כללית און-ליין
חדשנות בחקר הזיקנה

התועלת והסכנה שבתרופות נוגדות דלקת

תרופות נוגדות דלקת כמו כל תרופה יש להם תופעות לוואי. כיצד תופעות הלוואי האלה באות לידי ביטוי במטופלים מבוגרים? ממה כדאי להיזהר וכיצד ממליצים הרופאים שלנו בהרצפלד לנהוג כאשר מדובר במטופל מבוגר?

הרצפלד | עדכון אחרון: 05.08.2019

תרופות נוגדות דלקת נקראות בשפה מקצועית: Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs -  NSAID's, וזאת להבדיל מסטרואידים שגם הם נוגדי דלקת חזקים. עם קבוצת תרופות זאת נמנים: IBUFEN , VOLTAREN NAXYN. תרופות אלו מדכאות ייצור חומרים הנקראים פרוסטגלנדינים, שמעוררים תהליכי דלקת ברקמה הפגועה.

דלקת באיבר מתבטאת בכאב, בקושי בהפעלתו, ברגישות (כאב בנגיעה), בחום ובאודם מקומיים. רוב הדלקות אינן קשורות דווקא לזיהום חיידקי. נוגדי הדלקת מועילים מאוד בהקלת כאב וגם בהורדת חום, המלווים דלקת. למשל, בעת התקף שיגדון (גאוט) בבוהן הרגל, הכאב העז יוקל בתוך שעות. הם יעילים מאוד גם בשיכוך כאבים הנובעים מעווית (התכווצות) שרירים, כמו בכאבי מחזור או בהתקף אבני כליה או דרכי המרה.

התרופות ישככו חלקית גם כאבים שאינם ממקור דלקתי או עוויתי, כגון כאבי ראש או כאבי ברכיים שעל רקע שחיקת הסחוס. אך במקרים אלו תרומתן פחותה ונמצא שבשימוש ממושך הן אינן מועילות יותר מאקמול.

תופעות לוואי

לעומת יעילותן הבינונית של נוגדי הדלקת בשיכוך כאבים שמקורם אינו דלקתי, תופעות לוואי יש להן למכביר. התרופות פוגעות ברירית הקיבה ויכולות לגרום לכיב (אולקוס) ולדימום במערכת העיכול. הן יכולות לפגוע בתפקוד הכליות ולגרום לאגירת נוזלים בגוף, ובכך לגרום לעליית לחץ הדם ואף להופעת בצקות וקוצר נשימה, בחולים הנוטים לאי ספיקה (חולשה) של הלב. נמצא שחולים המשתמשים בתרופות נוגדות דלקת מועדים גם יותר להתקפי לב ולאירועים מוחיים. כל תופעות הלוואי הללו מופיעות ביתר שאת במבוגרים, על רקע פגיעותם הכללית לתופעות לוואי של תרופות.

לפני מספר שנים פותחו תרופות נוגדות דלקת משופרות הנקראות "קוקסיבים" (COX-2 Inhibitors), שפוטנציאל הפגיעה שלהן בקיבה קטן יותר. עם תרופות אלו נמנים: ARCOXIA , ETOPAN , XEFO.
עם זאת, שאר תופעות הלוואי שלהן דומות.

לאור כל זאת מומלץ:

• לתת נוגדי דלקת בהתוויות המתאימות בלבד: דלקת חריפה, כאבי מחזור, התקף אבני כליה.

• להימנע ממתן ממושך של נוגדי דלקת, מעבר למחזורים של שבוע עד שבועיים. הם אינם בטוחים לשימוש ממושך במבוגר, ויש להעדיף תרופות אחרות כמו: אקמול, טרמדקס ואף סטרואידים.

• למבוגרים הסובלים מיתר לחץ דם עקשני, מאי ספיקת הכליות או הלב, או לקשישים מופלגים - יש להימנע בכלל ממתן התרופות הללו.

• למי שסבלו בעבר הרחוק מכיב הקיבה - ניתן לתת את התרופות לזמן קצר, אך בזהירות ויחד עם תרופות המפחיתות את חומציות הקיבה (גסטרו, לוסק, לנטון).