כללית און-ליין
תחומי הטיפול בשיקום

מציאות מדומה

טכנולוגית המציאות המדומה בשירות השיקום. עבודה בסביבת "מציאות מדומה" (Virtual Reality) משמשת לצרכי אבחון וטיפול בהפרעות של המערכת הרב־חושית. מערכת זו אחראית על מיומנויות של שיווי משקל, שילוב תנועה ותפיסה מרחבית ואינטראקציה עם הסביבה

הרצפלד | עדכון אחרון: 10.07.2019

העבודה באמצעות מציאות מדומה משמשת לצרכי אבחון וטיפול בהפרעות, או פגיעות בתפקוד המערכת הרב-חושית הדורשות מיומנויות של אינטראקציה סביבתית, שיווי משקל, שילוב תנועה ותפיסה מרחבית. מערכת המציאות המדומה הינה מערכת טכנולוגית מתקדמת המאפשרת יצירה של מגוון התנסויות במרחבים מדומים, הניתנים להתאמה אישית לבעיות המטופל.

טכנולוגיה מתקדמת זו הינה כלי טיפולי מאתגר ומהנה בשיקום, הכולל אימון אינטנסיבי מותאם אישית, מכוון מטרה שיקומית, המתבצע במספר חזרות רב. (נאספות ראיות מדעיות על הפלסטיות של המוח ומערכת העצבים המרכזית וארגון מחדש של המוח וחיבורים עצביים באמצעות תרגול אינטנסיבי ומאתגר).

מערכת "המציאות המדומה" משלבת טכנולוגיות חדשניות מתחומי החישה ובקרת התנועה. העיקרון בשימוש במערכת הוא טיפול במרחב דינאמי (משתנה), באמצעות סימולציה של סביבה ממוחשבת המאתגרת את מערכות שיווי המשקל, התנועה והתפיסה המרחבית באופן מדויק ומהנה. (לדוגמא: עמידה על קרחון הנע בזרם על-פני הים).

המערכת מתאימה לטיפול באנשים בשלבים שונים של שיקום, החל מהשלבים הראשונים - לתרגול שיווי משקל בסיסי ועד לשלבי הסיום, בהם נדרש תרגול מיומנויות גבוהות של שיווי משקל. למרות התרגול הקשה, מרכיב המשחק מוסיף להנאה מהטיפול ולהסחת הדעת מבעיות שונות, כגון כאב. התרגול הוא ברמה אוטומטית - הרמה הדרושה לתפקוד היומיומי.

למי מתאים השימוש במערכת?

הטיפול באמצעות מערכת "מציאות מדומה" מתאים למגוון מטופלים כגון: לאחר אירוע מוחי, קטיעה של גפה, פגיעת חוט שדרה והפרעות שיווי משקל שונות ומסייע להביא לשיפור ביכולות תפקוד רבות כגון: שיפור נשיאת משקל והעברת המשקל על הגפה, שיפור שליטה שרירית בגפה, שיפור הפרופריאוספציה (תחושה עמוקה), שיפור תגובות שיווי-משקל, שיפור הקואורדינציה, שיפור קשר עין-יד, התמצאות במרחב וכו'.
מערכות מציאות מדומה בהרצפלד, נמצאות בשימוש במכון לריפוי בעיסוק, בפיזיותרפיה ובחדר הכושר הטיפולי.