כללית און-ליין
אף אוזן גרון

פורסם בראשונה: 06.06.2018

ניתוח זעיר פולשני של הסינוסים – MIST

בשונה ממרבית ניתוחי ה-FESS אינו דוגל בהרחבה שיטתית של פתחי הסינוסים ובכך מנסה לשמור על המבנה האנטומי של המטופל מתוך מטרה לשפר את התפקוד הטבעי של דרכי האף והסינוסים. החלמה מהניתוח (MIST)- היא החלמה יחסית מהירה, לרוב ניתן להשתחרר הביתה באותו היום.

​ניתוח (MIST) Minimal Invasive Sinus Technique או ניתוח זעיר פולשני של הסינוסים מבוצע למרבית המחלות הזיהומיות והדלקתיות של האף והסינוסים. השיטה פותחה בארה"ב על ידי ד"ר רובן סטליף ובשונה מה-ESS היא דוגלת באחידות ובפעולות מינימליות באף, על מנת להשיג ניקוז מיטבי של הסינוסים.
בדומה לניתוח סינוסים אנדוסקופי (ESS) הניתוח מבוצע בגישה אנדוסקופית בסיוע סיב אופטי (שמוכנס דרך הנחיריים), ללא חתכים חיצוניים ובעזרת כלים מיוחדים המסייעים למנתח לשמור על ריריות האף העדינות, תוך פתיחת הסינוסים החסומים.

MIST בשונה ממרבית ניתוחי ה-FESS אינו דוגל בהרחבה שיטתית של פתחי הסינוסים ובכך מנסה לשמור על המבנה האנטומי של  המטופל מתוך מטרה לשפר את התפקוד של דרכי האף והסינוסים.

החלמה מהניתוח

כאמור החלמה יחסית מהירה, הניתוח מבוצע ללא טמפונים ולרוב ניתן להשתחרר הבייתה באותו היום. יש צורך בשטיפות מי מלח לאף בקביעות עד הביקורת במרפאת אא"ג לאחר 3 שבועות.