כללית און-ליין
מחלקות לטיפול תומך

טיפול בחולים הזקוקים לטיפול והשגחה רפואית צמודה

חולה סיעודי מורכב הוא חולה סיעודי בתפקודו, שמצבו הרפואי אינו יציב ומצריך השגחה רפואית וסיעודית צמודה

הרצפלד | עדכון אחרון: 17.07.2019

סיעודי, תשוש וסיעודי מורכב

מטופל מוגדר כסיעודי כאשר הוא נזקק לעזרה בתפקודי היום־יום הבסיסיים ואינו מסוגל לחיות בצורה עצמאית בביתו, עקב מגבלות גופניות. עם תפקודים אלה נמנים: ניידות, שליטה על הסוגרים, אכילה, לבוש ורחצה.

אדם  שמסוגל לחיות לבדו, אך זקוק לעזרה קלה בביתו או בסידורים מחוץ לבית, מוגדר כתשוש.  אדם שמצבו הגופני סביר, אך הוא סובל ממגבלות קוגניטיביות (שכליות) ונזקק להשגחה צמודה כדי לא לסכן את עצמו או את סביבתו, מוגדר כתשוש נפש.

חולה סיעודי או תשוש נפש יוגדר כסיעודי מורכב כאשר הוא נזקק להשגחה רפואית צמודה ו/או טיפול סיעודי מיומן, מעבר לטיפול הניתן בבתי אבות רגילים. כך למשל קשיש סיעודי שמתגורר בבית אבות ומצבו התדרדר עד להופעות פצעי לחץ יש להעביר לבית חולים לטיפול סיעודי מורכב.

סיבות אופייניות שהופכות חולה סיעודי או תשוש נפש לחולה סיעודי מורכב:

  • מחלה רפואית קשה ולא יציבה המחייבת השגחה רפואית צמודה וממושכת.
  • מחלה ריאתית קשה המצריכה טיפול בחמצן במשך מרבית שעות היממה, הנשמה ממושכת או פיום קנה עם הפרשות מרובות. 
  • מחלה אונקולוגית פעילה המצריכה טיפולים כימותראפיים או טיפולים נרקוטיים עקב כאבים בלתי מאוזנים.
  • צורך במתן עירויי נוזלים מספר פעמים בשבוע או עירויי דם בתדירות של יותר מפעם בחודש.
  • אי ספיקת כליות מוחלטת המצריכה טיפולי דיאליזה.
  • פצעי לחץ עמוקים. 

חולה סיעודי מורכב שיש לו סביבה תומכת יכול להיות מטופל בביתו, באמצעות שירותים אמבולטוריים של קופת החולים (המרפאה המקומית ויחידות לטיפול בית). אך במקרים שבהם החולה ערירי או שמשפחתו מתקשה לטפל בו, הוא יאושפז במחלקה לסיעוד מורכב בבית חולים, המאוישת על ידי רופאים ואחיות מוסמכות במשך כל שעות היממה, ומנוהלת ע"י רופא גריאטר. בהתאם לחוקי המדינה, טיפול אשפוזי של חולה סיעודי מורכב כרוך בתשלום.

המחלקה לטיפול תומך (מחלקה א') במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מטפלת במאושפזים במצב סיעודי מורכב ובהם מטופלים הסובלים מפצעי לחץ עמוקים. כמו כן, מתמחה המחלקה בטיפול בחולים אונקולוגיים הנמצאים בשלבים מתקדמים של מחלתם וזקוקים לטיפול פליאטיבי.