כללית און-ליין
יחידות רפואיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

08-8595274: מנאל מסארוה
08-8595263: סהר כפיר
08-8595229: יעל הרן סלוק
08-8595363: שרית חדד
08-8595226: גילי אפטר
08-8595254: ענבר פורטמן
08-8595253​:לורן פישמן

מיקום

​דרך ארץ 1, גדרה

שירות לעבודה סוציאלית

מנהלת השירות: מנאל מסארוה

הרווחה האישית, המשפחתית והחברתית של המטופל מהווה אבן בנין קריטית בתהליך החלמתו ושיקומו. במהלך אשפוזו במרכז הרפואי הרצפלד מקבל החולה ליווי, הדרכה וגיוס שירותים המתאימים לצרכיו, על ידי עובדות סוציאליות מיומנות ומנוסות בתחומי הגריאטריה והשיקום

צוות העובדות הסוציאליות משולב כחלק בלתי נפרד מהצוות הרב־מקצועי בכל המחלקות ויחידות האשפוז במרכז הרפואי הרצפלד. לכל מחלקה עובדת סוציאלית ולעיתים שתיים הנמצאת בקשר עם המאושפז ומשפחתו, מרגע קליטתו בבית החולים ועד לשחרורו.

העובדות הסוציאליות בהרצפלד הן אקדמאיות בעלות ותק וניסיון מקצועי בתחומי הבריאות והזקנה.
הן משתתפות בהדרכות ובהשתלמויות, בתוך תחום בית החולים ומחוצה לו, כדי להעניק שירות מקצועי ועדכני ברמה הגבוהה ביותר.


מהו תפקיד השירות לעבודה סוציאלית בהרצפלד?

מחלה ואשפוז הם מצבי לחץ המלווים בחרדה ובדאגה. בקרב קשישים מצבים אלו עלולים לחזור שוב ושוב, והם מחייבים מתן תמיכה, הדרכה, ליווי ועזרה למאושפז ולבני משפחתו. השירות הסוציאלי בבית החולים רואה בבן המשפחה שותף מלא הן בתכנון הטיפול והן בתהליך השחרור.

העובדת הסוציאלית עוסקת בסיוע ישיר לחולים ולבני משפחתם בהתמודדות עם הקשיים הנובעים מהמחלה, האשפוז והמוגבלות. היא מלווה ומכוונת אותם להתארגנות מחודשת בעקבות המשבר - התארגנות שתאפשר להם להמשיך ולתפקד באיכות חיים טובה.


אילו שירותים ניתנים ע"י השירות?

תמיכה וסיוע לחולה ולמשפחתו בהתמודדות עם הקושי הרגשי הקשור במחלה ובאשפוז, ובהתמודדות עם מצבים של אובדן, מחלות כרוניות והמשברים הנובעים ממצבים אלו.

ההתערבויות המקצועיות הן רב־גוניות  ועושות שימוש בשיטות טיפול פרטניות, משפחתיות וקבוצתיות.

סיוע בבניית תוכנית שחרור מתאימה לחולה, בין אם החולה משתחרר לביתו ובין אם הוא ממשיך במסגרת חלופית. תוכנית השחרור נבנית לאור מצבו התפקודי של החולה, מצבו המשפחתי, תנאי מגוריו והמשאבים העומדים לרשותו.

תיאום ותיווך בין החולה ומשפחתו לבין השירותים בקהילה לצורך גיוס משאבים, מיצוי זכויותיו והבטחת רצף הטפול לאחר השחרור. השירות משקיע מאמצים מיוחדים בשמירת הקשר המקצועי עם גורמי סיוע לקשיש בקהילות. מנהלת השירות הסוציאלי בהרצפלד מקיימת קשר רציף עם גורמי רווחה בקהילה לאיתור צרכים ומתן מענה לאוכלוסיה המבוגרת באזור.

מניעת אשפוזים חוזרים הודות לסיוע לחולה ולמשפחתו למצות משאבים היכולים לעמוד לרשותם בקהילה.

סיוע לצוות המטפל במחלקה באבחון גורמים אישיים, משפחתיים וסביבתיים, המשפיעים על תהליכי החלמתו ושיקומו של החולה. השגת הענות טובה יותר של החולה לתוכנית הטפול הכוללת.

גיוס סיוע משפטי ותמיכתי לצורך הגנה על קשישים הסובלים ממצבי אלימות, ניצול והזנחה משפחתית או חברתית בקהילה.


הכשרה וחיבור לאקדמיה

צוות העובדות הסוציאליות בהרצפלד פעיל בהעברת תוכניות העשרה והכשרה לצוותי בית החולים, תוך שימוש בכלים מקצועיים המיוחדים לו.
השירות הסוציאלי בהרצפלד מוכר על ידי מוסדות אקדמאים להכשרה מעשית של סטודנטים לעבודה סוציאלית ומכשיר סטודנטים באוניברסיטת בן־גוריון ומכללת אשקלון. במסגרת זו מבצעים סטודנטים בשנים א' וב' את הכשרתם המקצועית לקראת קבלת תואר.

 

הצוות הרפואי

מנהלת השירות: מנאל מסארוה
גריאטריה שיקומית ב' ואשפוז יום שיקומי: סהר כפיר
גריאטריה שיקומית ב' וסיעודי מורכב ה': גילי אפטר
מונשמים ו': שרית חדד
תת חריפה ז': לורן פישמן
גריאטריה שיקומית ד' ואשפוז יום שיקומי: יעל הרן סלוק
סיעודי מורכב א': ענבר פורטמן