כללית און-ליין
מרכז דוידוף לסרטן
זימון תורים יצירת קשר עם המחלקה פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפונים: 03-9378008/9  
מס' פקס: 03-9378046  

אופן הפנייה:
טלפון: 03-9378008/9

תהליך קביעת תור:
יש לשלוח פקס למספר: 03-9378046

ימים ושעות פעילות

​ימים ושעות פעילות:
ימים א' – ה ' בשעות 08:00 - 15:00
ערבי חג בשעות 08:00 - 12:00
ימי שישי - סגור

מיקום

​מרכז דוידוף, קומת הכניסה.

המרפאה לטיפול רב תחומי (מולטי-דיסציפלינרי) בלימפומות של העור

אחראי תחום: פרופ' אמיליה חודק וד"ר רונית גוריון

​לימפומות עוריות מהן?

לימפומה של העור (CTCL) הינה מחלה נדירה המתאפיינת בהתרבות  לא מבוקרת של תאי דם לבנים מסוג לימפוציטים. כיוון שהמחלה באה לידי ביטוי בפריחות בעור, אבחון המחלה והטיפול בה בשלביה הראשונים נעשה בדרך כלל על ידי רופאי עור. כיוון שמדובר בלימפומה ויתכן התקדמות מחלה לקשרי לימפה ולדם, אז יש צורך גם במעורבות של המטולוג.

 אבחון המחלה כולל אבחנה קלינית של הפריחה העורית, ביופסיה שנלקחת מהנגעים בעור ובדיקות דם מיוחדות.

בשלבי המחלה הראשונים יופיעו על העור כתמים שטוחים ואדומים, לרוב באזורים שאינם חשופים לשמש ומזוהים לעיתים בטעות כאקזמה, פסוריאזיס או פטרת. כשהמחלה מתקדמת הנגעים מורמים מהעור, התפרחת מתפשטת כמעט על כל הגוף, מלווה בגרד קשה ובשלבים מתקדמים מופיעים גושים בולטים והמחלה עלולה להתפשט לאיברים נוספים בגוף. ככל שהמחלה מתקדמת יותר היא מקשה על חיי החולה והסיכון לתמותה עולה.

מרבית המטופלים נמצאים בשלב המוקדם של המחלה כך שהמחלה עלולה להפריע לאיכות חייהם  אך בד"כ אינה משפיעה על ההישרדות.

הטיפולים בשלבים הראשוניים של המחלה כוללים בעיקר טיפולים ממוקמים בעור. בהמשך כשהמחלה מתקדמת ניתנים טיפולים סיסטמיים החל מאינטרפרון אלפא, בקסרוטן, וטיפולים ביולוגיים חדישים שנכנסו לסל הבריאות בשנים האחרונות (רומידפסין וברנטוקסימאב).

על המרפאה

המרפאה כוללת רופא עור והמטולוג.
זוהי מרפאה יחידה מסוגה בארץ.
שיתוף הפעולה בין רופא העור להמטולוג חשוב מאוד מכיוון שביחד הם מחליטים על הטיפול בחולה, בוחנים את תגובת החולה לטיפולים הקיימים ומתכננים את המשך הטיפול. אחת לתקופה מסוימת מתקיימת פגישה רב-תחומית הכוללת את רופא העור, ההמטולוג והחולה, הפגישה כוללת בדיקה יסודית ולאחריה החולה נפגש עם כל אחד מהרופאים בנפרד בהתאם לטיפול שנקבע.