כללית און-ליין
העובדת הסוציאלית בפגייה

הסביבה החברתית של התינוק בפגייה

הפגייה היא הסביבה החברתית הראשונה של התינוק שלכם. במחלקה זו הוא מתחיל לקלוט מסרים ראשונים, מתחיל ללמוד כיצד להגיב כשמדברים אליו ומחזיקים אותו, מהו מגע ואיך זה מרגיש להישאר לבד...

מדוע יש להתייחס בכלל לנושא הסביבה החברתית המוקדמת של התינוק?

אתם ההורים, הנכם החלק החשוב ביותר בסביבה החברתית הראשונה של הילד, למרות זאת אין אתם יכולים להיות לידו כל הזמן כפי שזה היה קורה אילו התינוק היה איתכם בבית.
יש הרבה מאוד אנשים בפגיה שבאים במגע עם ילדכם. תינוקכם צריך ללמוד להסתגל ולהגיב לאנשים רבים ושונים במהירות. כל זאת בגיל מוקדם ביותר (לעומת תינוק בשל שמשתחרר ביתו ומסתגל לחוג מצומצם ביותר של אנשים).
ניתן גם להניח, שלא כולם מבינים אותו ומתייחסים לצרכיו הרגשיים.
האינקובטור מהווה הגנה לילדיכם אך באותו הזמן גם מרחיק ומבודד אותו מהסביבה. לדוגמה: זה יכול להיות קשה עבור התינוק להבין שדיבור קשור לאנשים או שאנשים מורכבים מחלקים רבים יותר מאשר ידיים בלבד.

מה חשוב לדעת כשאנו מתקשרים עם ילדינו?

התקשורת של התינוק עם סביבתו נעשית דרך התבוננות, הקשבה ומגע.
כשהתינוק מקשיב, הוא מתמקד, עוקב ומרכז את מבטו בדבר מסוים עליו הוא מסתכל. התינוק יסובב את ראשו בכיוון הקול שהוא שומע, הוא חש את המגע שלכם, והוא קולט את תשומת הלב שלכם.
פגים רואים, שומעים ומרגישים כבר בגיל הריון מוקדם מאוד. התינוקות הקטנים מאוד הם בעלי קליטה איטית, והם מסוגלים להתרכז לזמן קצר יותר מאשר התינוקות הרגילים לכן חשוב להתייחס לחושיהם ולפתח אותם. 
לתינוק שלכם יש רגשות. לא תמיד זה ברור, קל להבחין בבכי ולדעת שמשהו מציק לו.

אך איך אנו יודעים מתי התינוק מרגיש טוב?

כשהתינוק מרגיש טוב, מרגיש את המגע  הרך שלכם, שומע את קולכם המוכר, הוא נראה רגוע, בעל מראה נינוח, ואינו מראה כל סמני מתח.    
חשוב שהתינוק ידע דרך תגובת האנשים כלפיו, שרגשותיו חשובים ונלקחו בחשבון.
אם אנשים יגיבו לתינוק ללא קשר לרגשותיו, הוא ילמד, שרגשותיו אינם חשובים לזולת. התינוק עלול להסיק כי הקשר עם אנשים בעצם לא מביא לתגובה הולמת. במקרים כאילו, תינוקות מסוימים עלולים להימנע מליצור קשר עם אנשים סביבם.

צוות הפגייה מעודד מגע עם התינוק מן הרגע הראשון להגיעו לפגיה, בהתחשב כמובן במצבו הרפואי ומבלי להפריע לטיפולים הרפואיים שהם בעלי חשיבות ראשונה.