש לגילוי של סרטן שד. כל שד מצולם פעמיים, בשתי תנוחות שונות, ורופא רדיולוג מומחה מחפש בצילום עדויות לקיומם של גושים סרטניים. הבדיקה מבוצעת בנשים בריאות מעל גיל 50, או מעל גיל 40 במידה וקיימים גורמי סיכון, כבדיקת סקר, ומשמשת כבדיקה אבחנתית בנשים שסובלות מתסמינים שעלולים להצביע על אפשרות לסרטן השד. ממוגרפיה הוכחה כמפחיתה את התמותה מסרטן שד בכ- 30-40% בזכות הגילוי המוקדם של סרטן השד והטיפול המהיר בו.

אולם הבדיקה אינה מושלמת ואחת הבעיות הגדולות של בדיקת הממוגרפיה היא פספוס גידולים אצל נשים בעלות מבנה שד סמיך או צפוף. המונח 'שד סמיך' או 'שד צפוף' מתייחס למצב בו רוב רקמת השד עשויה בעיקר מרקמת חיבור ורקמה בלוטית, ומעט רקמת שומן. בעוד שהרקמה הבלוטית נראית לבנה בצילום הממוגרפיה, השומנית נראית שחורה. סרטן שד, שנראה כגוש לבן בממוגרפיה, יבלוט על רקע הרקמה השומנית השחורה, ועלול להיות מוסתר על ידי הכתמים הלבנים של הרקמה הבלוטית. 

סמיכות רקמת השד בממוגרפיה מחולקת לארבע דרגות:

 • A רקמה שומנית.
 • B רקמת שד שומנית עם מיעוט רקמה בלוטית.
 • C רקמת שד עם סמיכות מעורבת בלוטית ושומנית.
 • D סמיכות שד גבוהה.

לכ-40% מהנשים מעל גיל 40 יש שדיים סמיכים, בדרגה C ו D.יכולת האבחון של גוש סרטני בבדיקת ממוגרפיה בשד שמרביתו שומני, עומדת על כ-90-95% ואילו בשד סמיך, יכולת האבחון של הבדיקה עלולה לרדת לכ-30-40%. בנוסף לירידה ברגישות עם העלייה בסמיכות, נשים עם מבנה שד סמיך נמצאות בסיכון מוגבר פי ארבעה לחלות בסרטן השד.

בפענוח הממוגרפיה סמיכות השד מצוינת בראש הפענוח, וכאשר השד סמיך, הרדיולוג המפענח יציע בדיקות נוספות כדי לשפר את יכולת הגילוי.

קיימות היום טכנולוגיות שמשפרות את יכולת האבחון של הממוגרפיה ומורידות  את שיעור הפענוחים הכוזבים, הן חשובות במיוחד בשד סמיך, והן כוללות טומוסינתזיס - ממוגרפיה בתלת מימד, תוכנות שעוזרות לרדיולוג המפענח מבוססות בינה מלאכותית, ממוגרפיה עם חומר ניגוד, אולטרסאונד ו- MRI שד.

ממוגרפית תלת מימד- טומוסינתזיס

טכנולוגיה שיוצרת מבנה שד תלת מימדי מתוך מספר צילומי ממוגרפיה שמבוצעים בזוויות שונות, בקרינה נמוכה. את הצילום המשוחזר התלת מימדי פורסים לפרוסות דקות בעובי של 1 מ"מ שמאפשרות להתגבר על המיסוך שיוצרת הרקמה הבלוטית, ומשפרת את יכולת האבחון של הבדיקה. התמונות הדו מימדיות הסטנדרטיות משוחזרות גם הן מתוך השחזור התלת מימדי, כך שבדיקה מלאה מבוצעת באותה רמת קרינה כמו ממוגרפיה דיגיטלית רגילה. התוכנה המשחזרת גם מבליטה ממצאים חשודים כמו הסתיידות, סמיכות, ועיוותים במבנה השד.

תוכנת פענוח ממוגרפיה מבוססת בינה מלאכותית

תוכנות בינה מלאכותית נמצאות בחזית הפיתוחים הטכנולוגים בתחום הדימות בכלל. קיימות תוכנות פענוח CAD  -  COMPUTED AIDED DETECTION מבוססות בינה גם לממוגרפיה וגם לממוגרפיה תלת מימדית שמשמשות כ"קורא שני", ועוזרות לרדיולוג המפענח בכך שהן מבצעות סריקה נוספת של הבדיקה במטרה לאתר נגעים חשודים.

