כללית און-ליין
היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

פורסם בראשונה: 30.01.2022

    מאת:
  • ד"ר יובל אור, מנהל יחידת הפוריות וה-IVF, ד״ר גיא שרים - רופא בכיר ביחידת הפוריות וה-IVF

הקפאת ביציות לשם שימור פיריון

ביחידת ה-IVF ושימור הפוריות תקבלי את כל המענה במקום אחד: החל מהייעוץ הראשוני עם רופא מומחה בתחום ואחות, דרך קביעת תוכנית הטיפול, ליווי צמוד, מקצועי ואישי במהלך הטיפול ועד לאכסון הביציות המוקפאות. אנחנו נשמור לך את הביציות עד ליום בו, אולי, תזדקקי להן.

בקיצור

1.

לאורך מחזור חייה של האישה, כמות ואיכות הביציות בגופה הולכת ופוחתת עם הגיל. בעידן המודרני נשים רבות בוחרות לדחות את גיל הילודה מסיבות שונות, מה שהופך את תהליך השימור של הביציות לחשוב ואף קריטי בשלב תכנון היריון.

2.

עם השנים פותחה שיטת הקפאה חדשה הנקראת ויטריפיקציה, בעברית – זיגוג. בשיטה זו אנו לא מקפיאים, אלא מזגגים ונמנעים מיצירת גבישי קרח. זאת הסיבה שיש לביציות סיכויי הישרדות גבוהים הרבה יותר בזכות טכניקת הזיגוג.

3.

סיכויי ההצלחה תלויים בראש ובראשונה בגיל בו מבוצעת ההקפאה וכן במספר הביציות המוקפאות. בפגישה עם אחד מרופאי היחידה נוכל לתת הערכה לגבי הסיכויים האישיים של כל אישה ואישה. כי ככל שהגיל בו תבצעי את הקפאת הביציות צעיר יותר כך גם הסיכוי שתזדקקי להן קטן יותר.

מהי הקפאת ביציות סוציאלית?

כדי להבין את החשיבות והמהות של שימור הפוריות על ידי הקפאת ביציות, ראשית, יש להסביר את התפקוד השחלתי לאורך חיי האישה.

הביציות נוצרות בשחלות עוד בחיים העובריים. עד שבוע 20 להריון של עובר ממין נקבה, הביציות מתפתחות בשחלות. לאחר מכן כבר לא יתפתחו ביציות חדשות.
20 שבועות לאחר מכן כשאותה תינוקת נולדת, כבר יש הרבה פחות ביציות בשחלות.
כ – 13 שנים לאחר מכן כשאותה ילדה תתחיל לקבל "מחזור" כמות הביציות תפחת עוד יותר.
עם השנים, לאורך גיל הפוריות, גם הכמות וגם האיכות של הביציות הולכת ופוחתת. זאת עד גיל 51 בו לא יהיו עוד ביציות בשחלות והאישה תיכנס לגיל המעבר.

חשוב להדגיש כי מדובר באותן ביציות שנוצרו עוד בחיים העובריים ואין התפתחות ביציות חדשות.
גיל הביציות, הוא הסיבה העיקרית לכך שהסיכוי להרות הולך ופוחת עם הגיל, והסיכון להפלה טבעית הולך וגדל. כל אלה נובעים מעוברים לא תקינים מבחינה ביולוגית.

אולם, בעידן המודרני ובמציאות בה אנו חיים, נשים רבות בוחרות לדחות את גיל הילודה מסיבות שונות וכאן נכנסת האפשרות של שימור פוריות. 

יש לנו היום את הטכנולוגיה להקפיא ביציות בגיל צעיר יחסית, אשר יישמרו למקרה של רצון להרות בגיל מבוגר יותר, אז עלול להיות קושי.
בעצם, אפשר לראות את התהליך של הקפאת ביציות, כמעין תרומת ביציות עצמית "לך, העתידית".

 

למה דווקא עכשיו כולם מדברים על "שימור פוריות"? זה לא היה בעבר ?

זו דוגמא טובה איך ההתפתחות הטכנולוגית משרתת את הרפואה.
במסגרת טיפולי הפריית מבחנה אנחנו נוהגים להקפיא תאי זרע ועוברים מזה שנים רבות. כל ההקפאות נעשות בחנקן נוזלי בטמפרטורה של (196°-). מאחר שהביציות הן התאים הגדולים ביותר בגוף, חשוב להימנע מיצירת גבישי קרח בתוך הביציות. גבישי קרח כאלה עלולים להרוס את הביציות.
אכן בעבר, הסיכויים להרות מביציות מוקפאות היו נמוכים, מפני שבשיטת ההקפאה אז, רוב הביציות המוקפאות – לא שרדו את התהליך של ההקפאה וההפשרה.
עם השנים פותחה שיטת הקפאה חדשה הנקראת ויטריפיקציה (vitrification), בעברית – זיגוג. בשיטה זו אנחנו לא מקפיאים, אלא מזגגים ונמנעים מיצירת גבישי קרח. זאת הסיבה שיש לביציות סיכויי הישרדות גבוהים הרבה יותר כשנעשה שימוש בטכניקת הזיגוג.

בישראל, מזה שנים רבות, אנחנו מציעים שימור פריון גם לנשים וגם לגברים אשר מסיבות רפואיות הפוריות שלהם עלולה להיפגע. שירות של שימור פריון מסיבות רפואיות קיים בסל הבריאות ומוצע לכל מי אשר בשל מחלה או בשל טיפול במחלה – הפוריות עלולה להיפגע.
בשנת 2011 משרד הבריאות פרסם תקנה אשר קובעת כי נשים בנות 30-41 שנים המעוניינות לשמר ביציות מסיבות שאינן רפואיות, יכולות לעשות זאת, על חשבונן.
כמו כן משרד הבריאות קבע כי מספר הטיפולים המירבי בנשים יהיה עד 4 שאיבות או עד השגת 20 ביציות לפי המוקדם מבין השניים.

