כללית און-ליין
אף אוזן גרון

פורסם בראשונה: 16.02.2011

שימוש נכון במיתרי הקול

צרודים? קבלו הדרכה על שימוש נכון במיתרי הקול

צרידות היא תוצאה של הפרעה בתפקוד של מיתרי הקול. המיתרים נמצאים בחלק העמוק של הגרון, מעל פתח קנה הנשימה.  בנשימה הם נפתחים ובדיבור הם נצמדים. האוויר העובר דרכם גורם לרטט המפיק קול. כדי שהקול יהיה צלול, המיתרים חייבים להיות חלקים, גמישים ומתואמים. כל הפרעה מכאנית על המיתרים תגרום לירידה בעוצמת הקול, במשך וביציבות הטון המופק. דוגמאות להפרעות הן: מחלות חום ויראליות הגורמות לאודם ונפיחות במיתרים. אלו מצבים החולפים מעצמם תוך מספר ימים. ישנם נגעים המתפתחים על מיתרי הקול כתוצאה משימוש מוגזם בקול – יבלות, פוליפים או צלקות. הטיפול במצבים אלו הוא צמצום כמות הדיבור, ריפוי בדיבור ובמקרים מסוימים גם ניתוח להסרת הנגע. עישון גורם למספר הפרעות על המיתרים – בצקת כללית הגורמת לקול להיות נמוך וגברי, גירוי כללי הגורם לליחה מרובה וכן התפתחות גידולים סרטניים. 

הטיפול במחלות מיתרי הקול מתחיל קודם כל בבדיקה על ידי מומחה למיתרי הקול. הבדיקה נקראת וידאו-סטרובוסקופיה. זו שיטה ממוחשבת לתעד את תנועת מיתרי הקול באופן המאפשר זיהוי מדויק של המצב הגורם לצרידות והתאמת הטיפול. בדיקה רגילה של רופא משפחה ואף בדיקה שגרתית של רופא אף אוזן גרון אינה מספיקה לצורך אבחון מלא.
הטיפול כולל:

  • הדרכה לשימוש נכון במיתרים
  • מניעת נזק על ידי שינוי הרגלי הדיבור
  • תזונה נכונה
  • הקפדה על שתיית מים
  • מנוחה קולית מדי פעם
  • הפסקת עישון

במקרים שבהם נדרשת התערבות כירורגית, היא נעשית בדרך כלל דרך הפה בכלים מיקרוסקופיים ללא צורך בחתך חיצוני וללא כאבים משמעותיים. טכנולוגיה חדישה כיום מאפשרת גם הסרת גידולים ממאירים באמצעות לייזר ללא צורך בהקרנות או כימותרפיה וללא פגיעה משמעותית באיכות החיים. לצורך כך דרושה אבחנה מוקדמת ואיתור הגידול בשלבים המוקדמים.