ממוגרפיה עם חומר ניגוד

חומרי ניגוד נמצאים בשימוש שגרתי בבדיקות דימות כמו סיטי ו- MRI. הזרקת חומר ניגוד לווריד תצבע את הגידול הסרטני בשל שינויים אופיניים בכלי הדם המזינים אותו כך שיבלוט ויהיה קל לאבחון. 

בממוגרפיה מסוג זה, חומר ניגוד מבוסס יוד ניתן בהזרקה לווריד ולאחר מכן מבוצעת ממוגרפיה. התמונות המתקבלות מהבדיקה יכללו תמונות של הממצאים שנצבעו על ידי חומר הניגוד, תמונות ממוגרפיה דו מימדית רגילות ואף תמונות ממוגרפיה תלת מימדית.

יכולות הבדיקה גבוהות מאד ונמצאו דומות לזו של בדיקת MRI. מכוון שהבדיקה כוללת חשיפה לרמת קרינה גבוהה יותר מממוגרפיה, וכן הזרקת חומר ניגוד, אשר עלולות להיות לה תופעות אלרגיות ונדרש עבורה תפקוד כלייתי תקין, הבדיקה אינה מוצעת לכלל הנשים כבדיקת סקר בשגרה. מקובל להציע את הבדיקה במקרים הבאים: שד סמיך, בירור ממצאים בבדיקות שגרה, אבחון היקף מחלה לאחר אבחנת סרטן שד, ומעקב טיפול טרום ניתוחי.

בדיקות הדמיה נוספות לממוגרפיה

בדיקת אולטרסאונד

במרבית המקרים של פענוח ממוגרפיה עם שד סמיך, הרדיולוג המפענח ימליץ להשלים את הבדיקה עם אולטרסאונד. יתרונות הבדיקה היא שלא קיימת חשיפה לקרינה מיננת, והיא נגישה וזולה. מצד שני, בבדיקת אולטרסאונד שכיח למצוא ממצאים שפירים, שאינם ממאירים, אך בשל חפיפה במאפיינים ביניהם, גילוים מחייב המשך בירור או מעקב. כמו כן, קיימת תלות גבוהה בין איכות הבדיקה ומיומנות הבודק לכן הבדיקה לא משמשת כבדיקת סריקה לגילוי מוקדם של סרטן השד כתחליף, אלא כבדיקה משלימה לממוגרפיה בלבד.

MRI שד

הבדיקה הרגישה ביותר לגילוי ואבחון סרטן שד. משמעותית יותר רגישה ממוגרפיה ואולטרסאונד, ואינה כוללת חשיפה לקרינה. חסרונותיה העיקרים היא העלות הגבוהה שלה, וכן רגישות גבוהה שגורמת לשיעור תוצאות כוזבות חיוביות יחסית גבוה שגורר אחריו בדיקות ובירורים נוספים. לשם כך כבדיקת סקר היא שמורה לנשים שנמצאות בסיכון יתר לחלות בסרטן שד כמו נשאיות גנטיות, או נשים שסרגל החישוב הממוחשב מראה שהסיכון שלהן לחלות בסרטן שד עולה על 20% במהלך חייהן.

חשוב לי לדעת

 1. ממוגרפיה היא הבדיקה החשובה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן שד, ובשל הגילוי המוקדם היא מצילה חיים.
 2. מבנה השד שלי יופיע בראש פענוח הממוגרפיה.
 3. במידה ומבנה השד שלי סמיך - דרגה Cו-D טכנולוגיות חדשות ובדיקות נוספות שקיימות ישפרו את יכולת הגילוי של הממוגרפיה.
 4. בפענוח הבדיקה, בחלקו התחתון, לאחר סיכום הממצאים, הרדיולוג המפענח יפרט את הצורך בבדיקה נוספת בהתאם לסמיכות השד.
 5. ניתן לבדוק במכון הממוגרפיה בו ביצעתי את הבדיקה או להתייעץ עם הרופא המטפל האם הבדיקה בוצעה בטכנולוגיות החדשות והאם יש צורך בבדיקות נוספות.