כללית און-ליין
דימות

רדיולוגיה פולשנית

​ש. מהי רדיולוגיה פולשנית?

ת. רדיולוגיה פולשנית הוא מומחיות השטח הרפואה בה מטפלים בחולים, לא על ידי ניתוח, באמצעות צנטרים (קטטרים) זעירים המכוונים אל אברי המטרה תחת מכשירי דימות (רנטגן ) שונים. החום זה התפתח מאד בשנים האחרונות הודות להתפתחות הטכנולוגית במזעור ציוד, שימוש בחומרים מרוכבים ושיפור במכשירי הדימות.
פעולות רבות המבוצעות על ידי רדיולוגים פולשניים באות במקום ניתוחים בגלל היותם בטוחים יותר, נוחים יותר לנבדקים וזולים יותר.
דוגמאות לכך : אנגיופלסטיה, בה פותחים היצרויות או סתימות בעורקים או בוורידים בצינטור ללא ניתוח, נפרוסטומיה  בה מנקזים את השתן מכליה חסומה דרך צנטר (קטטר) לתוך שקית איסוף גם ללא ניתוח או טיפול כימותרפי מכוון לגידול.

ש. מיהו רדיולוג פולשני?

ת. רדיולוג פולשני הוא רופא מומחה בדימות (רנטגן) שעבר השתלמויות והתמקצעות באבחון וטיפול מחלות בלי ניתוח (על ידי פעולה פולשנית). לשם זיהוי אזור הטיפול או האבחון נעזר הרדיולוג הפולשני באמצעי דימות השונים העומדים לרשותו :שיקוף בקרני רנטגן (צינטור), אולטראסאונד (סונר) טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או תהודה מגנטית (MRI).

ש. האם הבדיקות מתבצעות תחת קרינה?

ת. על פי רוב – כן. רק באולטרא סאונד ובתהודה מגנטית אין חשיפה לקרינת קרני X (קרני רנטגן).
הרדיולוג הפולשני וטכנאי הרנטגן הצמוד לרופא מיומנים בשימוש בטוח ומוגבל בקרני רנטגן. נציין כי בחדר הצינטור, במהלך הבדיקות נחשף גם הצוות הרפואי המטפל לקרינה זו ,אם כי בכמות פחותה גם בשל לבישת אמצעי הגנה.