כללית און-ליין
מרכז דוידוף לסרטן
זימון תורים פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפונים: 03-9378008/9  
מס' פקס: 03-9378046

אופן הפנייה:
טלפון: 03-9378008/9

תהליך קביעת תור:
יש לשלוח פקס למספר: 03-9378046

ימים ושעות פעילות

​ימים א' – ה ' בשעות 08:00 - 15:00
ערבי חג בשעות 08:00 - 12:00
ימי שישי - סגור

מיקום

​מרכז דוידוף, קומת הכניסה.

המרפאה למיאלומה נפוצה ועמילואידוזיס

אחראית תחום: ד"ר יוליאנה וקסמן

​מיאלומה נפוצה מהי

מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי פלסמה, שהם חלק מתאי החיסון של הגוף. מיאלומה נפוצה היא הממאירות ההמטולוגית השנייה בשכיחותה. מידי שנה מאובחנים בארץ מעל 250 חולים חדשים שמצטרפים לאלפי חולים מאובחנים. מרבית חולי המיאלומה מתקדמים ממצב א-תסמיני טרום ממאיר שנקרא גאמופתיה מונוקלונאלית בעלת חשיבות לא ידועה MGUS)).

מיאלומה נפוצה תסמינים

מיאלומה נפוצה הינה מחלה כרונית שיכולה להיות א-תסמינית או  לחילופין להתבטא בכאבי עצמות, אי ספיקת כליות על סיבוכיה, אנמיה ורמות סידן גבוהות בדם. ישנם ביטויים נוספים פחות שכיחים כמו גושים של תאי פלסמה (פלסמציטומות) או לויקמיה של תאי פלסמה.

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנת התפתחות המחלה, במציאת מדדים המנבאים את קצב התקדמות המחלה ובפיתוח תרופות חדשות. ההתקדמות בשיטות המעבדה מאפשרת יצירת שיטות לסיווג המטופלים לקבוצות סיכון. בנוסף חל שיפור באיכות הטיפול התומך במטופלים סביב השתלות מח עצם עצמיות ועקב כך בטיחות ההשתלות העצמיות עלתה, דבר שמאפשר להציע את הטיפול למגוון רחב יותר של מטופלים.

טיפול תרופתי במיאלומה נפוצה

מאז 2015 ה-FDA  אישר מספר תרופות חדשות לטיפול במיאלומה נפוצה עמידה/נשנית וכעת ישנן מספר קבוצות של תרופות מאושרות לטיפול במחלה: תרופות אימונו-מודולטוריות (IMIDs), מעכבי פרוטאוזום (PI), נוגדנים מונוקלונאליים (MAbs), מעכבי היסטון דאצטילאז, אימונותרפיה, כימותרפיה. בזכות שפע התרופות העומדות לרשותנו, הטיפול בחולי מיאלומה עמידה/נשנית הפך להיות מורכב יותר.  לאור ההתקדמות והאפשריות הטיפוליות המגוונות, אנו יכולים כעת להתאים לכל מטופל את הטיפול המתאים לו על פי גילו, קבוצת הסיכון שבה הוא נמצא, ביטויי מחלתו, מחלות הרקע שלו, תופעות הלוואי לטיפולים הקודמים ורצונו של החולה – רפואה שמותאמת אישית עבור כל חולה.

המרפאה עוסקת באבחון עמילואידוזיס לסוגיה ובטיפול בחולי AL עמילואידוזיס. זהו סוג העמילואידוזיס הסיסטמיה הנפוץ ביותר והוא מאופיין בשקיעה של סיבי עמילואיד שנוצרו מחלבונים המופרשים מתאי הפלסמה. חלבונים אלה שוקעים באיברים השונים ומפריעים למבנה הרקמות ולתפקוד איברים חשובים כגון לב, כליה וכבד. עקב כך טיפול בעמילואידוזיס דורש שיתוף פעולה הדוק בין רופאים המתמחים במחלות כליה (נפרולוגים), לב (קרדיולוגים), כבד (הפטולוגים) והמטולוגים.   

על המרפאה

מטרת המרפאה לרכז צוות המתמחה באבחון ובטיפול במיאלומה נפוצה ועמילואידוזיס הכולל:
רופאים המטולוגים, נפרולוגים, הפטולוגים, קרדיולוגים. 
אחות ייעודית לתחום שעוקבת גם היא אחר החולים ועוזרת לוודא היענות לטיפול ולבדיקות הנדרשות.
עובדות מעבדה המתמחות באבחון ומעקב אחר החולים. 
עובדת  סוציאלית
רוקחת קלינית
ייעוץ תזונתי
ייעוץ פסיכולוגי
ייעוץ ושירותי רפואה אינטגרטיבית
שרותי אשפוז יום ובהתאם לצורך אשפוז במחלקה להמטואונקולוגיה או במחלקה להשתלת מוח-עצם.
רופאי פה ולסת 

פעילות אקדמית ומחקרית:

מחקרים קליניים: השנים האחרונות מתאפיינות בפריצת דרך בטיפול במיאלומה נפוצה וקיים מגוון תרופות חדשות הנמצאות בשלבים שונים של ניסויים קליניים. למטופלים במרפאתנו ניתנת האפשרות להשתתף במחקרים קליניים בינלאומיים ובמחקרים ישראליים של הקבוצה הישראלית לחולי מיאלומה. המחקרים הללו בודקים את היעילות והבטיחות בטיפול בחולי מיאלומה חדשים או בחולים עם מחלה עמידה/נשנית.
בנוסף מתקיים שיתוף פעולה עם חוקרים באוניברסיטת תל אביב להבנה מעמיקה יותר של המחלה ודרכים חדשניות לטיפול בה.
הצוות המטפל משתתף ומציג בקביעות בכנסים בינלאומיים ובכינוסים בארץ.