כללית און-ליין
יחידות רפואיות

יצירת קשר

​08-8595355

שעות ביקור

ב​ימים א'-ה' בין השעות
 15:00-08:00 (בתיאום מראש)

מיקום

קומה א', בניין מרכזי
דרך ארץ 1, גדרה

השירות לפסיכולוגיה שיקומית ונוירופסיכולוגיה

מנהלת השירות: נטלי פרקש

השירות מעניק טיפול נפשי למטופלים, אשר מתמודדים עם פגיעה גופנית ו/או מוחית שגורמת לקטיעת רצף החיים ולתחושת אובדן קשה. השירות מתמחה באבחון וטיפול במגוון סוגי הפגיעות הפסיכולוגיות לאחר תאונות, טראומות פיזיות ונפשיות, מחלות גופניות ונוירולוגיות שונות

מהי פסיכולוגיה שיקומית?

ענף בפסיכולוגיה העוסק בטיפול, אבחון ושיקום של אנשים המתמודדים עם מוגבלויות גופניות, נפשיות, שכליות, חברתיות ותפקודיות.

פסיכולוגים שיקומיים מטפלים באדם שחווה משבר בגוף ובנפש, כדי לסייע לו לממש את פוטנציאל היכולות שנפגעו בעקבות טראומה, תוך ראיה אינטגרטיבית של כל תחומי החיים של המטופל.

טיפול שיקומי לוקח בחשבון גם את המערכת בה פועל המטופל, למשל: משפחה, גורמים בקהילה, גורמים תרבותיים חברתיים ועוד.

מטרת השרות הפסיכולוגי הינה לסייע בהשגת יעדי הטיפול הרפואי ולקדם את רווחת המטופל ו/או בני משפחתו ואיכות חייהם, באמצעות אבחון מקיף של המצב הנפשי של המטופל והתאמת סוג הטיפול והמסגרת הטיפולית לצרכיו.

בהתאם לכך, המערך הפסיכולוגי השיקומי עוטף כל מטופל בסוג הטיפול הנדרש לו ומספק ליווי שוטף.


מהי נוירופסיכולוגיה?

נוירופסיכולוגיה היא מדע יישומי העוסק בביטוי הקוגניטיבי, הרגשי והתנהגותי של ליקויים מוחיים. השירות הנוירופסיכולוגי בבית חולים הרצפלד כולל:

אבחון נוירופסיכולוגי - אבחון מקיף שמטרתו למפות ולאתר את החוזקות ואת הקשיים של האדם ולאפשר הבנה טובה יותר כיצד הוא חושב, מרגיש ופועל בעולם. בהתאם לממצאים, חוות הדעת כוללת המלצות לגבי המשך התהליך השיקומי המתאים.

טיפול נוירופסיכולוגי הינו טיפול נפשי המתבצע על ידי פסיכולוגים אשר הוכשרו והתמקצעו בטיפול באנשים עם פגיעות מוחיות. במסגרת הטיפול ישנה התייחסות להשלכות הייחודיות של פגיעה מוחית והשפעתה על התפקוד, תהליכי החשיבה וההתנהגות של המשתקם, כמו גם לתהליכים של עיבוד רגשי של השלכות הפגיעה ועזרה בהתמודדות עם מגוון תחומים ונושאים, רגשיים התנהגותיים וקוגניטיביים. במקרי הצורך תינתן גם הדרכה וליווי מתאימים למשפחה.

בגיל זיקנה המוח עובר פעמים רבות שינויים ומכאן שהאדם עלול לחוות שינויים קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים. במקרים אלו, הטיפול המומלץ יהיה באוריינטציה נוירופסיכולוגית.

 

צוות השירות לפסיכולוגיה שיקומית ונוירופסיכולוגיה

בית חולים הרצפלד פועל לקידום ופיתוח שירות פסיכולוגי ונוירופסיכולוגי מתוך תפיסת עולם שיקומית הוליסטית, אשר שמה את המטופל במרכז ומאמינה ביכולתו לממש את מלוא הפוטנציאל התפקודי בהינתן תנאים פיזיים, נפשיים וסביבתיים מתאימים. השירות הפסיכולוגי בבית חולים הרצפלד הינו שירות ייחודי בקרב בתי החולים לשיקום גריאטרי.

הצוות הפסיכולוגי מעורב בשיקום מטופלי המחלקות השונות בהתאם לצורך, ומציע: טיפול נפשי פרטני, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול קבוצתי, תמיכה והדרכה לבני משפחה, הפניה למסגרות המשך כולל שיקום תעסוקתי, שירותי בריאות הנפש ועוד, עמידה בקשר עם גורמי שיקום בקהילה, מעסיקים, בתי ספר, בהתאם לצרכי המטופל ובהסכמתו.

הפסיכולוגית האחראית – נטלי פרקש, הינה פסיכולוגית שיקומית מומחית-מדריכה בעלת ניסיון בעבודה שיקומית במסגרות שיקום ציבוריות ופרטיות שונות. בעלת ניסיון רב באבחון נוירופסיכולוגי ובשיקום נפגעי ראש. כמו כן, בעלת ניסיון בשיטות טיפול שונות, כולל CBT גל שלישי (ACT), ביופידבק, פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס, שיטות לטיפול במצבי טראומה ואובדן ועוד.