כללית און-ליין
יחידות רפואיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

שעות ביקור

​א-ה 08:00 – 16:00

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 .
מאחורי מכון המטולוגיה

מכון לפתולוגיה

מנהל המכון: ד"ר עדי יוספוביץ

אודות המכון:

המכון לפתולוגיה במרכז רפואי קפלן מאבחן כ-50,000 דגימות רקמה בשנה של כ-15,000 מטופלים, בנוסף מטופלות כ-4,000 דגימות ציטולוגיות.

במכון מבצעים אבחון של תהליכים פתולוגיים ברקמות ותאים, בדיקות מהירות של חתך קפוא במהלך ניתוח בכדי לסייע בהחלטות לגבי המשך הניתוח, ונתיחות שלאחר המוות, שאינן קשורות לרפואה משפטית כמו גם ניתוחים מהירים להורדת נגעי עור עם צלקת מינימלית בשילוב הרופאים ממחלקת כירורגיה פלסטית המאובחנים במהירות (ניתוחי מוהס).

  • במכון כ-23 עובדים מסקטורים שונים הכוללים רופאים, עובדי מעבדה, עובדי מינהל.
  • במכון נצבר ידע רב בתחומים השונים בפתולוגיה -  המטופתולוגיה, דרמתופתולוגיה, פתולוגיה של דרכי עיכול והכבד, גניקופתולוגיה, פתולוגיה של השד, אורופתולוגיה, פתולוגיה של הראש והצוואר, פתולוגיה של העובר והשליה וציטולוגיה.
  • חלק חשוב מהמכון לפתולוגיה הינה המעבדה המורכבת גם היא מכמה  תחומים: היחידה ההיסטולוגית המבצעת צביעות רוטיניות וצביעות היסטולוגיות מיוחדות, תחום לאימונוהיסטוכימיה ולאימונופלואורסנציה, תחום ציטולוגיה. בנוסף מוקם שירות לביולוגיה מולקולרית ובנק רקמות.
  • המכון עובר תהליך של דיגיטאליזציה, קיימים מספר סורקי סליידים דיגיטאלים המשמשים להוראה, ישיבות עם המחלקות השונות, ופעילות מחקרית עניפה.
  • המכון מוכר על ידי המועצה המדעית להתמחות מלאה, לאחרונה זכה לציון לשבח מהמועצה בשל הוראה ברמה גבוהה למתמחים. 

 

המכון לאבחון רקמתי בקפלן משתתף בפורומים רב תחומיים הכוללים רופאים כירורגים, רנטגנולוגים, אונקולוגים ועוד לצורך תפירת טיפול מותאם אישית לחולה. בנוסף המכון מכשיר מתמחים וסטודנטים לרפואה. כל המתמחים נשלחים ללימודי המשך ולקורסי העשרה במטרה להרחיב את הידע ולהתכונן להיות פתולוגים בעידן החדש. בנוסף המכון לוקח חלק  במחקרים הנוגעים בכל תחומי הרפואה והאקדמיה תוך שיתוף פעולה עם מעבדות בכל האוניברסיטאות, כולל שיתופי פעולה עם חברות היי-טק במטרה לקדם את תחום הפתולוגיה הדיגיטלית.

המכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן נותן שרותי אבחון לכלל מחלקות בית חולים קפלן ולמעבדות המחקר בבית החולים, וכן מאפשר ייעוץ ללקוחות פרטיים. צוות המכון לפתולוגיה עוסק באיתור וזיהוי קיומן של מחלות שבאות לידי ביטוי ברקמה. כמו כן אבחון דרגת חומרת המחלה בהתבסס על ממצאי דגימות שנלקחו מהמטופלים. ביופסיות או רקמות עוברות תהליך עיבוד במעבדת המכון מהמתקדמות בארץ שמאפשר עיבוד של הרקמה וביצוע צביעות מיוחדות לצורכי אבחון מורפולוגי, אימונוהיסטוכימי ומולקולרי על ידי פתולוג מומחה שמוציא אבחנה מדויקת של המחלה לרבות השלב שבו המחלה נמצאת, דרגת החומרה וכן התוויה לטיפול באבחנות מסוימות שהדבר ניתן.

הרופאים הבכירים שמבצעים את האבחנות ברקמות השונות מחויבים בידע נרחב בכל תחומי הרפואה שמתעדכן כל העת, לכן לכל רופא במכון יש תחום ידע ספציפי בו הוא מוביל ברמה הארצית שבו הוא עבר התמחות ספציפית בארץ ובחו"ל בנוסף לידע ביתר תחומי הפתולוגיה.

 

פתולוגיה ודעות קדומות

  • מקצוע הפתולוגיה בציבור הרחב משויך לרוב לנתיחות שלאחר המוות אך כיום העיסוק בנתיחות הולך ומצטמצם לאור העובדה שההתקדמות בידע הקליני ובמכשור הרפואי, מאפשרים אבחנה באמצעות הדמיות וללא צורך בנתיחה.
  • עיקר מקצוע הפתולוגיה עוסק באבחון מחלות וגידולים שונים מרקמות הנלקחות כביופסיה או כתכשיר ניתוחי. לצורך האבחון נעזרים בשיטות שונות: צביעות היסטוכימיות מיוחדות לאיתור חידקים, פטריות ושקיעת חומרים כימיים שונים, שימוש בנוגדנים שונים בצביעות אימונוהיסטוכימיות לצורך אפיון סוג התאים ואבחון מולקולרי של שינויים גנטיים בגידולים. לאפיון זה חשיבות מכרעת בקביעת אבחנה של גידולים ומקור גרורות סרטנית. זיהוי סמנים, רצפטורים ושינויים גנטיים מאפשרים טיפול מוכוון אישי. לדוגמא ביטוי יתר של רצפטורים ל-HER2/NEU בסרטן השד והקיבה שמהווה התוויה לטיפול בהרצפטין.


צוות המכון

מנהל המכון והמעבדה: ד"ר עדי יוספוביץ

סגנית מנהל המכון : ד"ר נדיה זיו-סוקולובסקי

רופאים בכירים: ד"ר סרגיי איחר, ד"ר אולג סוקמנוב, ד"ר נדיה טמפר

מנהלת היחידה להיסטולוגיה: אנה נינבורג

אחראית המעבדה לאימונוהיסטוכימיה ומנהלת האיכות: איילת הררי

אחראי תחום מחקר ופיתוח ורפואה מותאמת אישית: ד"ר שחר איש - שלום

ראש צוות מזכירות : אורלי נחום - לוי