כללית און-ליין
אף אוזן גרון

דף מידע לקראת ניתוח פיום הקנה

מטופלים יקרים,

צוות האחיות והרופאים מברכים אותך בפנייתך למחלקתנו. מידע זה עשוי להקל עליך בתהליך האשפוז וההחלמה.


 פיום הקנה (טרכיאוסטומי) זה מצב בו מוחדר צינור פלסטיק קצר ישירות לקנה הנשימה באמצעות חתך בצוואר, במקרים של חסימה בדרכי הנשימה. הפתח נקרא סטומה והצינור המוחדר נקרא קנולה.

הסיבות לחסימה יכולות להיות קשורות בדלקות קשות במכסה הגרון ובכניסה לגרון, שיתוק של מיתרי הקול, בצקות על רקע של אלרגיה, במקרים של פציעות קשות באזור הפה והגרון וגם לאחר הנשמה ממושכת ועוד. ברוב המקרים הפתח הוא לפרק זמן מוגבל וכאשר לא יהיה בה צורך- ייסגר הפתח.הפעולה מתבצעת בחדר ניתוח ולרוב תחת הרדמה כללית.
לאחר ביצוע הפעולה בחדר ניתוח תשהו בחדר התאוששות לפרק זמן קצר ולאחר מכן תעלו למחלקה בליווי סניטר.

טיפול בקנולה

 • למחלקה תגיעו מחוברים לקנולה פלסטית וכעבור יום- יומיים הקנולה תוחלף לקנולה מתכתית עם חלק פנימי שניתן להוציאו ולנקותו כדי לשמור על נתיב אוויר פתוח. במשך היום האחות תוציא ותנקה את הקנולה, לפחות 3 פעמים ביום.

לחלוח אוויר

 • באופן רגיל האוויר שעובר דרך האף והפה מתחמם ומקבל לחות, כיוון שהנשימה דרך הסטומה עוקפת את האף והפה האוויר החודר דרכה הוא ללא לחות לכן יש חשיבות למתן אדים לסירוגין.
 • האחות תחבר אותך דרך צינור למתן אדים.

הפרשות ושיעול

 • לאחר הניתוח מצטברות הפרשות מרובות שאותן צריך לשאוב ע"מ להבטיח נתיב אויר נקי. השאיבה נעשית בעזרת צינורית דקה שאותה מכניסים לקנולה ושואבים. הפעולה נקראת – סקשין. תדירות לביצוע סקשין תלויה בכמות ההפרשות. עם הזמן גם תלמד לפנות את ההפרשות בעזרת שיעול.

דיבור

 • לאחר ביצוע פעולה זו לא תוכלו לדבר בגלל שהאוויר שיוצא מהריאות עובר דרך הקנולה ולא דרך מיתרי הקול. התקשורת הראשונה עם הצוות המטפל והמשפחה יכולה להיעשות בעזרת לוח כתיבה שתקבל בהגעתך למחלקה. ברגע שתתאוששו מעט תקבלו הדרכה כיצד ניתן לדבר ע"י שאיפת אוויר לריאות סגירת הקנולה בעזרת היד והפקת קול דיבור.
 • הניתוח אינו פוגע בוושט ועל כן ההזנה שלך היא רגילה דרך הפה.

רחצה

 • חשוב מאוד בזמן הרחצה לא להחדיר מים דרך הסטומה. תקבלו הסבר מהאחות כיצד להתרחץ, אך אין לחשוש אם מספר טיפות יחדרו דרך החור - את/ה תדע/י להוציא אותם בעזרת שיעול.

משך האשפוז

 • תלוי במצבך הבריאותי הכללי ובהערכות הקהילה לקליטתך עם טרכיאוסטומיה (אם הוחלט שתשוחרר עם טרכיאוסטומיה).
 • בזמן האשפוז משפחתך תופנה ע"י אחות להשאלת מכשיר סקשן מעמותות "יד-שרה" או "נתיב- החסד" אשר ישמש אותך בביתך. במקביל המחלקה תיצור קשר עם אחות המרפאה במקום מגוריך על מנת לדווח על מועד שחרורך וכן תעביר לה רשימת ציוד שיש להכין לביתך לקראת השחרור.

