כללית און-ליין
יחידות רפואיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 .
בכניסה לבית החולים, מול המחלקה לרפואה דחופה

​בדיקות מעבדה, הכנה וניפוק מרכיבי דם לעירוי, טיפולי פלסמפרזיס דחופים - 24 שעות ביממה.
איסוף טרומבוציטים מתורם יחיד –  לפי תיאום מראש.

בנק הדם

מנהלת: ד"ר אריקה סיגלר

בתמונה: פעילות במעבדות בנק הדם

בנק הדם - קפלן

עירוי מרכיבי דם הוא טיפול ללא תחליף להצלת חיי החולים הסובלים מדימום קשה בעקבות טראומה או לידה. עירוי דם מאפשר ביצוע ניתוחים מסובכים, השתלות ומתן טיפול כימותרפי.
בנק הדם הוא מערכת מקצועית האחראית להתאמה קפדנית של מוצרי הדם לחולה, ניפוקם במהירות ואחסונם בתנאים מבוקרים כדי לשמור על איכותם.
צוות היחידה מיומן ומקצועי וכאות הערכה על הישגיו, הוענק לו פרס המעבדה המצטיינת לשנת 2007.

תחומי פעילות

1. ביצוע בדיקות
השירותים הניתנים בבנק הדם כוללים: קביעת סוג דם, סקר נוגדנים, זיהוי נוגדנים לקבוצות הדם השונות באמצעות  בדיקות מיוחדות וכייל נוגדנים.
הבדיקות אלה מסייעות מחד להתאמת דם לעירוי או להחלפת דם בתינוקות ומאידך למעקב נשים בהריון לצורך מניעה או לצורך אבחנה וטיפול במחלה המוליטית בילוד, לבירור תופעות לוואי בעקבות עירוי דם או באבחון אנמיה המוליטית הנגרמת על ידי נוגדנים עצמיים.
בשנים האחרונות בבנק הדם מבוצעת בדיקה ייחודית( HIT) לאבחון סיבוך נדיר של טיפול במתן הפרין שגורם לטרומבוציטופניה וטרומבוזיס.

2. שירות פרזיס
צוות בנק הדם  מפעיל את המכשירים לצורך טיפולי א-פרזיס – הרחקת פלסמה או ליוקוציטים או טרומבוציטים מדמו של החולה, כמתן טיפול הכרחי בחולים הסובלים ממחלות מסכנות חיים.
צוות בנק הדם  מבצע גם איסופי תאי אב המטופויטים  מדם היקפי לצורך השתלה עצמית בחולים עם מחלות המטו-אונקולוגיות.

מתן טרומבוציטים מתורם יחיד (מופק באמצעות תהליך של אפרזיס)  מהווה  טיפול תומך במושתלים בנק הדם מכין את מנות הטרומבוציטים מתורם יחיד (SDP) לפי דרישה.

3. לקוחות
בנק הדם מכין מוצרי דם לעירוי מלבד למרכז הרפואי קפלן-הרצפלד גם לבתי האבות "בית הדר" שבאשדוד ו"נווה עמית" ברחובות. כמו כן מבוצעות בדיקות לצורך מעקב, מניעה ואבחנה של מחלה המוליטית ביילוד בקרב נשים בהריון במחוז המרכז.

4. הדרכה
צוות בנק הדם מדריך את הרופאים ואת האחיות לגבי אמצעי זהירות מיוחדים שיש לנקוט בכל שלבי התהליך של זיהוי מטופל ו מתן דם על מנת להבטיח בטיחות מרבית.
כמו כן בנק הדם מייעץ לגבי שימוש מושכל בדם ובמרכיביו (טרומבוציטים, פלסמה, קריופרציפיטת) הנחוצים לטיפול בחולה עם דימום פעיל מסיבות שונותו והדרישות למוצרי דם שעברו טיפולים שונים (סינון, הקרנה, שטיפה)

5. הוראה
צוות בנק הדם מרצה בנושאים של רפואת עירוים והמטולוגיה לסטודנטים בבית הספר לרופאים עולים ובית הספר לסיעוד שבמרכז הרפואי קפלן ולסטודנטים בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה  העברית והדסה ירושלים.

הצוות הרפואי

  • מנהלת:

    ד"ר אריקה סיגלר
  • סגן מנהלת :

    פנחס קריץ
  • מזכירה:

    דניאל פרידמן