כללית און-ליין
מרכז דוידוף לסרטן

בדיקת מוח עצם

מטופל יקר,

הינך מוזמן לבדיקת מוח עצם ביום ______ בתאריך ___/___/___ בשעה: ______.

שעת ביצוע הבדיקה הינה משוערת ועלולה להתעכב בשל מקרים דחופים.

טפסי התחייבות
יש להביא טופס 17 - התחייבות לפי הנחיית מזכירות אשפוז יום.
טופס 17 מונפק במשרד המרפאה בקהילתך ויש להביא אותו עם מכתב הזימון.

 • ביום הבדיקה אין  צורך בצום.
 • מומלץ להגיע עם מלווה.

לפני ביצוע הפעולה:

 1. יש לדווח לרופא אם יש לך רגישות להרדמה מקומית (אלרגיה לחומר ההרדמה שבשימוש רופא שיניים) שנקרא לידוקאין, עזרקאין Esracain
 2. יש לדווח לרופא/ה אם אתה נוטל תרופות לדילול הדם (נגד קרישת דם):
  א. קומדין (Coumadin, Warfarin)
  ב. סינטרום (Sintrom, Acenocoumarol, Nicoumalone)
  ג. פראדקסה (Pradaxa, Dabigatran)
  ד. קסרלטו (Xarelto, Rivaroxaban)

אם אתה נוטל קומדין (או סינטרום), הרופא/ה ימליץ על ביצוע בדיקת זמן פרוטרומבין (PT) יום לפני מועד בדיקת מוח עצם. את בדיקת מוח העצם ניתן יהיה לבצע רק אם התוצאה שתתקבל תהיה פחות מ-2.5 INR.

אם הינך מטופל בפראדקסה או בקסרלטו, יש להימנע מנטילת התרופה בבוקר יום הבדיקה בלבד.

הסבר על הבדיקה

רקמת מוח העצם אחראית על תהליך ייצור והתמיינות תאי הדם לסוגיהם השונים: כדוריות דם אדומות, תאי דם לבנים וטסיות. זוהי רקמה המכילה את תאי הדם הצעירים בשלבי הבשלתם ואשר נמצאת בחלק הפנימי של עצם האגן, חוליות הגב ובמרבית העצמות הארוכות בגוף. בעת ביצוע בדיקת מוח העצם, נלקחת דגימה לצורך בחינת תפקוד רקמת מוח העצם ו/או מעורבות של מוח העצם במחלות דם שאתיות (ממאירות) או מחלות אחרות.

הבדיקה מתבצעת על פי רוב ע"י שאיבת מוח עצם מעצם האגן ונמשכת בממוצע כ-10 דקות. הזמן בו מתבצעת הפעולה נמשך בד"כ כחצי דקה.

מהלך הבדיקה

את הבדיקה יבצע רופא/ה בסיוע אח/ות. הרופא/ה יסביר לך את מהלך הבדיקה וסיכוניה ויענה על שאלותיך. לפני ביצוע הבדיקה תתבקש/י לחתום על טופס הסכמה לביצוע הבדיקה בפני הרופא/ה המטפל/ת.
 
במהלך הבדיקה יש לשכב על הבטן או על הצד.


הרופא/ה יחטא את העור וירדים את מקום הבדיקה ע"י לידוקאין. בזמן הזרקת חומר ההרדמה ישנה תחושה של צריבה באזור ההזרקה (בדומה להרדמה אצל רופא שיניים).

לאחר הרדמת המקום מתבצעת הבדיקה בשני שלבים:

 1. שאיבת נוזל מוח העצם: תוחדר מחט וישאב נוזל מוח העצם. תתכן תחושת לחץ מקומית. הנוזל שישאב, ישלח לבדיקה ציטולוגית ובדיקות נוספות לפי הצורך, כגון: אפיון תאים FACS)), בדיקה ציטוגנטית (FISH  וקריוטיפ) ובדיקה מולקולרית (PCR).
 2. ביצוע ביופסית מוח עצם: בשלב זה תוחדר מחט חלולה למוח העצם, תוך הפעלת לחץ מתון וסיבוב. באופן זה נלקחת דגימה מרקמת מוח העצם, לצורך בדיקה פתולוגית. בעת ביצוע הביופסיה, תיתכן תחושת כאב בעוצמה בינונית עד חזקה במשך כחצי דקה, אשר תחלוף עם גמר הבדיקה. בסיום הבדיקה הרופא/ה מוציא את המחט, והאח/ות תכסה את האזור עם תחבושת לחץ, כדי למנוע דימום.

 

לאחר הבדיקה

לאחר ביצוע  ביופסית מוח העצם יהיה יש לשכב על הגב ולנוח במשך כ-15 דקות או בהתאם להנחיות שיינתנו על ידי הרופא/ה או הצוות המטפל.

אזור הבדיקה ייחבש. את החבישה יש להסיר לאחר 24 שעות. יש להימנע מרחצה עד להסרת החבישה, בכדי למנוע חדירת זיהום לפצע. לאחר הבדיקה יש להימנע מפעילות מאומצת במשך 24 שעות. כדי לנהוג לאחר הבדיקה יש לקבל רשות מפורשת לכך מרופא/ה. 

תיתכן תחושת אי נוחות באזור הבדיקה, אשר חולפת לאחר מספר ימים. תיערך הערכת כאב ובמידת הצורך יינתן טיפול תרופתי לשיכוך הכאב. אם מופיעים כאבים כאשר פגה השפעתה של ההרדמה המקומית, ניתן לקחת משככי כאבים (כגון: אקמול או, לפי הנחיית הרופא המטפל). אם הכאבים מתגברים או נמשכים מעבר ל-24 שעות, יש לחזור לאשפוז היום ולפנות לרופא/ה.

כמו כן, רצוי לפנות לחדר המיון הכללי בביה"ח בילינסון בדחיפות, אם מופיעה אחת או יותר מהתופעות המתוארות:

 1. חום מעל 38, ללא סיבה ברורה
 2. דימום חריף מהאזור שממנו נלקחה הבדיקה
 3. כאב חזק מאוד באזור הבדיקה
 4. הופעת חוסר תחושה ברגל בצד שבו נעשתה הבדיקה

 

דיווח על תוצאות הבדיקה

התוצאות המסכמות מתקבלות בדרך כלל לאחר כ-3 שבועות מהבדיקה והן תימסרנה לך על ידי הרופא/ה המטפל/ת.


בהצלחה בבדיקת מוח העצם ובאיחולים לתוצאות טובות בבדיקות שיערכו לך.

צוות היחידה לאשפוז יום המטולוגי