כללית און-ליין
קורונה

מסכות נגד קורונה: כל מה שחשוב לדעת

ממחקרים עולה: אם שני אנשים שנפגשו עטו מסכות כנדרש בזמן שאחד מהם חולה בקורונה - הסיכון של השני להידבק הוא 15% לכל היותר. אי־עטיית מסכה עלולה לגרור קנס בגובה 500 שקלים. מתי אין חובה לעטות מסכה? איזו מסכה מתאימה לשימוש ואיזו עלולה להזיק? עושים לכם סדר

בקיצור

1.

עטיית מסכה בצורה נכונה מגנה מפני העברת הנגיף, הן בעבור האדם שעוטה את המסכה והן בעבור סביבתו.

2.

עטיית מסכות חשובה עוד יותר בחללים סגורים, ובמיוחד במקומות צפופים שבהם האוורור הוא ברמה פחותה.

3.

מסכה עם פילטר אסורה לשימוש: הפילטר למעשה פולט אוויר בלחץ ועלול לגרום לפיזור טיפות ולהדבקה.

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר בת-שבע גוטסמן | עדכון אחרון: 03.11.2020

ממידע שהצטבר מאז תחילת מגפת הקורונה עולה כי יש חשיבות רבה לעטיית מסכות פה־אף כתנאי להתמודדות מוצלחת נגד הנגיף, שכבר גרם למותם של אלפי אנשים בישראל ויותר ממיליון אנשים ברחבי העולם.

קנס מיידי על אי־חבישת מסכה

אדם שנמצא במקום שאינו מקום מגוריו בלי לחבוש מסכת פה־אף עלול להיקנס בסכום של 500 שקלים.

מאיזה גיל צריך לעטות מסכה?

יש לעטות מסכה החל מגיל 7 שנים.

באילו מקרים יש פטור מעטיית מסכה?

משרד הבריאות קבע כי בין היתר במקרים הבאים אין חובה לעטות מסכה:

• אדם שמתקשה באופן משמעותי לחבוש מסכה או שלא יכול לעשות זאת בגלל מוגבלות נפשית, שכלית או גופנית.

• כאשר עוסקים בפעילות ספורט.

• כאשר נמצאים במקום סגור או מופרד, לבד או עם מי שגרים יחד (כולל מלווה של אדם בעל מוגבלות): בכלי רכב, במבנה, בחדר, בחלק ממבנה (שקיימת בו מחיצת הפרדה בגובה שני מטרים לפחות) או בישיבה בתא עבודה בחלל פתוח (שקיימת בו מחיצת הפרדה בגובה 1.20 מטרים לפחות).

• כאשר שוהים על חוף הים וכאשר נכנסים לים, בתנאי שנשמר מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם (מלבד אנשים שגרים באותו בית, כולל מלווה של אדם בעל מוגבלות). יש לעטות מסכה בזמן הליכה לשירותים, למזנון או לכל מקום אחר המצוי בחוף הים.

• שני אנשים שעובדים בקביעות ביחד באותו החדר - בתנאי שמפרידים ביניהם שני מטרים לפחות.

• בזמן מתן טיפול רפואי ונפשי שלא ניתן לקיים עם מסיכה, בתנאי שנשמר מרחק של שני מטרים לפחות בין המטפלים למטופלים.

• בזמן שנותנים שירות לאנשים עם מוגבלות שמיעה (לבקשת האדם עם המוגבלות למשך מתן השירות). זאת בתנאי שנשמר מרחק של שני מטרים לפחות בין נותני השירות למקבלי השירות, או שקיימת מחיצה מונעת רסס.

• במהלך בחינה בכתב, בתנאי שנשמר מרחק של שני מטרים לפחות בין הנבחנים.

• נותני שירותים ובעלי עסקים רשאים לתת שירות לאנשים שאינם עוטים מסיכה, אם הם מניחים באופן סביר שהאנשים האלה פטורים מעטיית מסיכה.

שימו לב: אם השימוש במסכה גורם לכם לקושי בנשימה, בפרט אם אתם חולים במחלות לב או במחלות ריאה, הפסיקו להשתמש בה מחשש להחמרה במחלה והתייעצו עם הרופא המטפל.

למה בעצם חשוב כל כך לעטות מסכת פה־אף?

נגיף קורונה עובר מאדם לאדם באמצעות טיפות שניתזות מהפה ומהאף בזמן שיעול, עיטוש ואפילו דיבור (או שירה...). רוב האנשים שנדבקים בקורונה לא ייראו חולים וגם לא ירגישו בתסמינים, אבל הם עדיין מידבקים ועלולים להעביר את הנגיף לאחרים בלי להיות מודעים לכך בכלל.

אבל אנחנו בכלל לא יורקים כשאנחנו מדברים...

הנה גילוי: כולנו יורקים כשאנחנו מדברים. חוץ מזה, מהפה ומהאף שלנו ניתזות טיפות גם בעת שיעול או עיטוש. לרוב נתז הטיפות הוא מיקרוסקופי, ולא אנחנו ולא בני השיח שלנו יכולים להבחין בו.

במסמך של מרכז המידע והידע העולמי למערכה בקורונה - שפורסם ב־29 בספטמבר 2020 - נכתב שממחקרים עולה כי:

• עטיית מסכה בצורה נכונה - כאשר היא מכסה את הפה וגם את האף - מגנה מפני העברה של המחלה, הן בעבור האדם שעוטה את המסכה והן בעבור סביבתו. 