 

איך זה מתבצע?

כדי להקפיא ביציות, אישה צריכה לעבור הליך דומה של הפריית מבחנה.
הביציות בשחלות של האישה נמצאות במצב שאיננו בשל להפריה. באופן טבעי כל חודש מתפתח בשחלה זקיק אחד שבתוכו ביצית אחת, ובזמן הביוץ אותה ביצית תהייה בשלה להפריה.
על מנת לקבל מספר רב יותר של ביציות בשלות, אנחנו משתמשים בזריקות הורמונליות כדי לגרות את השחלות לייצר מספר זקיקים עם ביציות בשלות. מדובר בהזרקה עצמית, בעזרת מחט עדינה ודקה, הליך שכמעט לא כרוך בכאב.
מידי כמה ימים תתבקשי להגיע אלינו ליחידה, לבדיקות דם ובדיקות אולטראסאונד, זאת כדי לעקוב אחר ההתפתחות של הזקיקים בשחלות. כשנראה זקיקים גדולים (כ- 2 ס"מ כל אחד) אז ניתן יהיה לתכנן את מועד שאיבת הביציות. משך ההזרקות נע בין שבוע לשבועיים.
שאיבת ביציות נעשית בחדר ניתוח ובהרדמה כללית. אנחנו נעזרים באולטראסאונד בגישה נרתיקית ובעזרת מחט שואבים את הביציות מהשחלות. הביציות מעוברות מידית למעבדה לשם הקפאתן. השאיבה אורכת כ – 20 דקות שלאחריהן את מתעוררת מיד, נשארת להשגחה למשך כשעתיים ואז משוחררת לביתך.

האם הקפאת ביציות מהווה "תעודת ביטוח״ שתוכלי להרות בעתיד?

למרות שבהקפאת ביציות יש יתרון גדול למי שרוצה או נאלצת לדחות את ההורות שלה לגיל מאוחר יותר, אין הבטחה שבסופו של התהליך יהיו הריון ולידה. עם זאת, למי שדוחה את ההורות לגיל מאוחר, זה בהחלט משפר משמעותית את הסיכויים להרות וללדת.

יש לזכור, שכדי להרות מהתהליך, הביצית צריכה לעבור את השלבים הבאים בהצלחה: לשרוד את תהליך ההקפאה וההפשרה, לעבור הפריה עם תא זרע ולהתפתח לעובר תקין, לעבור בהצלחה את ההחזרה לרחם ולהשתרש, ובהמשך להתפתח במהלך הריון תקין עד הלידה.

אז מה הסיכויים?

סיכויי ההצלחה תלויים בראש ובראשונה בגיל בו מבוצעת ההקפאה וכן במספר הביציות המוקפאות. בפגישה עם אחד מרופאי היחידה נוכל לתת הערכה לגבי הסיכויים האישיים של כל אישה ואישה.

מה הגיל האידיאלי לבצע את הקפאת הביציות?

זו שאלה מורכבת, כי ככל שהגיל בו תבצעי את הקפאת הביציות צעיר יותר כך גם הסיכוי שתזדקקי להן קטן יותר. נראה כי גיל 30-35 הינו האיזון הטוב ביותר.

אז מה אני צריכה לעשות אם החלטתי לבצע שימור פריון?

את מוזמנת ליצור קשר עם מזכירת היחידה, אורה. המזכירה תשלח לך מכתב ובו מפורטות כל בדיקות ההכנה שיש לבצע עלפי ההנחיות של משרד הבריאות ותקבע לך מועד לפגישת ייעוץ, שאיננה מחייבת.

ולכמה זמן אפשר לשמור את הביציות?

אין הגבלה. אנו שומרים את הביציות לחמש שנים. לאחר חמש שנים נשים מתבקשות להפקיד תשלום סמלי אחת לשנה. 

חשוב להדגיש: שימור ביציות בנסיבות סוציאליות אינו כלול בסל הבריאות, על כן הינו כרוך בתשלום.

 -----------------------------------------------------------------------------------------

עלות מחזור פעילות של שימור ביציות בשיטת ויטריפיקציה עבור מבוטחות הכללית הינו 6,214 ש"ח. עבור מבוטחות הקופות השונות, המחיר הינו 6,338 ש"ח.

------------------------------------------------------------------------------------------

ביחידת ה-IVF ושימור הפוריות במרכז הרפואי קפלן, תקבלי את כל המענה במקום אחד: החל מייעוץ ראשוני על ידי רופא מומחה בתחום וקביעת תוכנית הטיפול, המעקבים הרפואיים והסיעודיים הנדרשים, בדיקות הדם והאולטרה-סאונד, אשפוז יום לשם שאיבת הביציות בהרדמה בחדר ניתוח וההתאוששות ועד לאחסון הביציות במיכלי ההקפאה והכל בליווי צמוד ואישי ובאווירה תומכת ומקצועית.

 

צוות היחידה להפריה חוץ גופית ישמח להיפגש ולהציע מידע ופרטים נוספים שעשויים לסייע לך לקבל את ההחלטה המתאימה לך!


לפרטים נוספים, ניתן לפנות למכון IVF במרכז הרפואי קפלן
 בימים א'-ה' בין השעות 14:00-9:00 בטלפון 08-9441623