כללית און-ליין
ניתוחי לב וחזה
    מאת:
  • מאת: ד"ר ארז שרוני, רופא בכיר במחלקת ניתוחי חזה ולב | בי''ח בילינסון, מרכז רפואי רבין

ניתוח מסתמים - ניתוח הלב השני בשכיחותו. מה אנו יודעים עליו?

מי לא מכיר את ארנולד שוורצנגר- השחקן השרירי הנודע ובשנים האחרונות מושל מדינת קליפורניה. שוורצנגר נאלץ לעבור פעמיים ניתוח להחלפת שני מסתמים בלבו.
הניתוחים עברו בהצלחה ושוורצנגר המשיך בשגרת חייו- בזירה ההוליוודית לצד הזירה הפוליטית.
 
בכל שנה מבוצעים בעולם מעל ל- 200,000 ניתוחי מסתמים. בישראל, מבוצעים כ 1,500-2,000 ניתוחי מסתמים בשנה, המהווים כ- 40% מסך כל ניתוחי הלב, כשרובם הם ניתוחי תיקון או החלפה של המסתמים האורטלי והמיטרלי. מסתמים אלו נמצאים בצידו השמאלי של הלב ותפקידם לוודא זרימת דם עשיר בחמצן לכל הגוף. מסתמים אלו עובדים קשה יותר ונמצאים תחת עומס רב יותר מאלו הנמצאים בצידו הימני של הלב.

מהו תפקיד המסתמים?

תפקידם של המסתמים בלב הוא לוודא קיום זרימת דם חד כיוונית בין ארבעת מדורי הלב.

איך יודעים שהמסתם פגום?

פגיעה במסתמי הלב מאובחנת לרוב ע''י קרדיולוג עפ''י תלונות אופייניות כגון: קוצר נשימה ועייפות מתגברת וירידה תפקודית. קיימות מספר בדיקות המסייעות בביצוע האבחנה וקביעת דרגת החומרה של הבעיה במסתמי הלב. בדיקת הבחירה הינה אקו לב (הדמיה על קולית של תפקוד הלב והמסתמים) בדיקה זו אינה פולשנית.
חולה המאובחן כסובל מבעיה מסתמית קשה יופנה ע''י הקרדיולוג המטפל לניתוח.
האפשרויות הניתוחיות הן החלפת מסתם או תיקונו, ככלל, תיקון מסתם ובעיקר תיקון המסתם המיטראלי הוא הפתרון העדיף, זאת לאור העובדה כי לא מוכנס ללב מסתם תותב, מצב שאינו פוגע בפעילות התקינה של הלב. בנוסף, התוצאות הניתוחיות בתיקון מסתמים טובות יותר.

מסתמים מלאכותיים

קיימים שני סוגי מסתמים מלאכותיים:
מסתם מכני: עשוי מפלסטיק ומתכת. מסתם זה חזק ומתוכנן לשרוד זמן רב. כיוון שהדם בא במגע עם חלקי מתכת של המסתם, קיימת נטייה לפתח קרישי דם על חלקי המסתם, מסיבה זו מנותחים אלו נזקקים לתרופות נוגדות קרישה (מדללי דם) לאחר ההשתלה.
מסתם ביולוגי: בנוי מרקמות ביולוגיות של בעלי חיים או בני אדם. יתרונו בעובדה שלאור הרכבו לא נחוצות תרופות מדללות דם. עם זאת, מסתם זה בהיותו עשוי מרקמה ביולוגית פחות עמיד במשך השנים (לרוב יש להחליפו לאחר כ- 15 שנים מההשתלה). בחולים צעירים וילדים שחיקת המסתם מוגברת ולכן מסתמים אלו מושתלים בעיקר באוכלוסייה הבוגרת או באנשים בעלי גורמי סיכון שאינם יכולים ליטול תרופות מדללות דם, כמו נשים בהריון, חולים עם נטייה לדמם או כאלו העוסקים במקצועות בעלי סיכון גבוה לפציעה ולדימום.
ההחלטה לגבי סוג המסתם מתקבלת ע''י החולה לאחר שיחה בנושא עם המנתח והקרדיולוג המטפל על היתרונות והחסרונות הגלומים בכל אחד מהמסתמים לגביו.

מהלך הניתוח

ניתוחי החלפה או תיקון מסתם מבוצעים ברובם בחתך אמצע חזי, מצריכים חיבור למכונת לב ריאה והפסקת פעולת הלב . לאחר כריתת המסתם החולה, נתפר המסתם החדש למקומו. בתום הניתוח מתבצעת הערכה של תפקוד המסתם המושתל באמצעות בדיקת אקו .

רוב ניתוחי תיקון או החלפת המסתמים מוצלחים והחולים חוזרים לשגרת חיים ללא כאבים ומגבלות.