כללית און-ליין
חדשנות בחקר הזיקנה

השפעת הטיפול התרופתי על המטופל המבוגר

הטיפול התרופתי בגיל המבוגר מורכב במיוחד, מכמה סיבות: ריבוי תרופות,שינויים בתנועת התרופות בגוף ושינויים בהשפעת התרופות על הגוף בגיל המבוגר. מהם הסכנות בריבוי תרופות ומדוע ישנה צריכה מוגברת בגיל השלישי במאמר הבא

הרצפלד | עדכון אחרון: 05.08.2019

צריכה מוגברת של תרופות בגיל המבוגר

מבוגרים מעל גיל 65 מהווים 10% מהאוכלוסייה, אך צורכים מעל שליש מכלל התרופות. מבוגר הגר בקהילה נוטל בממוצע ארבע תרופות שונות (ובבית אבות - כפול מכך). כרבע מהמבוגרים נוטלים חמש  תרופות או יותר, ו- 12% נוטלים עשר תרופות או יותר. הסיבה העיקרית לריבוי תרופות היא ריבוי מחלות. ל־80% מהקשישים יש לפחות מחלה כרונית אחת, ובממוצע לכל מבוגר יש שלוש מחלות כרוניות.

התרופות שנרשמות על ידי הרופא, לטיפול במחלות, הן חיוניות ומועילות, אולם נטילת מספר רב של תרופות עלולה לגרום לתופעות לוואי ולהתנגשות בין התרופות (אינטראקציות בין־תרופתיות). בנוסף, חולה המטופל במספר רב של תרופות עלול להתבלבל או לשכוח, ולא ליטול את כולן על פי ההוראות. ומעבר לכל הסכנות הללו, תרופות עולת כסף רב ומכבידות על מצבו הכלכלי של האדם המבוגר.

ריבוי תרופות מעלה את הסיכון למספר בעיות:

• תופעות לוואי של תרופות
בנוסף להשפעה הרפואית, שלשמה ניטלת התרופה, לתרופות יש השפעות נוספות המכונות תופעות לוואי. תופעות הלוואי של התרופות הן בדרך כלל ידועות, ומופיעות רק בחלק מהמטופלים. שכיחותן גבוהה פי שתיים במטופלים מעל גיל 65 יחסית לשאר אוכלוסייה. 20-30% מהאשפוזים בקשישים קשורים לתופעות לוואי של תרופות.
תופעות לוואי של תרופה יכולות להיות קלות ונסבלות, אולם הן עלולות להיות חמורות ואף לסכן את חיי המטופל. חלק מתופעות הלוואי תלויות במינון התרופה, ולעיתים ניתן להקל עליהן בעזרת הורדת המינון. לעיתים הן חולפות מעצמן בהמשך השימוש.
תופעות הלוואי לא תמיד מופיעות בתחילת הטיפול. יש תופעות שיכולות להופיע גם לאחר חודשים ושנים של שימוש בתרופה. ישנן תופעות לוואי שיופיעו רק אצל חולים מסוימים וניתן לחזות ולמנוע אותן, כמו למשל חולים הרגישים לפול, הנדרשים להימנע מתרופות מסוימות.
חולים רבים חוששים מ"התמכרות" לתרופות, ואכן תרופות רבות, וביניהן גם תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, עלולות לגרום לתופעות לא נעימות כאשר מפסיקים אותן בפתאומיות. לכן מומלץ שלא להפסיק טיפול תרופתי קבוע בבת אחת, מבלי להתייעץ קודם לכן עם הרופא.

• אינטראקציות בין תרופות
ישנם מצבים שבהם שתי תרופות הניתנות לאותו חולה עלולות שלא להתאים זו לזו. אינטראקציות בין תרופות עלולות לגרום הן למצב שבו תרופה אחת גורמת לעליה בהשפעתה של התרופה השנייה, והן למצב הפוך - שבו השילוב התרופתי יגרום לירידה ביעילותה של אחת התרופות.
כדי למנוע מצב זה יש לבדוק את ההתאמה בין התרופות שהמטופל נוטל. לרשות אנשי המקצוע עומדים מקורות מידע רבים ותוכנות הבודקות את הנושא. חשוב במיוחד לבדוק התאמה של תרופות חדשות, גם אם הן ניתנות לזמן קצר (כמו אנטיביוטיקה). 
חשוב לציין שגם תרופות הנמכרות ללא מרשם, מוצרי טבע, אלכוהול ועישון עלולים להשפיע על יעילותן של תרופות. לכן חשוב מאוד לדווח לאנשי המקצוע על השימוש בהם.

