כללית שלי
קורונה

תרופות לקורונה: כל מה שאנחנו יודעים בינתיים

בכל העולם נעשה כעת מאמץ לפתח תרופות חדשות לקורונה, אך גם נבחנות תרופות ותיקות ששימשו לטיפול במחלות אחרות - בתקווה שיהיו יעילות גם נגד הנגיף הזה. האם הן עשויות לעזור? האם יש תרופות שעלולות להחמיר את התסמינים של קורונה? רוקח הבית עם התשובות

ד"ר קובי כהן | עדכון אחרון: 02.08.2020

כמה מילים על המלחמה בקורונה

נגיף הקורונה מחולל משבר בריאותי, כלכלי וחברתי בכל העולם. עד כה הוא קטל קרוב לחצי מיליון בני אדם ברחבי העולם, ואם לא ייבלם בקרוב בדרך זו אחרת יש חשש שהוא יקטול עוד מאות אלפים וידרדר את האנושות למיתון חמור וממושך.

לעת עתה מתנהלת המלחמה בקורונה בעיקר באמצעות מאמץ לבודד את האנשים ולמנוע הדבקות נוספות ובאמצעות מתן טיפול תומך (בעיקר מתן נוזלים וחמצן) למי שחלו במחלה ונקלעו למצוקה נשימתית. יש לציין שהנדבקים שעלולים לסבול מתסמינים קשים של המחלה הם בעיקר קשישים ומטופלים שסובלים ממחלות רקע כמו סוכרת, מחלות של הלב ושל כלי הדם, לחץ דם גבוה ומחלות נשימה כמו אסתמה ומחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). עם זאת יש לציין שהתקבלו דיווחים על מקרי תמותה גם בקרב חולים צעירים שהיו ללא גורמי סיכון וללא מחלות רקע.

במקביל מתנהל כעת בעולם מאמץ רחב היקף הן לפיתוח חיסון למחלה והן למציאת תרופות שיאפשרו לרפא את החולים. המאמץ בתחום התרופות נחלק לשניים: מאמץ לפתח תרופות חדשות למחלה ומאמץ לבחון תרופות קיימות שאולי יעילות גם לטיפול בקורונה.

בהקשר של התרופות עולות בקרב הציבור שאלות נוספות: האם הטיפול התרופתי שמקבלים רבים לבעיות אחרות שאינן קורונה עלול להחמיר את הקורונה? האם יש המלצות מיוחדות למטופלים שצורכים תרופות באופן קבוע?

האם קיים טיפול תרופתי יעיל לקורונה?

נכון להיום אין עדיין טיפול תרופתי יעיל נגד נגיף הקורונה, אך נבדקת היעילות של תרופות שכבר קיימות - חלקן על המדף - ואשר משמשות לטיפול במחלות אחרות. המידע על יעילות התרופות האלה לטיפול בקורונה מגיע בעיקר ממחקרי מעבדה, אך גם ממחקרים קליניים בבני אדם.

יש להדגיש: כל התרופות שנבחנות כיום לטיפול בקורונה ניתנות אך ורק בבתי החולים ואך ורק למי שמצבם מוגדר קשה או בינוני. התרופות האלה אינן ניתנות למי שמצבם מוגדר קל והן אינן נמכרות לקהל הרחב בבתי המרקחת כדי לטפל בקורונה משום שיש להן תופעות לוואי המחייבות ניטור והשגחה בבית חולים.

כלורוקווין והידרוקסיכלורוקווין גם כלורוקווין וגם הידרוקסיכלורוקווין הןתרופות ותיקותלטיפול במלריה ולמניעת מלריה. הידרוקסיכלורוקווין (השם המסחרי: פלקווניל) משמשת כיום בעיקר לטיפול במחלות חיסון עצמי כמו זאבת (לופוס) ודלקת מפרקים שגרונית.

