אודותינו

אודותינו – מרכז רפואי קפלן

מנהל המרכז הרפואי – ד"ר קרלוס גרוזמן. כתובת: ת.ד 1 רחובות 76100, ישראל

אודותינו - מרכז רפואי קפלן

כללי

המרכז הרפואי קפלן ברחובות משרת אוכלוסייה של כ-1,000,000 איש.
המרכז הרפואי נוסד בשנת 1953 והוא מסונף לאוניברסיטה העברית ירושלים.
במרכז הרפואי 554 מיטות אשפוז, 75 מיטות אשפוז יום ו-17 עמדות דיאליזה והוא מספק מגוון רחב של שירותים בתחומי הרפואה הדחופה, האשפוז (הן אשפוז רגיל והן אשפוז יום) ומרפאות החוץ.
כמוסד המקדם מצוינות רפואית והתפתחות טכנולוגית, המרכז הרפואי מקיים על בסיס קבוע תהליכים לשיפור איכות הטיפול והשירות למטופליו ומפתח תחומי טיפול ומחקר חדשים, תוך שימת דגש על טיפול אישי, אכפתי ואמפתי למטופל.
במסגרת פעילות זו, החל משנת 2010, המרכז הרפואי נושא את תו תקן האקרדיטציה (הסמכת בתי חולים בתחומי איכות הטיפול ובטיחות המטופל) הבין-לאומי של חברת JCI (Joint Commission International).

 

תחומי העיסוק העיקריים של מרכז רפואי קפלן

השירות הקרדיאלי

השירות הקרדיאלי מספק שירותי אבחון וטיפול נרחבים ומתקדמים, החל מבדיקות בלתי חודרניות כגון: אקו לב, מיפוי לב ובדיקות אלקטרופיזיולוגיות וכלה בטיפולים כגון: צנתורי לב, השתלות קוצבים, דפיברילטורים ופעולות אבלציה וניתוחי לב מורכבים ומסובכים. המומחים בשירות הקרדיאלי מבצעים את כל סוגי הפרוצדורות והניתוחים תוך שימת דגש על שיטות הטיפול החדישות והמתקדמות ביותר הקיימות. גישה זו מבטיחה טיפול איכותי ואידיאלי לכל מטופל. המערך הקרדיאלי מפעיל במידת הצורך שירותים נלווים לשיקום ולהחלמה, כגון: פיזיותרפיה – שיקום לב, ליווי פסיכולוגי ומעקב תזונתי באמצעות דיאטנית.

מערך רפואת עיניים

מערך רפואת העיניים מעניק שירותים בכל תחומי ההתמחות של רפואת עיניים ומצויד במכשור החדשני והעדכני ביותר לניתוחים, לטיפולי לייזר ולדיאגנוסטיקה. למערך, רופאים מומחים בכל שטחי התמחויות-העל של רפואת עיניים, כגון: קטרקט, רשתית, גלאוקומה, קרנית, פלסטיקה וארובה, מחלות הענביח נאורואופטלמולוגיה ורפואת עיניים של ילדים. למערך שירות ייחודי יחיד מסוגו בישראל של נאורואופטלמולוגיה של ילדים. המחלקה נמנית על החלוצות בישראל שהכניסו שיטה לניתוחי קטרקט באמצעות חתך קטן בעזרת מכשיר "פאקו". במחלקה מתבצעים ניתוחים חדשניים של ניתוחי השתלת תאי גזע בקרנית והשתלת קרנית אחורית, ניתוחים לדרכי דמעות עם מכשיר סיב אופטי, ניתוחי גלאוקומה וניתוחי רשתית מורכבים. המחלקה מהווה מוקד להפניה לניתוחי רשתית והיא בין המובילות בישראל בתחום של טיפולים חדשניים למחלות רשתית למניעת עיוורון. המחלקה היא גם בין המובילות בישראל בהשתתפות במחקרים מבוקרים רב-מרכזיים בין-לאומיים ובזכות כך היא מעורבת בטיפולים העדכניים ביותר.

