כללית און-ליין
פגייה

פיזיותרפיה פגים

שירות הפיזיותרפיה במרכז הרפואי קפלן נותן מענה לכל קשת האוכלוסייה- מהפג, היילוד, הילד ועד למבוגר ולקשיש. שירות הפיזיותרפיה בפגיה הוא חלק בלתי נפרד מטיפול רב-מקצועי בפג וביילוד, השם דגש על מתן מענה לאי-הבשלות הנוירולוגית המאפיינת את הפג ועוסק בדרכים שונות למתן תמיכה להתפתחותו (תחושתית , מוטורית והתנהגותית) לאורך השהייה בפגייה וגם לאחר השחרור.


טיפול הפיזיותרפיה בפגים הוא חלק מתפיסה טיפולית רב תחומית מותאמת אישית הרואה את הפג ומשפחתו במרכז. הטיפול הוא תומך ומקדם התפתחות וכולל התאמת גירויי הסביבה לשלבי ההתפתחותו של הפג תוך התייחסות לרמזים וסימנים שהפג מבטא ומאפשרים לנו להבין טוב יותר את צרכיו .

פגים שזה עתה נולדו אינם בשלים נוירולוגית לעבד את גירויי הסביבה החוץ רחמית ואלו עלולים להוות עבורם גורם דחק. מצבי דחק עלולים לתרום לבעיות נוירולוגיות התפתחויות בהמשך חייהם .הטיפול בסביבה מותאמת מבחינת גירויים, מסייע לפג לקלוט, לעבד ולווסת את גירויי הסביבה החוץ-רחמית. חלק מרכזי נוסף בגישה מותאמת ותומכת התפתחות זו, הוא הדגש על הקשר בין הפג להורה והפיכת ההורה לשותף מרכזי בטיפול בפג.


במהלך האשפוז, מתבצעות הדרכות להורים על ידי הפיזיותרפיסט. ההדרכות עוסקות במתן מידע אודות תהליכי התפתחות, התאמת הגירויים לשלב ההתפתחותי, עידוד הקשר בין ההורה לפג כמו -לדוגמא מגע ישיר עור לעור (skin to skin) כבר בימים הראשונים לאשפוז, הנחת כפות הידיים של ההורה על הפג סוג המגע המותאם, דיבור ושירה אל הפג ועוד.

הקשר בין הפג להורה נוסך ביטחון בפג ומאפשר לו להיות נינוח ומווסת יותר מבחינה פיזיולוגית והתנהגותית . עוד עוסקת ההדרכה בדרכי הטיפול בפג דרכי הרמת התינוק, דרכי החזקתו בידיים בדגש על מנח מותאם ומווסת, האכלה מותאמת ותומכת ועוד. כמו כן מבוצעת הדרכה להורים לקראת השחרור מהפגייה.

בנוסף להדרכות ההורים והצוות המטפל , מבוצעת גם הערכה התפתחותית ראשונית לפג ולילוד ונבנית תוכנית מעקב.
הפיזיותרפיסט לוקח חלק גם בבניית קווים מנחים ופרוטוקולים מחלקתיים בתחומי הידע והמיומנות שלו, כחלק מהצוות הרב מקצועי בפגייה.

הטיפול והמעקב של הפיזיותרפיסט אחר הפג אינו מסתיים - באשפוז בפגייה. הרצף הטיפולי המתחיל בזמן האשפוז ממשיך לאחר השחרור מבית החולים. לאחר השחרור מתבצע המשך מעקב אחר הפגים, הדרכת הורים ובמידת הצורך מבוצעת התערבות טיפולית. המעקב כולל בדיקה נוירולוגית והתפתחותית וניתנת הדרכה להורים להמשך תרגול ולעידוד תנועה והתפתחות נורמלית, תואמת גיל, ויסות חושי, תפקודי אכילה ועוד.


שמירת הרצף הטיפולי והמשך הקשר של הפיזיותרפיסט עם הפג ומשפחתו, מאפשרים מתן תמיכה מקצועית רציפה שמטרתה המשך קידומו של הפג בתחום ההתפתחותי.