במחקר קטן שנעשה בצרפת טופלו 36 חולי קורונה בהידרוקסיכלורוקווין, והתברר שהתרופה הצליחה להאט את שכפול הנגיף. מאותו מחקר גם עלה שמתן משולב של הידרוקסיכלורוקווין ושל אזיתרומיצין (תרופה אנטיביוטית) תרם להאטה נוספת בשכפול הנגיף. תוצאות דומות התקבלו מבית חולים אחר בצרפת שבו נתנו ל־80 חולי קורונה טיפול משולב שכולל הידרוקסיכלורוקווין ואזיתרומיצין. גם מהניסוי הזה עלה שהשילוב של הידרוקסיכלורוקווין ושל אזיתרומיצין מאט את שכפול הנגיף ומביא לשיפור במצבם של מרבית חולי הקורונה. עם זאת יש להדגיש: מתן התרופות האלה מחייב השגחה צמודה על המטופל, ולכן הן ניתנות רק בבתי חולים.

רמדסיביר היא תרופה נייונית של חברת גילאד שבמחקרי מעבדה הפגינה פעילות נוגדת נגיפים. במחקר קליני שנעשה בימים אלה בסין נבחנת השפעת התרופה על חולי קורונה. תוצאות המחקר אמורות להתפרסם בקרוב. משרד הבריאות בישראל מאשר לתת את התרופה במסגרת טיפולי חמלה למטופלים שסובלים מסיבוכים קשים של מחלת הקורונה (טיפול חמלה הוא מתן תרופה חדשה, שטרם אושרה, כדי לטפל בחולים במחלות קשות שאין שום טיפול זמין אחר בעבורם). רמדסיביר ניתנת בעירוי לתוך הווריד.

קלטרה היא תרופה לטיפול בנשאי HIV שהומלצה אף היא לטיפול בחולי קורונה. קלטרה, שמכילה שני חומרים פעילים (לופינביר וריטונביר) נבחנה באחרונה בסין במחקר קליני שכלל 199 חולים. תוצאות המחקר - שנחשב לאיכותי ופורסם בכתב עת יוקרתי - היו מאכזבות: עלה ממנו שקלטרה אינה יעילה יותר בהשוואה לטיפול תומך רגיל. עם זאת ייתכן שייעשו מחקרים נוספים על התרופה ואולי יעלו מהן תוצאות שונות.

קולכיצין היא תרופה ממקור טבעי שמשמשת לטיפול בשיגדון (גאוט) ובקדחת ים תיכונית משפחתית (FMF) ויש לה פעילות נוגדת דלקת. קולכיצין ניתנת לחולי קורונה במסגרת טיפול ניסיוני בבית החולים מעייני הישועה. במקביל החל בקנדה מחקר קליני גדול שבמסגרתו נותנים קולכיצין לחולי קורונה, אך עדיין לא התפרסמו תוצאות כלשהן מהמחקר.

ישנן תרופות נוספות שנחקרות או שעוררו עניין במסגרת המאמץ להילחם בקורונה. מדובר, בין היתר, בתרופות הבאות: בלוקסביר (השם המסחרי: קסופלוזה) - תרופה נוגדת שפעת, פביפרביר (השם המסחרי: אוויגן) - תרופה נוגדת שפעת, אינטרפרון - תרופה שהשתמשו בה בעבר לטיפול בהפטיטיס C ורזולסטה - תרופה לטיפול בנשאי HIV. רשויות הבריאות בסין ממליצות גם על התרופה טוסיליזומב (השם המסחרי: אקטמרה) - תרופה לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית, ובאחרונה החל השימוש בה גם בישראל. טוסיליזומב ניתנת במקרים של זיהום קשה בנגיף הקורונה שגורם לתסמונת דלקתית ניכרת במערכת הנשימה.

