כללית און-ליין
יחידות רפואיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

08-8595348

שעות ביקור

בתיאום טלפוני מראש

מיקום

​קומה א', בניין מרכזי
דרך ארץ 1, גדרה

מכון שמיעה ודיבור

מנהלת המכון: יוליה קוגן

צוות המכון נותן מענה קליני ושיקומי למאושפזים אשר מתקשים לתקשר עם סביבתם בשל פגיעות שפה ודיבור נרכשות שנגרמו כתוצאה מפגיעה מוחית כלשהי כמו אירוע מוחי, חבלת ראש, מחלות ניווניות ועוד. כמו כן, נותן צוות היחידה שירות הכולל הערכה וטיפול בהפרעות בבליעה

רופאה מומחית שמיעה במשרדה מנסה ציוד מכשירי שמיעה לאישה מבוגרת סבלנית. הרופאה מסבירה לאישה כיצד ללבוש מכשיר שמיעה

מהו חזון המכון?

המכון שואף להוביל במתן טיפול חדשני, איכותי, מקצועי ומסור לכלל אוכלוסיית המאושפזים במגוון המחלקות בהרצפלד בתחומי שפה, דיבור, בליעה ושמיעה, זאת תוך מתן דגש על יישום העקרונות הבאים:

• האדם בראש ובראשונה והפגיעה כחלק ממנו.

השגת תקשורת יעילה של המטופל עם סביבתו כיעד מרכזי.

 שיתוף המשפחה של המטופל בתהליך הטיפולי כחלק אינטגרלי מהצלחת הטיפול.


אילו שירותים מוענקים במכון?

• אבחון וטיפול בהפרעות בשפה ובדיבור (אפזיה, דיסארתריה).

• אבחון וטיפול בהפרעות בבליעה (דיספגיה).

התאמת אמצעי תקשורת תומכת וחליפית.

בדיקות סינון שמיעה.

הדרכת צוותים רב מקצועיים.

הדרכה וליווי של בני משפחותיהם של המטופלים לאורך התהליך השיקומי.

הדרכת סטודנטים להפרעות בתקשורת ממוסדות להשכלה גבוהה.


אילו הפרעות עיקריות בגיל המבוגר מטופלות בהרצפלד?

אפזיה

אפזיה היא הפרעה שפתית נרכשת אשר פוגעת בכל ערוצי השפה כולל הבנה, הבעה בע"פ, כתיבה וקריאה ובשל זאת ההפרעה עלולה לגרום לקשיי תקשורת בין האדם עם סביבתו. אפזיה נגרמת כתוצאה מנזק מוחי לאזורים האחראים על תפקודי השפה, לרוב בהמיספרה השמאלית.

מטרת הטיפול באפזיה היא לייצר דרכי תקשורת מילולית יעילה בעבור המטופל. קלינאית התקשורת מעניקה לחולים דרכים או אסטרטגיות שונות לעקיפת הקשיים וכך מסייעת להם להשתקם ולהשתלב בחזרה במשפחה ובחברה. במקרים מסוימים, בהם הניסיון ליצור תקשורת מילולית אינו מצליח, נבנית תקשורת חלופית באמצעות לוח תקשורת עם תמונות או אותיות, או באמצעות לוחות אלקטרוניים מתאימים, או בטכניקות אחרות.

דיסארתריה

דיסארתריה היא הפרעה בדיבור הבאה לידי ביטוי בחוסר דיבור או בדיבור לא מובן, עקב מגבלות בשרירים רלבנטיים כולל לשון , שפתיים , חיך ועוד. הטיפול מתמקד בשיפור מובנות הדיבור, תוך התייחסות למאפייני הדיבור שנפגעו כגון, ההגייה העוצמה והפרוזודיה. במקרים מסויימים  צוות היחידה יתאים אמצעי תקשורת תומכת וחליפית למטופל.

דיספוניה

הפרעה נרכשת באיכות הקול עקב פגיעה כלשהי במנגנון הפקת הקול כולל תפקוד לקוי של מיתרי הקול כגון שיתוק חד צידי, היפומוביליות של המיתרים, מרווח גלוטי ועוד.

דיספגיה

דיספגיה היא הפרעה בבליעת מזון או שתיה בעקבות פגיעה מוחית כלשהי. מנגנון הבליעה מורכב מחמישה שלבים.

שלב הפרה אוראלי והאוריינטציה למזון שבו מופעלים תאי חישה של ריח וטעם שגורמים להפרשת רוק שיעזור לפירוק המזון בהמשך, שלב האוראלי שכולל את הלעיסה והכנת המזון, שלב העברת המזון מחלל הפה לחלל הלוע, השלב הלועי שבו אמורה להיסגר הכניסה לקנה הנשימה למניעת הקדמת קנה לוושט ע"י עוררות של רפלקס הבליעה, והשלב הוושטי שבו מועבר המזון או השתייה מהוושט לקיבה. דיספגיה יכולה לבוא לידי ביטוי בכל אחד משלביו של מנגנון הבליעה החל מקושי בלעיסה ועד להעדר מוחלט של רפלקס הבליעה .תפקוד לקוי של מנגנון הבליעה יגרום למצב שנקרא אספירציה שבו אוכל או שתיה חודרים לקנה הנשימה והריאות. מצב זה מסכן את הבריאות ועלול להוביל לדלקת ריאות ואף לחנק.

במקרים של דמנציה מתקדמת, גם השלב הפרה אורלי נפגע בעקבות הירידה הקוגניטיבית. קלינאי התקשורת מבצעים אבחון מורחב אשר בסופו ניתנת המלצה על שיטות פיצוי מסוימות שיתרמו לבטיחות הבליעה, טיפול באברי הבליעה השונים, התאמת מרקמים בטיחותיים לבליעה בהתאם למצב המטופל או על הזנה אינטרלית כשאכילה פומית נמצאה כמסכנת את הבריאות של המטופל.


מיהו הצוות המטפל במכון?

צוות המכון מונה ארבעה קלינאי תקשורת:
יוליה קוגן: מנהלת המכון לשמיעה ודיבור.
שיר זהר: קלינאית תקשורת בוגרת החוג להפרעות בתקשורת במכללת הדסה ירושלים.
מיה לייבה: קלינאית תקשורת בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באונ' תל-אביב.
מוחמד יאסין: קלינאי תקשורת בוגר האוניברסיטה הטכנולוגית בירדן.