כללית און-ליין
חדשנות בחקר הזיקנה

איך להימנע מתאונות ונפילות בגיל המבוגר?

שיקום בגיל המבוגר לאחר תאונה המתרחשת בבית או מחוצה לו, הוא תהליך קשה ומורכב. הנה כמה טיפים וכללי זהירות כיצד להימנע מתאונות בבית או מחוצה לו שיסייעו לכם לשמור קרובי משפחתכם בגיל השלישי

הבית נתפס בעיננו כמקום הבטוח ביותר, המשפט "ביתו הוא מבצרו" משקף זאת היטב אולם מרבית התאונות מתרחשות דווקא בו.
הנה מספר כללי זהירות שיסייעו לכם לשמור על עצמכם או על היקרים לכם ולהימנע מהצורך בשיקום לאחר התרחשות תאונות אלו:

מדרגות ושביל גישה - בדקו שהמרצפות אחידות בגובהן, שלמות ולא חלקות. דאגו להתקנת מעקה למדרגות המובילות אל הבית ובתוכו. דאגו לתאורה טובה מחוץ לבית ובתוכו.

דלת כניסה - הקפידו לנעול את הדלת ולהוציא את המפתח, אך לא לסגור את הבריח (בשרשרת). דאגו שיהיה מפתח נוסף לדירה של יקירכם לאדם שמתגורר קרוב.

סלון - שטיחים מהווים סיכון ועדיף לוותר עליהם, ובפרט על שטיחים קטנים הנוטים להחליק. הדבר נכון שבעתיים למבוגר הנזקק לאמצעי עזר לניידות, כגון מקל או הליכון. אם בכל זאת החלטתם להשאיר שטיח, יש לדאוג שלא יהיו בו קפלים. לצורך כך ניתן להשתמש במשטח שיצמיד את השטיח לרצפה. הסירו מכשולים ומפגעים כגון: חוטי חשמל, צעצועים של נכדים וארגזים, והשאירו מרווחים מספיקים למעבר בין הרהיטים. המושבים בסלון צריכים לאפשר קימה בטוחה. מושב נמוך או רך מדי מקשה על הקימה. מומלץ להשתמש במושבים בעלי משענת ומאחזים לידיים. אל תלכו על רצפה רטובה, חכו עד שתתייבש.

חדר שינה - ותרו על השטיחונים הקטנים ליד המיטה. הם מהווים סיכון משמעותי להחלקה. התאימו את גובה המיטה, כך שתתאפשר קימה בטוחה. מיטה נמוכה מקשה על הקימה. הימנעו ככל הניתן מקימה בלילה. השאירו את כל שנחוץ לכם ליד המיטה לפני השינה (משקפי קריאה, כוס מים וכו'). חשוב שהמעבר בין חדר השינה לחדר השירותים יהיה מואר ע"י מנורת לילה קטנה. קומו מהמיטה בהדרגה. שבו מספר שניות לפני שתעמדו על רגליכם. הקפידו להרכיב את המשקפיים לפני הקימה.

חדר השירותים - בדקו שגובה האסלה אינו נמוך מידי והוא מאפשר קימה קלה ובטוחה. התקינו מאחזים בחדר השירותים.

חדר הרחצה - השתמשו במקלחת ולא באמבטיה. התקינו מאחז לידיים, בכיוון אופקי. שימו במקלחת שטיחון נגד החלקה. אם יש קושי ביציבה, מומלץ להתקלח בישיבה על כסא פלסטיק (כסא גינה), עם משענת ומאחזים לידיים.

מטבח - מקמו את הכלים החשובים בגובה נגיש. אל תטפסו על כסאות, שרפרפים או סולמות.

כללי זהירות מחוץ לבית - נעלו נעליים נוחות, סגורות ושאינן מחליקות - גם בבית וגם בחוץ. כשהולכים למקומות קבועים מומלץ לבחור את המסלול הבטוח ביותר - הן מבחינת התנועה והן מבחינת תנאי ההליכה, כמו מדרכה רחבה וריצוף תקין. בעת הליכה בחושך השתמשו במחזירי אור ולבשו בגדים בהירים. חצו כביש רק במעבר חצייה, עדיף מרומזר. אם הגעתם למעבר חציה והרמזור כבר ירוק, המתינו שיתחלף לאדום ואז שוב לירוק. אם הרמזור התחלף לאדום בעת החצייה, המשיכו לחצות ואל תסתובבו לאחור. בנסיעה באוטובוס הקפידו לקום רק לאחר שהאוטובוס עצר עצירה מוחלטת. רדו תוך שימוש במעקה וחצו את הכביש רק לאחר שהאוטובוס נסע.

לחצן מצוקה - לחצן מצוקה להזעקת עזרה ממוקד ייעודי הוא אביזר חיוני לבטיחות הקשיש, ובפרט אם הוא מתגורר לבדו. ניתן להשיגו מאגודות סיוע כגון יד שרה או ממוקדים פרטיים. השתתפות בעלות השירות אפשר לקבל מביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים, מביטוח לאומי במסגרת גימלת סיעוד, או משירותי הרווחה העירוניים. חשוב להקפיד ולענוד את הלחצן על היד בכל עת.​