כללית און-ליין
מחלקות לטיפול תומך

טיפול פליאטיבי (תומך) בחולים במחלות קשות

מטרת הטיפול הפליאטיבי (התומך) הוא להקל על סבלם של חולים במחלות קשות וחשוכות מרפא, ולנסות ככל הניתן להיטיב את חייהם, ובתוך כך את חיי בני משפחותיהם המלווים אותם במחלתם

הרצפלד | עדכון אחרון: 17.07.2019

רקע

הרפואה לסוגיה מנסה לרוב לרפא מחלות או לפחות לאזן מחלות כרוניות, לעיתים תוך החמרה זמנית בסבל שחש החולה, לטובת שיפור באורך החיים ומניעת סיבוכים לטווח הארוך.

מחלות קשות בשלבים מתקדמים כמו: סרטן, אי ספיקת לב קשה, אי ספיקה כבדית, מחלה ריאתית קשה ואף דמנציה - כרוכות בסבל רב. החולה עלול לחוות כאב, חולשה קשה, קוצר נשימה, בחילות והקאות, מצבי בלבול ואי שקט. בחלק מהמחלות, כמו מחלת הסרטן, אף הטיפולים כרוכים בסבל.
המהלך הטבעי של מחלות קשות אלו, במצבן המתקדם, כרוך לרוב בהחמרה גוברת. יעילות הטיפולים הרפואיים פוחתת, בעוד שהחולה הולך ונחלש וסבלו גובר.

מטרת הטיפול התומך

רפואה פליאטיבית אינה מנסה לרפא ואף לא לקצר את חייו של החולה, אלא לצמצם את מידת הסבל שלו ולהעניק לו נוחות מרבית במצבו הקשה. הטיפול אינו מתמצה רק בהקלה על הסימפטומים הגופניים, אלא גם בתמיכה נפשית בו ובבני משפחתו.

טיפול תומך ניתן לרוב במקביל לטיפולים רפואיים ספציפיים ומיועד להקל על מחושיו של החולה, אולם ככל שהמחלה מחמירה משקל הטיפול התומך גדל לעומת הטיפולים המרפאים. בשלבים הסופניים של המחלה, הטיפול התומך הופך ל"טיפול סוף החיים", הידוע בכינויו: הוספיס. במצב זה מטפלים בסימפטומים בלבד, באמצעים שמרניים, תוך הימנעות מבדיקות ומטיפולים פולשניים כמו ניתוחים, הקרנות וכימותרפיה (Comfort Care).

הטיפול

טיפול רפואי תומך מתבסס על תרופות המקלות על סימפטומים, כולל: נרקוטיקה (מורפין ודומיו), תרופות הרגעה, אינהלציות וחמצן. חומר נוסף שמסייע במצבים אלו הוא הקנאביס, הידוע כמריחואנה רפואית.
התרופות ניתנות במינונים טיפוליים המביאים להקלה, אך לא לקיצור חייו של החולה.

במקביל נערכות שיחות טיפוליות, לעתים תוך שימוש בטכניקות תרפויטיות מתחום הפסיכולוגיה, כמו דמיון מודרך, טיפול באומנות ועוד. שיטות טיפול אלו מסייעות לחולה לקבל את מצבו ולהשלים עמו, "לסגור עניינים" בלתי פתורים וליישר הדורים עם מכרים ובני משפחה.

החוק בישראל  

בשנת 2005 נחקק בישראל חוק החולה הנוטה למות. לפי חוק זה, יש לכבד את רצונו של חולה לא לקבל טיפול מאריך חיים, כאשר הוא חולה במחלה קשה וחשוכת מרפא, אם תוחלת חייו הצפויה פחותה משישה חודשים.

משרד הבריאות בארץ פועל כעת להקמת יחידות פליאטיביות בכל בתי החולים בארץ ובמחוזות קופות החולים השונות (לצורך טיפולים אמבולטוריים), וכן להכשרת צוותים בכל בתי האבות.

הצוות המעניק טיפול תומך

הטיפול התומך ניתן ע"י צוות רב מקצועי האמון על עקרונות הרפואה הפליאטיבית וכולל: רופא, אחות, עובדת סוציאלית  ולעיתים גם פסיכולוג ותומך רוחני. 

הטיפול יכול להינתן בביתו של החולה כשירות טיפולי בית, וכאשר החולה ערירי או כאשר משפחתו מתקשה להתמודד עם המחלה - ניתן לקבל טיפול תומך בתנאי אשפוז במחלקה שמתמחה בכך.
בהרצפלד ניתן מזה שנים טיפול תומך במחלקה א', כאשר הצוות הרב מקצועי, המומחה בטיפול תומך, פועל ככל יכולתו כדי לשמור על כבודו של החולה ולסייע לו ולבני משפחתו בהתמודדות עם המשבר הכרוך במצב זה.​