כללית שלי
כירורגיה
בקשה לזימון תור פנייה ליחידה

יצירת קשר

שעות ביקור

שעות מענה טלפוני
 • א: 07:00-12:00
 • ב: 07:00-12:00
 • ג: 07:00-12:00
 • ד: 07:00-12:00
 • ה: 07:00-12:00

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין אשפוז א', קומה 4.

כירורגיה של כלי הדם

מנהל היחידה: ד"ר ניר גבריאל

היחידה לכירורגית כלי דם במרכז רפואי קפלן עוסקת באבחון ובטיפול מחלות כלי דם היקפיים, בדגש על שחזור עורקים היקפיים (Arterial reconstruction) בשיטות אנדו-וסקוריות חדשניות ובגישות ניתוחיות פתוחות. כמו כן עוסקת היחידה בטיפול במחלות ורידים ובנית גישה לדיאליזה למטופלי אי ספיקת כליות.

פעילות היחידה מכוונת לתת מענה מקצועי מיטבי לכל בעיות כלי הדם תוך הענקת יחס אישי ואנושי, במטרה לאפשר לכל מטופלינו התאוששות מהירה וחזרה לשגרת החיים.

צוות היחידה מונה 4 רופאים מומחים, 3 רופאים מתמחים, 3 ביוטכנולוגיות וצוות סיעודי משותף עם המחלקה לכירורגיה (צפון). היחידה לכירורגית כלי דם עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מכון הדימות ונעזרת ביועצים מקצועיים ממכון הלב, המחלקות הפנימיות, המחלקה ההמטולוגית ועוד.

תחומי פעילות קלינית עיקריים:

 • ייעוץ מרפאתי: ייעוץ ראשוני למטופלים מהקהילה, כמו גם מעקב מרפאתי אחר מנותחים ומטופלים קודמים, ניתן במסגרת מרפאות החוץ של המרכז הרפואי קפלן 
 • טיפול במקרים דחופים: ניתן במסגרת חדרי המיון ומחלקות האשפוז. מצבים דחופים כגון חסימת עורקים חריפה או טראומה לכלי הדם  מטופלים 24/7, על ידי רופא תורן ורופא כונן.
 • בדיקות במעבדת כלי דם: הערכה בלתי פולשנית של מחלות כלי הדם מבוצעת באמצעות בדיקות על-קול כגון בדיקות דופלר (Doppler) של עורקי הרגליים ובדיקות דופלקס (Duplex) של עורקי התרדמה בצוואר, ורידי הרגליים השטחיים והעמוקים ושתלים וסקולריים.
 • אשפוז לצורך בירור מצב כלי הדם וטיפול ניתוחי או אנדו-וסקולרי: המטופלים מאושפזים ביחידה לכירורגית כלי דם, בקומה 4 של בנין האשפוז. האשפוז מנוצל לביצוע בירורים וייעוצים הדרושים לקראת ניתוח. לאחר טיפול ניתוחי או צנתורי המטופלים מחלימים עד שחרורם לביתם או למוסד שיקומי, לפי הצורך.
 • בירורים וטיפולים אנגיוגרפיים: מבוצעים במסגרת אשפוז, הן על ידי צוותי היחידה לאנגיוגרפיה במכון הדימות והן על ידי צוות היחידה לכירורגית כלי דם, בחדר הניתוח.
 • ניתוחי כלי דם אלקטיביים:  ניתוחי עורקים המבוצעים במטופלים מאושפזים. לאחר הניתוח מושהים  המטופלים ביחידת ההתאוששות עד ייצוב מצבם ואז חוזרים להמשך ההתאוששות ביחידת האשפוז. במידת הצורך המטופלים מועברים  ליחידה לטיפול נמרץ.
 • ניתוחי כלי דם אמבולטוריים: ניתוחי ורידים וביופסיות וסקולריות המבוצעים ביחידה לאשפוז-יום כירורגי, לרוב בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש. לאחר התאוששות קצרה המטופלים, ברוב המקרים, משוחררים באותו היום.

