כללית און-ליין
אף אוזן גרון

ניתוח BAHA - מכשיר שמיעה מעוגן עצם

מכשיר שמיעה מעוגן עצם (Bone Anchored Hearing Aid) משמש להעברת גל הקול ישירות לאוזן הפנימית. מכשיר זה עוקף את האוזן החיצונית ואת האוזן התיכונה

ניתוח BAHA - קפלן

המכשיר מורכב משני חלקים: חלק מושתל העשוי מטיטניום ומבצבץ מהקרקפת וחלק חיצוני המזכיר מכשיר שמיעה. המכשיר מורכב מאחורי האוזן ואפשר להסתירו מתחת לשיער.

למי מתאים המכשיר?

מכשיר זה מתאים לילדים ולמבוגרים הסובלים ממחלות מולדות או נרכשות של האוזן החיצונית והתיכונה, הפוגעות בהולכה התקינה של גל הקול לאוזן הפנימית, והם אינם יכולים להרכיב מכשיר שמיעה רגיל. כמו כן המכשיר מתאים למטופלים הסובלים מחירשות חד צדדית. את שתל  ה-BAHA מרכיבים בצד החירש. המכשיר מעביר את גל הקול מהצד החירש לאוזן הטובה דרך הגולגולת ומשפר את השמיעה בתנאי רעש ואת השמיעה מהצד החירש. 

כיצד מבוצע הניתוח?

הניתוח מתבצע באשפוז יום בבית חולים קפלן על ידי רופא אף אוזן גרון. הניתוח אורך בין חצי שעה לשעה. לרוב אין כאבים משמעותיים והמטופל משתחרר ביום שלמחרת. הסיבוך השכיח ביותר אחרי ניתוח זה הוא זיהומי עור מסביב לשתל אך הם פחתו בצורה דרמתית בתקופה האחרונה עקב שינוי בטכניקת הניתוח ושיפור בשתלים.

כמה עולה המכשיר?

המכשיר נמצא בסל הבריאות וניתן ללא תשלום לפי קריטריונים של משרד הבריאות.

כיצד בודקים התאמה לניתוח?

על מנת לבדוק התאמה לניתוח, יש לקבוע תור במרפאות חוץ אף אוזן גרון לשירות למחלות אוזניים וניתוחי אוזניים. יש להביא בדיקת שמיעה עדכנית. אחרי שיחה ובדיקת האוזניים על ידי רופא תבוצע בדיקה במכון השמיעה עם מכשיר שמיעה עצם. בנוסף יקבל המטופל מכשיר שמיעה עצם המחובר לקשת או לסרט. את המכשיר מניחים מאחורי האוזן על העור למשך שבוע עד שבועיים למטרת סימולציה. במהלך הסימולציה המטופל מתבקש למלא שאלון. בסוף תהליך זה מתבצעת הערכה של התועלת שקיבל המטופל ממכשיר העצם  ולפיה מתקבלת ההחלטה יחד עם המטופל אם לבצע את ההשתלה.