חיסונים. במקביל לניסיונות למצוא תרופה לקורונה, נעשים גם מחקרים המתרכזים במציאת חיסון למחלה. חברת טקדה היפנית מתרכזת בפיתוח של חיסון סביל (פיתוח נוגדנים לטיפול בקורונה פעילה). כמו כן נעשה באוסטרליה ניסיון להשתמש בחיסון לשחפת מסוג BCG לטיפול בנגיף הקורונה. עם זאת, נכון להיום אין חיסון יעיל נגד המחלה.

תוספי תזונה וצמחי מרפא. באחרונה עלתה השאלה אם תוספי תזונה שונים או צמחי מרפא הפועלים בצורות שונות על מערכת החיסון יכולים לסייע בהתמודדות עם מחלת הקורונה. במדיה החברתית התפרסמו ידיעות שלפיהן ויטמין C ואבץ יכולים למנוע קורונה או לסייע לחולים להתגבר עליה. בסין היה אמור להיפתח מחקר על מתן ויטמין C בעירוי לחולי קורונה, אך לא ידוע אם מחקר כזה אכן נעשה ובכל מקרה עד היום לא פורסמו תוצאותיו. מהמידע שהצטבר עד כה עולה כי אין הוכחה לכך שוויטמין C או אבץ או תוספי תזונה אחרים מסייעים להתמודדות עם נגיף הקורונה ולכן גם אין המלצה מבוססת ליטול אותם.

האם יש תרופות שמחמירות קורונה?

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים. באחרונה פורסמו באתרים שונים באינטרנט הודעות שגויות הקושרות בין טיפולים תרופתיים לבין התפרצותה או החמרתה של מחלת הקורונה. הידיעות האלה זכו להבלטה רבה - במיוחד לאחר ששר הבריאות של צרפת טען שתרופות לשיכוך כאבים ולטיפול בדלקות מהמשפחה של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) וכן תרופות ממשפחת הסטרואידים עלולות להחמיר את מחלת הקורונה. 

תרופות מהמשפחה של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) הן פופולריות מאוד, וכמה מהן, כמו איבופרופן, משמשות לא רק לטיפול בדלקות ובכאבים אלא גם לטיפול בחום גוף גבוה. ארגון הבריאות העולמי ורשויות רגולטוריות בעולם ובישראל מיהרו לסתור את טענתו של שר הבריאות הצרפתי וקבעו כי אין שום עדות לכך שהתרופות האלה פוגעות במערכת החיסון או בסיכוי להחלים מקורונה.

עם זאת, רשויות הבריאות קבעו כי יש להעדיף פרצטמול (שניים מהשמות המסחריים שלה: אקמול ודקסמול) לטיפול בחום ובכאבים על פני איבופרופן ותרופות אחרות מהמשפחה של NSAID. יש לזכור שאיבופרופן ותרופות אחרות מהמשפחה של NSAID אינן מומלצות למי שסובלים מאחת או יותר מהמחלות הבאות: לחץ דם גבוה, מחלות לב, כיב קיבה, מחלות כליה. בכל מקרה, אם מופיע חום, יש להתקשר עם הרופא המטפל ולהתייעץ איתו בנוגע לטיפול המתאים.

סטרואידים. מדובר בתרופות כמו פרדניזון ודקסמתזון. סטרואידים משמשים לטיפול במגוון רחב של מחלות ושל מצבים רפואיים ובהם אסתמה ודלקות כרוניות. לעיתים הם ניתנים גם לחולי סרטן.

אחת מתופעות הלוואי הידועות של סטרואידים היא דיכוי של מערכת החיסון, ולכן מי שנוטל אותם צריך להיות במעקב אצל הרופא. מטופלים שנוטלים סטרואידים באופן ממושך צריכים להמשיך ליטול אותם גם בתקופת הקורונה, אך עליהם להיות בקשר עם הרופא המטפל ולהתייעץ איתו בנוגע למצבם הרפואי.

