כללית און-ליין
מחקר

פורסם בראשונה: 16.01.2017

הצטרפו למחקר

אנו מזמינים אתכם ואתכן להשתתף במחקרים המתנהלים בימים אלה בשלוותה ולסייע בקידום הטיפול בבריאות הנפש. בדקו אם יש מחקר שמתאים לכם.

במעבדה לחקר הקוגניציה והרגש בשלוותה מתקיימים מחקרים מגוונים על ידי מיטב החוקרים בתחומי הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה השונים. בדף זה אנו מציגים את המחקרים הפעילים. רוצים להשתתף בניסוי? פרטי ההתקשרות המופיעים תחת כל מחקר.

שימוש בקטאמין נגד דיכאון

מה חוקרים? בשנים האחרונות הצטבר מידע על פעילות אנטי-דיכאונית חזקה ומהירה של חומר בשם קטאמין, המשמש זה עשרות שנים כחומר הרדמה ומשכך כאבים. ממחקר שנעשה בעולם עולה, כי אחוז גבוה מהמטופלים (עד 70%), כולל אלה שהיו עמידים לטיפולים אחרים, מגיבים לטיפול בקטאמין באופן משמעותי, וזאת - תוך שעות ספורות בלבד (בניגוד לטיפולים הקיימים היום, שבהם נדרשים מספר שבועות עד להקלה בתסמיני המחלה).

למרות עדויות רבות על יעילות החומר נגד דיכאון, אין עדיין אישור רשמי לשימוש בו, בשל היעדר מידע מספק על אופן הטיפול והשפעותיו. ברוב העולם, וגם בישראל, האפשרות היחידה לקבל טיפול בקטאמין היא במסגרת מחקר.

בשלוותה אנחנו בוחנים את האפשרות לשימוש בקטאמין כתרופה מגשרת, עד לתחילת פעילות התרופות המקובלות לשימוש נגד דיכאון, כמו ציפרלקס, מירו או וויאפקס.

מי יכול להשתתף? מטופלים בגילאי 65-18 הסובלים מדיכאון חד או דו-קוטבי ונמצאים בטיפול פסיכיאטרי סדיר במסגרת ציבורית או פרטית.

מה זה דורש ממני? השתתפות במחקר מחייבת הסכמה ליצירת קשר בין החוקרים לבין הפסיכיאטר המטפל.

רוצים להשתתף? צרו קשר עם מרכז המחקר בטלפון: 09-7478644, או עם מחלקת המיון בטלפון: 09-7478554/3.

 

טיפול בדיכאון ללא תרופות פסיכיאטריות

מה חוקרים?  יעילות של טיפול גוף-נפש לתסמיני דיכאון. המחקר מתבצע במעבדה לחקר הקוגניציה והרגשות, ומובל על-ידי ד"ר אורי ניצן, מנהל המחלקה הפתוחה לטיפול בדיכאון ומשברי חיים, בשיתוף עם חוקרים מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטת הרווארד בבוסטון. 

מי יכול להשתתף? אנשים הסובלים מדיכאון קל עד בינוני.

מה זה דורש ממני? קבלה של כדורי פלסבו. משך ההשתתפות במחקר הוא כחודשיים, והמשתתפים יקבלו החזר עבור נסיעות וביטול זמן.

רוצים להשתתף? פנו לגל כרמלי בטלפון: 09-7478644  בימים א'-ה', בשעות 16:00-08:00, או במייל ל-galca1@clalit.org.il.

 

טיפולים קבוצתיים לאנשים הסובלים מחרדה

מה חוקרים? בחינה והשוואת של שני סוגי טיפול קבוצתי להפרעות חרדה.

מי יכול להשתתף? נשים וגברים בגילאי 65-20 שסובלים מחרדה.

מה זה דורש ממני? המשתתפים יקבלו אחד משני סוגים של טיפולים קבוצתיים להפרעות חרדה: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בגישה אחידה לכל הפרעות החרדה וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בשילוב טיפול בתנועה.

הטיפולים כוללים 20 מפגשים שבועיים של שעה וחצי עד שעתיים בימי ד' בשעות הבוקר או הצהריים. יש להצטייד בטופס התחייבות (טופס 17) מקופת החולים.

מתי? פברואר 2017.

רוצים להשתתף? שלחו את מספר הטלפון שלהם לכתובת המייל: Yaelkr12@clalit.org.il . צוות המחקר ייצור איתכם קשר טלפוני לצורך הסבר על המחקר ובדיקת התאמה ראשונית.


תוצאה ותהליך במרפאות החוץ של שלוותה

מה חוקרים? יעילות הטיפול במרפאות החוץ בשלוותה. תוצאות המחקר יאפשרו למטופלים וכן למטפלים מעקב טוב יותר אחרי מצבם. ממחקרים דומים בעולם ידוע שמעקב מסוג זה יכול לשפר את איכות הטיפול.

מי יכול להשתתף? מטופלים חדשים במרפאות החוץ ו/או מטופלים חוזרים המגיעים למעקב או לטיפול במרפאות החוץ למבוגרים או לנוער בשלוותה, או במרפאת הנוטרים ברעננה, או במרפאת אליעזר בכפר סבא.

מה זה דורש ממני? המחקר כולל מילוי שאלונים קצרים באופן קבוע, 10 דקות לפני או אחרי כל פגישה. מילוי השאלון יכול להיעשות במחשב במרפאה או בזמן הפנוי בבית.

רוצים להשתתף? התקשרו לטלפון: 09-7478644, או כתבו לנו למייל: Adiya1@clalit.org.il

 

השפעת הטיפול בריספרידון על תפקודים קוגניטיביים

מה חוקרים? השפעת טיפול בריספרידון (ריספרדל/ריספונד) ותרופות משפרות קשב על תפקודים קוגניטיביים בילדים ובנוער המאובחנים עם הפרעות קשב (ADHD) והתנהגות. המחקר מתבצע במעבדה לחקר הקוגניציה והרגש ומובל על-ידי ד"ר חן דרור. 

מי יכול להשתתף? דרושים משתתפים בנים בגילאי 8-17 המאובחנים עם הפרעת קשב (ADHD) ומטופלים בתרופות משפרות קשב, עם או בלי טיפול בריספרידון.

מה זה דורש ממני? ההשתתפות במחקר כוללת מפגש בן כשעה וחצי ומפגש נוסף בן כשעה חודש לאחר הביקור הראשון. ניתן לקיים את המפגשים בבית המשתתף.  
המחקר כולל הערכה קלינית, מילוי שאלונים וביצוע מספר מטלות ממוחשבות הבוחנות תפקודים שכליים שונים כגון קשב, זיכרון חזותי, זיהוי רגשות וגמישות מחשבתית.

המשתתפים במחקר יקבלו דו"ח אבחון נוירו-קוגניטיבי מפורט בהתאם לתוצאות המשתתף במטלות!

רוצים להשתתף? המעוניינים להשתתף מתבקשים לפנות בימים א'- ה', בשעות 09:00-16:00, בטלפון: 09-7478644, 052-8574800 או במייל: chendr1@clalit.org.il

 

קבוצת ביקורת

להשתתפות במחקרים שונים דרושים נבדקים שאינם מתמודדים עם מחלות נפש כדי לשמש קבוצת ביקורת ולסייע בשיפור ההבנה והטיפול של המתמודדים עם הפרעות נפשיות. ניתן לפנות בטלפון: 09-7478644, או במייל: Yaelkr12@clalit.org.il

חשוב לציין שאתם פונים כדי להשתתף במחקר כנבדקי ביקורת.