ניתוחי כלי דם שכיחים המבוצעים במרכז הרפואי קפלן

 • הצרויות או חסימות בעורקים היקפיים

חסימה של עורקים עיקריים בגפיים התחתונות גורמת לכאבי רגלים בזמן הליכה, לפצע קשה-ריפוי ואף  נמק בכף הרגל. מטרת הניתוח היא החל משיפור איכות החיים של חולים הסובלים מצליעה קשה ועד הצלת הרגל מסכנת קטיעה. שיפור זרימת הדם העורקית ברגל נעשה על ידי הסרת ההצרויות בטכניקות אנדו-וסקולריות, כגון הרחבה עם בלון והחדרת תומכנים או בגישות ניתוחיות פתוחות על ידי הכוללות בניית מעקפים (Bypass) לעורקים החסומים. לעיתים נעשה שימוש בשתי השיטות גם יחד, במטרה לצמצם את היקף הניתוח.

 • הצרויות בעורקי התרדמה

הצרויות קשות בעורקי התרדמה קשורות לשכיחות מוגברת של אירועים מוחיים.

הסרת ההיצרות בעורק התרדמה מפחיתה משמעותית את הסיכון של אירוע מוחי. הגישה המועדפת היום היא ניתוח אנדארטרקטומיה של עורק התרדמה (Carotid endarterectomy), אך במטופלים עם סיכון לבבי גבוה ניתן לטפל בגישה אנדו-וסקולרית על ידי הרחבת ההצרות עם בלון ותומכן (Carotid stent).

 • מפרצת אבי העורקים (Aortic aneurysm)

הרחבת עורק מעבר למידות הרגילות שלו מכונה מפרצת. מפרצת הוותין או אבי העורקים עלולה לסכן את חיי המטופל על ידי קרע פתאומי ודימום פנימי קטלני. מטרת הטיפול היא למנוע התפרצות דימום מסכן חיים מהעורק המורחב. תיקון מפרצת של הוותין הבטני מבוצעת לרוב בגישה אנדו-וסקולרית  זעיר-פולשנית (EVAR) שבו מוחדרים תומכנים מכוסים לעורק המוחרב. כאשר גישה זו איננה מתאימה, תיקון העורק המרחב מבוצע בגישה ניתוחית פתוחה שבה מחליפים את הקטע המורחב בשתל מלאכותי (Aorto-Femoral bypass).

 • גישה לדיאליזה

גישה לדיאליזה מאפשרת ביצוע דיאליזה סדירה לחולה עם אי ספיקת כליות סופנית. בניתוח מחברים וריד לעורק הנמצא בקרבתו (A-V fistula), בדרך כלל באמה או בזרוע. במידה ואין ורידים מתאימים אזי נעשה שימוש בשתל סינטטי (A-V graft) המושתל מתחת לעור.

 • ניתוחי ורידים

הרחבה של ורידים ברגליים היא בעיה נפוצה מאוד, בעיקר בקרב נשים. ורידים רחבים עשויים להוות בעיה אסטתית או רפואית. בנוכחות הפרעה רפואית, כגון כאב בעמידה או פקקת בוורידים השטחיים או כיב ורידי קשה ריפוי, יש לטפל בוורידים. ניתוח להסרת הורידים מבוצע לרוב במסגרת אמבולטורית וההחלמה מהניתוח מהירה.

אקדמיה ומחקר

התמחות: היחידה מוכרת למתן התמחות מלאה במקצוע כירורגית כלי דם. כן מאפשרת היחידה רוטציה בכירורגית כלי דם למתמחים ממקצועות כירורגיים אחרים.

הוראה: רופאי היחידה משתתפים באופן קבוע בהוראת מקצוע כירורגית כלי דם לסטודנטים לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה. נוסף לזה מתאפשרת רוטציה לסטודנטים לרפואה אחרים מישראל ומחו"ל, כמקצוע בחירה. הצוות הסיעודי משתתף בהוראת סטודנטים לסיעוד וכן מתקיימת הוראה לרופאים עולים.

מחקר: היחידה שותפה למחקר קליני בנושא טיפול חדשני באיסכמיה מסכנת גף.

הצוות הרפואי

מנהל היחידה

ד"ר ניר גבריאל

רופאים בכירים

ד"ר אנטול פרנץ

ד"ר ולרי דונצ'יק

ד"ר יהושע שמטוב

רופאים מתמחים

ד"ר אנטולי סימנובסקי

ד"ר עזאת נאזר

ד״ר אחמד מג׳אהד

סיעוד

גב' אילנה בניון, אחות אחראית מחלקה

גב' אנה קיצ'מן, סגנית אחות אחראית, אחות אחראית כלי דם

גב' איריס מדמון, אחות אחראית מרפאה כירורגית כלי דם

ביוטכנולוגיות

גב' טליה רבינוביץ

גב' מילנה טחלוב

גב' תהילה סיידון