כללית און-ליין
ניתוחי לב וחזה
    מאת:
  • מאת: ד''ר חגית כהנא, מומחית בגניקולוגיה ומיילדות, מטפלת מינית מוסמכת ופסיכוטרפיסטית | בי''ח לנשים ויולדות, בילינסון, מרכז רפואי רבין

זוגיות אחרי התקף לב?

מאמרים בנושא ניתוחי לב וחזה

כל אדם שסובל ממחלה כרונית או אירוע טראומטי כמו התקף לב או ניתוח מעקפים סובל מחרדה קיומית. החרדה מביאה למסלולי התנהגות שונים. אדם אחד יתנהל בצורה של ''אכול ושתה'' כי מחר נמות ואדם אחר יתחיל להקפיד על תזונה, כושר גופני, שעות עבודה מתאימות וכד'.

 
גם הזוגיות משתנה ולא פעם בן הזוג הבריא מתחיל לגונן על בן הזוג שחלה.
באחד הימים בא למרפאה הסקסולוגית שלי גבר כבן שבעים שעבר התקף לב מספר חודשים לפני שהגיע אלי למרפאה. הוא מרגיש מצוין, לעיתים יש לו זקפת בוקר ובהחלט יש לו חשק מיני. אבל הוא לא יודע אם מותר לו לקיים יחסי מין ואשתו חוששת אף יותר ממנו.
שאלתי אותו אילו מאמצים גופניים הרופאים הרשו לו לעשות. הוא אמר לי שבתחילה היה עושה פעילויות פיזיות מתונות וכעת הוא שוחה ואף עושה צעדות בוקר עם אשתו. שאלתי אותו אם הוא מתקלח. הוא הרים גבה ותהה מדוע אני שואלת שאלה כה מטופשת גבר מטופח שכמותו? חייכתי והסברתי שאם הוא יכול להתקלח הוא יכול גם לקיים יחסי מין.
מוסר ההשכל מהסיפור הוא שמין הוא חלק משמעותי של השגרה המהנה של החיים. מותר לקיים יחסי מין גם אחרי התקף לב או ניתוח לב. אם יש הפרעות בזקפה בד''כ ניתן לקחת תרופות משפרות זקפה.
לא צריך להתבייש צריך לשאול כדי שניתן יהיה לטפל.