כללית שלי
המרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד

גרונטולוגיה

גרונטולוגיה היא תחום ברפואה העוסקת בחקר ההזדקנות ובחקר תהליכי הזיקנה. אצלנו במרכז הרפואי שיקומי גריאטרי הרצפלד, אנו עוסקים במחקר הגורמים הביולוגים להזדקנות, חוקרים את התהליכים והמאפיינים הפסיכולוגיים והסוציולוגים המשפיעים על האוכלוסיה המבוגרת ומיישמים את ההמלצות של המחקרים בשטח, כל מנת לשפר ולשמר את איכות חייהם של הזקנים. החלק המהותי בעבודה הוא בטיפול בזיכרון שאובד עם השנים עקב ניוון תאי המוח ויציאה הדרגתית ממעגלי החיים השונים של האדם.

בדף זה תוכלו למצוא מאמרים מעולם הגריאטרי שנכתבו על ידי הצוות הרפואי שלנו, ומידע בנושא חדשנות בחקר הזיקנה.

 • התועלת והסכנה שבתרופות נוגדות דלקת

  התועלת והסכנה שבתרופות נוגדות דלקת

  תרופות נוגדות דלקת כמו כל תרופה יש להם תופעות לוואי. כיצד תופעות הלוואי האלה באות לידי ביטוי במטופלים מבוגרים? ממה כדאי להיזהר וכיצד ממליצים הרופאים שלנו בהרצפלד לנהוג כאשר מדובר במטופל מבוגר?

 • השפעת הטיפול התרופתי על המטופל המבוגר

  השפעת הטיפול התרופתי על המטופל המבוגר

  הטיפול התרופתי בגיל המבוגר מורכב במיוחד, מכמה סיבות: ריבוי תרופות,שינויים בתנועת התרופות בגוף ושינויים בהשפעת התרופות על הגוף בגיל המבוגר. מהם הסכנות בריבוי תרופות ומדוע ישנה צריכה מוגברת בגיל השלישי במאמר הבא

 • סטרואידים והשפעתם על המטופל המבוגר

  סטרואידים והשפעתם על המטופל המבוגר

  תרופות ממשפחת הסטרואידים הן נוגדות הדלקת החזקות ביותר שישנן. גם לאחר עשרות שנות שימוש בסטרואידים, ולמרות תופעות הלוואי הרבות שלהם - אין להם לעיתים תחליף. באילו מצבים נכון וכדאי להשתמש בסטרואידים וכיצד להימנע מתופעות הלוואי

 • מצב בלבול חריף בקשיש - דליריום

  מצב בלבול חריף בקשיש - דליריום

  מהו בלבול חריף? האם מדובר במחלה? מהם הסימנים לזיהוי דליריום? כיצד מצב זה בא לידי ביטוי? מהם דרכי הטיפול בתסמונת ומהם ההשפעות על החולה בטווח הקצר והארוך?

 • היפונתרמיה - מחסור בנתרן בדם אצל אנשים בגיל השלישי

  היפונתרמיה - מחסור בנתרן בדם אצל אנשים בגיל השלישי

  מה זה היפונתרמיה וכיצד משפיע המחסור בנתרן בדם על אדם צעיר ועל אנשים בגיל השלישי? מהם הגורמים למחסור בנתרן? כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל בכך?

 • שחיקת סחוס המפרק בגיל המבוגר

  שחיקת סחוס המפרק בגיל המבוגר

  מהי שחיקת סחוס במפרק? מדוע זה קורה? כיצד השחיקה משפיעה על מטופלים בגיל השלישי? מהם הסימפטומים של שחיקת סחוס ומהם הטיפולים הקיימים ומידת יעילותם?

 • סחרחורת בגיל השלישי

  סחרחורת בגיל השלישי

  סחרחורת היא תופעה שכיחה ומטרידה מאוד, ובפרט במבוגרים. סחרחורת מתמשכת פוגעת בביטחון העצמי ובאיכות חייו של הסובל ממנה, ועלולה לסכן אותו בנפילות חוזרות. רופאי הרצפלד ריכזו את כל המידע שעשוי לסייע בנושא

 • כיצד שבר בירך משפיע על המבוגר?

  כיצד שבר בירך משפיע על המבוגר?

  מה השכיחות של שברים בירך אצל מבוגרים? מה השכיחות של שברים אלו? כיצד ניתן לטפל, מי האוכלוסייה הנמצאת בסיכון וכיצד מטפלים בשבר ובכאב?

 • פעילות גופנית בגיל השלישי

  פעילות גופנית בגיל השלישי

  לספור צעדים - הליכה ברגל וחשיבותה בגיל המבוגר. מדוע מומלצת ההליכה כפעילות גופנית, מה היתרונות הטמונים בפעילות גופנית וכיצד ניתן לבצעה ללא צורך בחדר כושר או מכשירים

 • אי ספיקת לב במטופל המבוגר

  אי ספיקת לב במטופל המבוגר

  מהי אי ספיקת לב וכיצד היא באה לידי ביטוי במטופל מבוגר? מהו מבנה הלב, מתי מתרחשת אי ספיקת לב ומה ההבדל בין אי ספיקת לב סיסטולית לבין אי ספיקת לב דיאסטולית והאם זה משנה ומשפיע על המצב הקליני של המטופל?

 1. 1
 2. 2