שימו לב לנתון הזה: היעילות של המסכה במניעת הדבקה עומדת על כ־85% עד 95% (סיכון הידבקות של כ־15% לכל היותר) אם גם החולה וגם הנחשף עוטים מסכה כנדרש.

• חשוב להקפיד על עטיית מסכה במיוחד במקומות סגורים, ועוד יותר מכך במקומות צפופים שבהם רמת האוורור היא פחותה.

• אם התקיים מפגש שבו התרחשה הדבקה אבל הנוכחים עטו מסכות - המחלה עשויה להיות קלה יותר (בזכות חשיפה לכמות קטנה יותר של נגיפים בזמן ההדבקה).

• שימוש נרחב ותקין במסכות עשוי לסייע בריסון של מגפת הקורונה (הפחתת התחלואה והתמותה) ובמניעת גלי תחלואה נוספים. כך יוכלו להצטמצם ההגבלות על המשק.

האם ישנה תמימות דעים בעולם בנוגע לצורך לעטות מסכות?

ארגוני הבריאות המובילים בעולם - ארגון הבריאות העולמי (WHO), המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן בארה"ב (CDC) והמרכז לבקרת מחלות ולמניעתן האירופי (ECDC) - ממליצים לעטות מסכות במרחב הציבורי.

בעדכון של ארגון הבריאות העולמי בתחילת יוני 2020, נכתב: "יש להשתמש במסכות כחלק מאסטרטגיה מקיפה של אמצעים לדיכוי הדבקה והצלת חיים. השימוש במסכה בלבד אינו מספיק בכדי לספק רמת הגנה נאותה מפני קורונה. יש לשמור גם על ריחוק פיזי, לנקות את הידיים לעיתים קרובות ולהימנע מנגיעה בפנים ובמסכה".

ישנם חוקרים שמעלים את החשש מפני ריבוי נגיעות בפנים ותחושת ביטחון מופרזת בקרב מי שחובשים מסכות. תחושת ביטחון כזאת עלולה לגרום להם להקפיד פחות על אמצעי ביטחון חיוניים אחרים כמו שמירה על ריחוק חברתי ועל רחיצת ידיים לעיתים קרובות.

איזו מסכה מתאימה לי?

מסכה רפואית או כירורגית

ממש כמו המסכות שהתרגלנו לראות על רופאים או על מנתחים. דרגת ההגנה תלויה בסוג המסכה. יש לחבוש אותה כאשר החלק הלבן כלפי פנים והחלק הצבעוני כלפי חוץ.

מסכת בד רב־פעמית

יכולה לספק הגנה טובה מאוד. רמת ההגנה תלויה בעיקר בסוג הבד, בעובי שלו ובמספר השכבות.

מסכת בד פה־אף לא רפואית

שיטה פחות מועדפת: מסכה המורכבת מבד זמין ואמצעי קשירה שמכסה את הפה ואת האף. עדיף להשתמש בבד כותנה צפוף ככל הניתן (אל תשתמשו בצעיפי צמר).

שמרו אותה לצוותים הרפואיים: מסכת N95 

זאת ששמענו עליה שהיא הסופרמן של המסכות אכן נותנת הגנה טובה, אבל היא לא נדרשת כלל. המסכות האלה משמשות בעיקר רופאים שמטפלים במאושפזים במצב קשה שעוברים פרוצדורות בדרכי הנשימה. חשוב לשמור אותן בשביל הצוותים הרפואיים.

באיזו מסכה אסור להשתמש?

מסכה עם פילטר/שסתום. החזות הרצינית שלה מטעה: היא אינה מתאימה לשימוש באוכלוסייה הכללית כי השסתום למעשה פולט אוויר בלחץ ועלול לגרום לפיזור טיפות ולהדבקה.

איך חובשים ומסירים מסכה בלי לזהם אותה (ואותי?)

• לפני שחובשים את המסכה, רחצו את הידיים במים ובסבון (עדיף) או באלכוג'ל.

• כסו באמצעות המסכה את האף ואת הפה. חשוב לוודא שאין רווחים בין הפנים לבין המסכה.

• הימנעו מלגעת במסכה בזמן החבישה. אם נגעתם בה בטעות, רחצו את הידיים במים ובסבון או באלכוג'ל.

• אם אתם רוצים להסיר את המסכה תפסו אותה בחלק שנמצא מאחורי הראש או מאחורי האוזניים והרחיקו אותה מהפנים. אסור להסיר את המסכה באמצעות אחיזה בחלקה החיצוני הקדמי.

• זהו, אפשר לנוח בבית, אך אסור לשכוח: גם לאחר שמסירים את המסכה חשוב לרחוץ את הידיים במים ובסבון.

איך שומרים על המסכה?

מסכה כירורגית
מיד לאחר שמסירים אותה יש לשמור עליה לשימוש חוזר או להשליך אותה לפח. ניתן לשמור את המסכה במקום נקי ומאוורר, רחוק ממגע יד מקרי. רצוי להניח אותה על נייר סופג נקי.

מסכת בד
יש לכבס אותה לאחר שימוש יומי בטמפרטורה של יותר מ־70 מעלות במשך 30 דקות ויותר. יבשו את הבד באוויר הפתוח או במייבש כביסה.

איך יודעים שהמסכה כבר לא טובה?

החליפו את המסכה באחרת כאשר היא הופכת להיות לחה, רטובה, מקומטת, מלוכלכת, קרועה או לא מוצמדת היטב. אם מדובר במסכה כירורגית, יש להשתמש בה לכל היותר במשך יום אחד. במקרים האלה היא כבר לא מספקת הגנה טובה.

דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה והמנהלת של מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית

אני רוצה...