שחרור הביתה

אם הוחלט שעל שחרורך מאשפוז עם הקנולה, הצוות יודיע לך ולבני משפחתך על מועד השחרור המשוער. תקבלו יחד עם בני המשפחה בשעות הבוקר הדרכה מעשית אישית אשר תסייע לך בטיפול עצמי בביתך: כיצד לשאוב הפרשות, להוציא קנולה פנימית, לנקות אותה ולהחזירה למקומה וכן כיצד לטפל באזור הניתוח.

טכניקת ביצוע הסקשן

 1. לפני עשיית הסקשן נסו להשתעל, הדבר יקל על הוצאת ההפרשות.
 2. יש לרחוץ ידיים, אם נוח לך יותר ניתן ללבוש כפפות.
 3. חברו את צינור הסקשן בעזרת המחבר למכונת הסקשן. הכניסו את הקטטר כשקצה הקטטר פתוח דרך פתח הקנולה והשחילו אותו פנימה כאשר הפתח במחבר פתוח.
 4. יש לסגור את פתח המחבר באצבעך ולמשוך באיטיות ובתנועה סיבובית את הקטטר החוצה.
 5. אין להשהות את הקטטר יותר מ 10-15 שניות בתוך הקנולה, כדי לא לחסום את כניסת האוויר לריאות.
 6. אם חייב לעשות סקשן פעם שנייה, נשמו מספר נשימות ארוכות בין ביצוע אחד לשני. אחר ביצוע הסקשן, יש לזרוק את הקטטר ולשטוף את צינור הסקשן בסליין או מים.
 7. אם ההפרשות סמיכות, הזריקו SALINE 1.5 CC.
 8. יש לנקות את כל הציוד ולהכין ציוד נקי לביצוע נוסף.

 

ניקוי קנולה

 1. השהו את הקנולה בפנימית במי חמצן במשך מספר דקות.
 2. נקו היטב את פנים הקנולה במברשת ובמי סבון ושטפו במים רותחים.
 3. נגבו או יבשו את הקנולה.
 4. פעם ביום יש להוציא ולנקות את הקנולה הפנימית.

 

ניקוי מכשיר הסקשן

 1. יש לנקות את בקבוק הסקשן כל 24 שעות.
 2. פעם בשבוע יש לנקות באופן יסודי את הצנרת (מי סבון ואח"כ באלכהול 70%).

 

הדברים עליהם יש להקפיד בביתך

 • רחצה - הרחצה באמבטיה בלבד ולא תחת זרם מים שוטף. המנעו מהחדרת מים דרך הקנולה. אם זה קרה - עשו מיד סקשן.
 • הטיפול בעור סביב הסטומה - ודאו שהאזור מסביב לסטומה (קנולה פתוחה) יהיה תמיד נקי.  הניקוי מסביב לקנולה צריך לעשות לפחות פעם ביום. הניקוי יעשה ע"י מי סבון. יש לנגב היטב.
 • לחות- יש לשים באופן קבוע פד רטוב/ גזה מעל פתח הקנולה כדי לגרום ללחות באוויר הנשאף. אחרת האוויר היבש ייבש את המוקוזה הטבעית ויזרים לפקק ריר שיסתמו את הקנולה.

חשוב לדעת:

 • במידה וחשת קשיי נשימה, מחסור באוויר או אי נוחות - הוצא את הקנולה הפנימית, וודא שאינה סתומה. אם כן יש לנקות אותה. אם עדיין אין הקלה - יש לפנות מיידית לבית החולים.

לסיכום:

 • יש לשמור תמיד את הקנולה בהישג יד.
 • רצוי לשמור מספר טלפון חירום של הרופא המטפל ושל שרות מוניות.
 • יש לדווח לרופא אם אוכל או מים חדרו לקנולה או מסביב לה.
 • יש לוודא שהחוט הקושר את הקנולה סביב הצוואר יהיה קשור היטב וכן שיהיה רווח של אצבע אחת בין החוט לצוואר, כדי שלא יגרם לחץ על הצוואר.
 • יש להמנע משימוש בפודרה או ספריי בקרבת הקנולה כדי שלא יחדרו פנימה ויגרמו לקשיי נשימה.
 • אין להיות ליד אדם מעשן  זאת בכדי למניעת כניסת עשן דרך הקנולה לריאות.

בהצלחה

צוות אף אוזן וגרון