כללית און-ליין
אודות

היסטוריה

כיצד ואיך הוקם הרצפלד? על שם מי המרכז קרוי ומדוע הוקם דווקא בגדרה? כל ההיסטוריה של המרכז הרפואי הרצפלד בכתבה הבאה:

הרצפלד | עדכון אחרון: 28.07.2019

בית ההחלמה הרצפלד הוקם בשנת 1969 ביוזמתו של חבר הכנסת לשעבר - אברהם הרצפלד ז"ל,  שעל שמו נקרא המרכז הרפואי. הרצפלד (1989-1973) היה איש העלייה השנייה, פעיל ציוני,
מיוזמי הקמת ההסתדרות הכללית וממייסדי מפלגת "אחדות העבודה",
שמטעמה כיהן כחבר בכנסת הראשונה ועד הכנסת החמישית.
בכל כהונותיו היה גם חבר בועדת הכספים.

 A_Harzfeld-1.jpg

הרצפלד היה פעיל בהקמת עשרות נקודות של ההתיישבות העובדת ברחבי הארץ, ונכח בכל טקס עלייה לקרקע של יישוב חדש. בסיום כל טקס, כדבר שהפך למסורת, הוא היה פוצח בקול ניחר ובמבטא יידישאי כבד בשיר: "שורו, הביטו וראו, מה גדול היום הזה, היום הזה..."  - מה שהפך אותו לדמות ציורית ולאגדה עוד בחייו. ולכן כונה: "העסקן המזמר".

אברהם הרצפלד בחברת משה סורוקה וגדולי האומה

הרצפלד יזם וגייס את הכספים הדרושים להקמת בית החלמה מיוחד לטיפול בעולים מבוגרים וקשישים חשוכי מרפא. המועצה המקומית גדרה הקצתה את הקרקע, ובית החולים נבנה כמבנה מהודר ומרווח, בראש גבעה הצופה אל הנוף. הצוות המטפל מנה ארבעה רופאים ו־120 אחיות, בניהולם של ד"ר רוזין והאחות פאני טוצ'ק.

Nurses-old-new 1.jpg

בשנת 1983 עבר המוסד הסבה לבית חולים גריאטרי, ובשנת 1994 אוחד מנהלתית עם המרכז הרפואי קפלן ברחובות. בהמשך נבנו בו מכוני פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, והמקום הפך למרכז רפואי גריאטרי שיקומי.

הרצפלד מאז ועד ימינו

הרצפלד ממוקם על שטח של 66,000 מ"ר, שמתוכו 18,000 מ"ר בנוי. כיום נמצאות בו שבע מחלקות ובהן מאות מיטות אשפוז, וכן מכון  רנטגן, מכון דיאליזיה, מכון פיזיותרפיה וחדר כושר טיפולי שיקומי.