כללית און-ליין
מרכז דוידוף לסרטן

מרפאה המטואונקו-גריאטרית

אחראי תחום: ד"ר אלון רוזנטל

​מספר חולי הסרטן הקשישים יעלה באופן משמעותי בעשורים הקרובים כתוצאה מהזדקנות האוכלוסייה מחד ומהתייעלות הטיפולים באוכלוסייה זו מאידך. כיום, מעל 30% מהמטופלים עם אבחנה חדשה של ממאירות המטולוגית מבוגרים מ- 75 שנים.

מחד, החולים הקשישים סובלים יותר מחולים צעירים מרעילות הטיפול כימותרפי הגורמת לעלייה בתמותה ובתחלואה כולל התדרדרות סיעודית וקוגניטיבית של המטופל. מאידך, מחקרים הדגימו כי חולים קשישים שקיבלו טיפול כימותרפי אינטנסיבי למטרת ריפוי שרדו יותר ממטופלים שקיבלו טיפול פחות אינטנסיבי / פליאטיבי.

על מנת לאפשר טיפול לחולים שיכולים ליהנות ממנו ולהקטין ככל הניתן את נזקי הטיפול, הצורך העיקרי כיום הוא לבצע הערכה מקיפה ומדויקת שתסווג את החולים כ-FIT, כלומר יכולים לעמוד בטיפול כימותרפי אינטנסיבי, כ-VULNERABLE, כלומר יכולים לעמוד בטיפול פחות אינטנסיבי אולם עדיין העדיפות היא לתת טיפול על מנת להשיג ריפוי, וכ-FRAIL, כלומר, חולים שיקבלו טיפול מופחת מאוד / פליאטיבי בלבד.

כיום, ההערכה נעשית על ידי הערכה גריאטרית מקיפה (Comprehensive geriatric assessment) אשר מורכבת מפרמטרים שונים המייצגים אספקטים שונים באוכלוסייה המבוגרת. הפרמטרים כוללים: מצב תפקודי, קוגניטיבי, תזונתי, מצב נפשי, סיעודי-סוציאלי, סטטוס מחלות הרקע ופרמטרים נוספים.

מטופלים אשר זקוקים לטיפול כימותרפי או ביולוגי מופנים על ידי הרופא המטפל למרפאתנו ואנו מבצעים הערכה מקיפה של הפרמטרים הרלוונטיים בעזרת סקאלות מוכרות (כגון IADL, ADL ,MMSE , GDS ,MNA), הגדרתם כ-FIT, VULNERABLE או FRAIL ובהתאם מתאימים אישית למטופל את הטיפול הכי יעיל והכי פחות רעיל. בנוסף לכך, במידה וקיימים ליקויים באחד הפרמטרים הנבדקים, המטופל יופנה לאיש המקצוע הרלוונטי טרם או במהלך הטיפול בהתאם.

צוות המרפאה