כללית און-ליין
פגייה

מידע רפואי להורים

מהו פג?

רוב ההריונות נמשכים בין 37 ל-40 שבועות. 
תינוק שנולד לפני תום 37 שבועות של הריון נקרא פג, כלומר תינוק שנולד טרם זמנו (PRETEM INFANT). משמעות הדבר היא כי מערכות שונות בגופו עדיין לא בשלו, ולכן יזדקק לתמיכה טיפולית מסוימת בתקופה שלאחר לידתו. כדי לספק לו את מירב הטיפול וההשגחה הפג מועבר לפגייה. שם, תוך שהייה באינקובטור, בשמירה על חום גוף, בתזונה הדרגתית ולפעמים גם בעזרה בנשימה, התינוק משלים את גדילתו ואת הבשלתו, עד שמצבו דומה לזה של תינוק שנולד במועד. משך השהות בפגייה תלוי בגיל ההריון, במשקל הלידה ובמהלך אשפוזו בפגייה לאחר הלידה. 

מדוע נולדים תינוקות פגים?

הסיבה להתפתחות לידה מוקדמת, לא תמיד ידועה. 
הסיבות העלולות לגרום ללידה מוקדמת הן:

  • הריונות מרובי עוברים (תאומים, שלישיות או יותר)
  • זיהום מי השפיר, פקיעת קרומים ו"ירידת מים"
  • עובר שאינו גדל בקצב רצוי ברחם
  • מחלה של האם (כמו יתר לחץ-דם או סוכרת) המזרזת את תהליך הלידה.

כיצד נראה פג הזעיר?

הפג הזעיר הוא תינוק קטן בהרבה מתינוק שנולד במועד. עורו דק ושקוף והוא חסר רקמת שומן תת עורית, לכן הוא נראה רזה מאוד. בימים הראשונים לחייו שטפי דם קטנים נראים בבירור מתחת לעורו וצבעו משתנה בקלות לפי כמות הדם וצבעו אשר בכלי הדם שבעור: בתחילה הפג הזעיר נראה אדום, אולם בהמשך העור מתעבה ושינויי הצבע אינם בולטים עוד. פגים קטנטים מכוסים לעיתים בפלומת שיער על הגוף. שיער זה נעלם תוך מספר שבועות. הפג אמנם נראה זעיר ורזה, אך כל איברי הגוף החיצוניים והפנימיים קיימים. התפקוד של איברים אלה לא תמיד מלא, ולשם כך הפג זקוק לסיוע בעזרת מכשירים שונים.

התנהגות הפג

הפג כמו כל תינוק, מרגיש ומגיב לסביבתו. לפעמים תראו אותו ישן ולעיתים ערני. לפג יש צורך בשינה יותר מאשר לתינוק בשל ולכן הוא ישן רוב שעות היממה. הפג רואה מטווח קצר ותשומת לבו מופנית לצבעים שחור ולבן. הפג שומע באופן נורמלי ומעדיף קולות אנושיים. הפג מניע את גופו ומגיב לשינויים בסביבתו על ידי תנועות קופצניות, זהו רפלקס רגיל הנעלם לאחר מספר חודשים. הפג בוכה לעיתים, הבכי חלש בתחילה ובקושי נשמע. תוך כדי גדילתו הבכי מתגבר ועוצמתו מגיעה לזו של תינוק בשל. יכולות המציצה והבליעה מתחילות להבשיל לקראת גיל 34 שבועות של ההריון. הפעולות האלה הן מעייפות, ובזמן האכלה הפג זקוק למספר הפסקות למנוחה בזמן הארוחה.

מתי הפג ישתחרר לביתו?

הפגים משתחררים מהפגייה כאשר הם מסוגלים לאכול טוב דרך הפה, משקלם סביב 2 ק"ג, והם אינם זקוקים לטיפולים מסובכים. בדרך כלל רוב הפגים עומדים בתנאים אלו, סמוך למועד הלידה המשוער (אילולא נולדו לפני הזמן).

סיווג הפגים לפי משקל

הפגים נחלקים לתת קבוצות לפי משקל הלידה:
פגים זעירים (EXTREMELY LOW BIRTH WEIGH, ELBW, MICROPRIMIE)  - פגים שנולדים במשקל פחות מ-1000 גרם.
פגים קטנים מאוד (VLBW, VERY LOW BIRTH WEIGHT) - פגים שנולדים במשקל פחות מ-1500 גרם.
ילודים במשקל נמוך  (LOW BIRTH WEIGHT, LBW)  - קבוצת כל הילודים שנולדים במשקל פחות מ-2500 גרם. קבוצה זו כוללת פגים או ילודים שנולדו במועד במשקל קטן לגיל ההריון.

התאמת הגדילה התוך רחמית לגיל ההריון

לכל גיל הריון טווח של משקלים המתאימים לו. ניתן לסווג את כל הילודים, כולל הפגים, לפי ההתאמה בין גיל ההריון ומשקל הלידה:
ילודים שנולדו במשקל המתאים לגיל ההריון = (Apropriate for Gestational Age (AGA
ילודים שנולדו במשקל קטן לגיל ההריון = (Small for Geatational Age (SGA
ילודים שנולדו במשקל גדול לגיל ההריון = (Large for Geatational Age (LGA
כל ילוד יכול להיוולד במועד או פג  (PRETERM או TERM)
כמו כן, ההתאמה של הגדילה התוך רחמית לגיל ההריון, תסווג את הילוד לפי : AGA, SGA או LGA. 
כל אי התאמה בין המשקל ובין גיל ההריון מעיד על הפרעה בהתפתחות העובר בתוך הרחם.