מחלקת אף־אוזן־גרון

במחלקת א.א.ג. ניתן שירות במספר תחומים:
ביחידה לניתוחי ראש וצוואר המבצעת למעלה מ-200 ניתוחים בשנה של בלוטת התריס (טירואיד) ובלוטת יותרת התריס (פארא-טירואיד) ניתן שירות בשיתוף עם המרפאה האונקולוגית ומותווית תכנית טיפולית משותפת. ניתוחי אזניים מבוצעים לשיקום שמיעה ולריפוי מחלות אזניים כרוניות תוך שימוש בציוד פרוטטי בארץ. בניתוחי בלוטת יותרת התריס שמבוצעים תוך ניטור של ערכי ההורמון בדם במהלך הניתוח, עובדה המבטיחה הצלחה ניתוחית מקסימלית. במחלקה מבוצעים כמאה ניתוחים אנדוסקופיים באף ובמערות הפנים בשיטות ובציוד האנדוסקופי מתקדם. שירות נוסף הניתן במסגרת המחלקה הוא שיקום הקול המבוצע תוך שימוש במכשור לייזר מתקדם המאפשר שימור של מיתרי הקול במהלך הסרת גידולים או ציסטות בשילוב עבודה פרטנית במסגרת טיפולי קול והתאמת פרוטזות דיבור לחולים אונקולוגיים המבוצעים במכון לשמיעה ודיבור. במחלקה יחידה טיפולית להפרעות שינה ולנחירות הכוללת שימוש בגלי רדיו, בלייזר ובשתלים למניעת נחירות.

המרכז לבריאות השד

המרכז נותן שירות כוללני, רב-צוותי ומקיף לאבחון סרטן השד, לבירור ולטיפול במחלות שד. המכון מצויד במכשור החדיש והמשוכלל ביותר הקיים היום: ממוגרפיה דיגיטאלית, ביופסיות סטריאוטקטיות, ממוטום. השירות תוכנן כ-One Stop Shop וכולל: בדיקת רופא, ממוגרפיה ובדיקות משלימות לפי הצורך:
• אולטרה-סאונד שדיים
• ביופסיות
• במרכז החדש תפעל מרפאת מעקב מיוחדת לנשים בסיכון גבוה.

המערך הכירורגי

המערך הכירורגי מספק שירותי כירורגיה מתקדמים (למעט נוירוכירורגיה והשתלות). בשנים האחרונות נעשתה קפיצת מדרגה טכנולוגית בתחום הניתוחים הלפרוסקופים, והמרכז הרפואי נמנה עם המרכזים המובילים בתחום זה. המחלקה לכירורגיה פלסטית מהווה מוקד להפניית חולים מכל מדינת ישראל לטיפול בסיבוכים של עצם החזה לאחר ניתוחי לב.

גניקולוגיה ומיילדות

במרכז הרפואי קפלן נולדים כ-6000 תינוקות בשנה, בחדרי לידה חדשים, מרווחים ואישיים בגיבוי של מחלקת ילודים וטיפול נמרץ ילודים (פגייה) העומדת בסטנדרטים גבוהים של איכות. במערך זה גם יחידה להפריה חוץ גופית (IVF) המאופיינת באחוזי הצלחה גבוהים יחסית של הפריות, מחלקת נשים המבצעת ניתוחי כריתת רחם בשיטה לפרוסקופית מתקדמת, יחידת פוריות ואולטרה-סאונד נשים. 