• חוסר היענות לטיפול
חולה המטופל במספר רב של תרופות עלול שלא ליטול את כולן על פי ההוראות. על פי מחקרים, כשליש מהטיפולים הנרשמים אינם נלקחים על פי ההוראות. בתרופות כרוניות נמצא שקיימת היענות מלאה רק אצל מחצית מהמטופלים.
חוסר היענות לטיפול יכולה להתבטא בנטילת מינון שונה ממה שהמליץ הרופא, בהפסקת הטיפול לפני הזמן, או באי קבלת הטיפול. סיבות רבות גורמות לחולים לא לקחת את הטיפול שנרשם להם, ובהן שימוש בכמות גדולה של תרופות, הופעת תופעות לוואי, צורך בנטילת תרופות מספר רב של פעמים ביום, מחיר גבוה ואופן שימוש לא ברור. חשוב שהצוות המטפל ינסה לשפר את ההיענות לטיפול על ידי מתן מידע ברור ומובן לגבי חשיבות התרופות, תופעות הלוואי שלהן ואופן השימוש. בנוסף, חשוב שהמטופל יקבל מהרופא רשימת תרופות מסודרת ומעודכנת של תרופותיו.
קיים בשוק מבחר של קופסאות לאחסון תרופות שבהן ניתן לארגן את התרופות לפי ימים ושעות. שימוש בקופסאות אלו, לצד סדר יום קבוע, משפר את היכולת לעקוב ולזכור ליטול את כל התרופות במועדן. 

שינויים בתנועת התרופות בגוף

ספיגתן של תרופות במערכת העיכול עלולה לפחות בגיל המבוגר כתוצאה מירידה ברמת החומציות של הקיבה, מירידה בתנועתיות שלה ובקצב התרוקנותה, בשטח הספיגה במעי, ובזרימת הדם במערכת העיכול. פיזור התרופה בגוף עלול להשתנות כתוצאה משינויים הקשורים בגיל, כמו ירידה בזרימת הדם לרקמות, ירידה במסת השריר ועליה בריכוז השומן בגוף, וירידה ברמות החלבון בדם. בנוסף, סילוק התרופה מהגוף על ידי הכבד או הכליות מתעכב כתוצאה מירידה בפעילותם עם הגיל. לא תמיד ניתן להעריך ולמדוד במדויק את השינויים הללו ואת השפעתם על יעילות התרופה.

שינויים בהשפעת התרופות על הגוף

השינויים הפיזיולוגיים הנלווים להזדקנות מקטינים את יכולת הגוף להתמודד עם מחלות וכן עם תרופות. בנוסף, גורמים כגון: תזונה, עישון ופעילות גופנית משפיעים על התפקוד הפיזיולוגי. עם העלייה בגיל ישנה עליה בפגיעות לתרופות, וירידה ביכולת להתאושש מההשפעות שלהן. תופעות לוואי בחומרה בינונית אצל מטופל צעיר, יכולות להיות משמעותיות מאוד אצל מבוגר, בגלל ירידה ביכולת ההסתגלות של הגוף.

המלצות  

• החזיקו עימכם תמיד רשימה מעודכנת של התרופות שאתם נוטלים, כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה.

• התייעצו עם הרופא או הרוקח לגבי התרופות שאתם נוטלים: למה הן משמשות, מהן תופעות הלוואי הנפוצות שלהן, האם הן מתאימות למחלות ולתרופות האחרות שלכם, וכיצד מומלץ ליטול אותן.

• הקפדו ליטול את תרופותיכם על פי ההנחיות שקיבלתם.

• אל תפסיקו טיפול תרופתי קבוע בבת אחת, מבלי להתייעץ קודם לכן עם הרופא.