הפסקת הנטילה של סטרואידים בלי להתייעץ עם הרופא עלולה לגרום להחמרת המחלה הבסיסית ולמצבים מסכני חיים.

תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה. באחרונה היו גם פרסומים שבהם נטען כי תרופות שכיחות לטיפול בלחץ דם גבוה ובמחלות של הלב ושל כלי הדם מהמשפחה של מעכבי ACE (כמו רמיפריל, אנלפריל, וסילזפריל) ומהמשפחה של ARB (כמו לוסרטן, ולסרטן וקנדסרטן) עלולות לגרום להחמרת הקורונה. יש להדגיש: לא נמצאו עדויות התומכות בטענות האלה, והמלצת החברה ליתר לחץ דם בישראל היא להמשיך ליטול את התרופות האלה, אם הרופא רשם אותן.

תמיסות לאינהלציה. באחרונה הועלה גם החשש שנגיף הקורונה עלול להישאר בתמיסות לאינהלציה לאורך זמן ובכך להעלות את הסיכון להידבקות בנגיף בקרב מי שסובלים ממחלות נשימה ומשתמשים באינהלציות (מדובר במחלות כמו אסתמה, COPD וציסטיק פיברוזיס).

אשר לשימוש באינהלציות במרפאות ובבתי החולים, האיגוד הישראלי לרפואת ריאות ומשרד הבריאות ממליצים על התמגנות מלאה בעת טיפול בחולה שסובל ממחלת נשימה. כמו כן הם ממליצים להעדיף את השימוש במשאף ובספייסר במקום בתמיסות אינהלציה - כל עוד הדבר אפשרי (ישנם מטופלים שחייבים לקבל אינהלציות).

לא קיימות כרגע הגבלות בנוגע לשימוש באינהלציות שנעשות בבית. חולים במחלות נשימה נמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכי הקורונה ולכן עליהם להיות בקשר עם הרופא המטפל שלהם בנוגע לטיפול במחלתם בתקופת הקורונה. עליהם להמשיך ליטול את התרופות שרשם הרופא לטיפול במחלה שלהם, כולל משאפים, סטרואידים או טיפולים ביולוגיים.

המלצות לניהול תקין של הטיפול התרופתי בימי הקורונה

אם נוטלים תרופות באופן קבוע, יש להמשיך ליטול אותן גם בתקופה הזאת. מומלץ להישאר בבית ולהיות בקשר טלפוני עם הרופא המטפל ולדווח לו על המצב מעת לעת. יש ליצור איתו קשר אם ישנה החמרה במצב הרפואי. 

להלן המלצות כלליות לכל המטופלים:

1. יש לדאוג לכך שיהיו בבית תרופות בכמות שתספיק לפחות לחודש אחד.

2. יש להחזיק רשימה מסודרת של כל התרופות שנוטלים. רצוי שיופיעו ברשימה הזאת גם הנחיות הנטילה (כמה פעמים ביום יש ליטול כל תרופה והאם יש ליטול אותה עם מזון או בין הארוחות) ומהי המטרה שלשמה נוטלים כל אחת מהתרופות.

3. יש להקפיד על נטילה קבועה של התרופות על פי ההנחיות שנתנו הרופא או הרוקח. 

4. יש להקפיד על תנאי אחסון נאותים של התרופה. תרופות שדורשות אחסון במקרר יש לשמור במקרר. בכל מקרה אסור לחשוף את התרופות לחום גבוה או ללחות. 

5. יש ליצור קשר עם הרוקח ולהתייעץ איתו בנוגע לשאלות הקשורות לטיפול התרופתי. 

6. אם משתמשים בקלמר תרופות, יש להקפיד לסדר בו את התרופות ביום קבוע.

7. אם מקבלים במרפאה טיפול קבוע בזריקות, יש להקפיד שלא לדלג על שום טיפול. יש ליצור קשר עם הרופא או עם האחות במרפאה ולתאם איתם הגעה.

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

אני רוצה...