המכון האונקולוגי

המכון האונקולוגי מספק שירותי מעקב וטיפול אחר חולים שהתגלתה אצלם מחלה גידולית. המכון כולל יחידה טיפולית מודרנית למתן כימותרפיה. תחומי התמחות מובילים בטיפול בגידולים במערכת העיכול: ושט, קיבה, גידולי כבד ראשוניים וגידולי המעי הגס והרקטום. לחולים מוצעים הטיפולים הכימותרפים והביולוגיים החדשים ביותר ומוצעים פרוטוקולים ניסויים חדשניים בין-לאומיים עם התרופות החדשות ביותר, כדוגמת המכונים האונקולוגים המובילים באירופה ובארה"ב. לחולים מוצעים גם טיפולים חדשניים לגידולים בכבד על ידי צריבת הגידולים במכשיר עם גלי רדיו, וטיפולים עם תרופות בדרך ישירה לעורק הכבד. תחום נוסף שבו המכון מתמחה הוא טיפול בגידולים בשד, שבמסגרתו מטופלות החולות בפרוטוקולים בין-לאומיים מקובלים ומחקריים בשילוב תרופות חדשניות.

המכון ההמטולוגי

המכון ההמטולוגי מציע שירותי אבחון וטיפול במחלות דם שפירות וממאירות. מחלות הדם השפירות כוללות בעיקר אנמיות, בין היתר מחלות תורשתיות כגון טלסמיה וחוסר אנזים G6pd, כמו גם אנמיות הקשורות לתזונה לא נכונה, לחוסר ספיגה או אנמיות בהריון. המכון מבצע גם אבחון ומעקב אחר חולים הנוטים לפתח פקקת מקרישיות יתר. המכון ערוך לקיים את כל הבירור, מתחילתו ועד סופו.
המכון ההמטולוגי מטפל בחולים החולים במחלות ממאירות – מדובר בעיקר בלויקמיות כרוניות וחריפות, מחלת לימפומה, מיאלומה וקבוצה גדולה של תסמונת מיאלו-דיספלסטית שכיחה אצל קשישים. טיפול כימותרפי ניתן במכון באופן אמבולטורי, ובנוסף גם ניתנים עירויי דם.
ראוי לציין שהמכון ההמטולוגי מבצע איסוף תאי אב ש- 2/3 מהם המטו-אונקולוגיים. 

מערך רפואת הילדים

מערך רפואת הילדים כולל מחלקות אשפוז, יחידת טיפול נמרץ ילדים וילודים ותשתית רחבה של מומחים ברפואת הילדים. כמו כן התמחויות יחודיות כמו אנדוקרינולוגיה (הפרעות גדילה), קרדיולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, מרפאת כבד, התפתחות הילד ועוד.

מרכז "נווה אור"

מרכז "נווה אור", המכון הגדול מסוגו בישראל לטיפול בחולים נשאי איידס. למכון הצלחות מוכחות בהולדת ילדים בריאים להורים נשאים ולהורים החולים באיידס. בצד הטיפול הרפואי, קיימים במכון מגוון שירותים משלימים לתמיכה בתהליך הטיפול, כגון: טיפולי שיניים לחולי איידס, ליווי פסיכולוגי, ליווי תזונתי על-ידי דיאטנית, מעקב אחר חלוקת תרופות וכד'.

המערך הפנימי

המערך הפנימי של המרכז הרפואי כולל מספר מחלקות אשפוז וגיבוי נרחב של תת מקצועות מכל תחומי הרפואה הפנימית, כגון: נפרולוגיה, אונקולוגיה, המטולוגיה, אנדוקרינולוגיה, גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, ריאומטולוגיה ועוד.

מערך מיחשוב

המרכז הרפואי קפלן הוא מהמתקדמים בישראל בנושא מיחשוב התיק הרפואי, אשר במסגרתו נעשה שימוש במערכת אינגרטיבית המאפשרת לקבל את מלוא המידע הרפואי על החולה בכל נקודות הטיפול.

קורסי הכשרה מקצועית

החל משנת 1990, המרכז הרפואי קפלן מקיים קורסי הכשרה לרופאים ולאחיות בנושאים ובתחומים מקצועיים שונים לפרקי זמן בין 10 ימים למספר חודשים בהתאם לצורך ובתיאום מראש.

שאלות ובירורים

לשאלות ולבירורים בשפה הרוסית, ניתן לפנות לזוהר אביב
בדוא"ל: Zohar_a@Clalit.org.il
בפקס: 972-8-9441401 (לידי זוהר).