כללית און-ליין
התמחות והכשרה

"יום סטודנטים" רב מקצועי בשלוותה

זוכרים לטובה את "יום הסטודנט" בו השתתפתם בימי לימודיכם באוניברסיטה? את ההרצאות, הפעילויות הכיפיות, המפגש עם סטודנטים מחוגים אחרים?

 ברוח כייפית זו התקים "יום סטודנטים" רב מקצועי ראשון מסוגו וייחודי בתכניו בשלוותה, שאפשר הכרות וחיבור בין המקצועות השונים כבר מתחילת ההתפתחות המקצועית.


התפיסה של עבודה בצוותים רב מקצועיים מאפיינת את שלוותה ומתקיימת בה בפועל מאז הקמתה: רופאים, אחים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים באומנויות, מרפאים בעיסוק, תזונאים, קרימינולוגים ועוד "עוטפים" את המטופל, הנמצא במרכז, מכל הכוונים על מנת לענות על צרכיו השונים ולסייע לו באופן המיטיב והיעיל ביותר. כל מקצוע תורם את נקודת המבט הייחודית לו בחשיבה על המטופל, ואת מיומנויות הטיפול/ שיקום העומדות לרשותו, כאשר אנשי המקצועות השונים משתפים פעולה ועובדים בתאום זה עם זה בהתוויית כוונים טיפוליים ובישומם בשטח. עבודת הצוות הרב מקצועי תורמת לא רק למטופלים, אלא גם לאנשי הצוות, אשר מתחברים, מתגבשים, מפרים זה את זה בידע ורעיונות ויוצרים רשת תמיכה הדדית, שהינה חיונית כדי למנוע שחיקה ולתפקד באוירה טובה.  

בניסיון להטמיע תפיסה זו החל משלב ההכשרה הראשוני ביותר, נערך לאחרונה "יום הסטודנטים" (27.4.2022) בו השתתפו סטודנטים מהמקצועות הפארארפואיים (פסיכולוגיה קלינית, עבודה סוציאלית, טיפול באומנויות ורפוי בעיסוק), תלמידי תואר שני, המגיעים מהאוניברסיטאות לפרקטיקום בביה"ח לצורך הכשרתם. במטרה לאפשר הכרות רבה יותר של הסטודנטים עם היחוד והתרומה בעבודה של כל מקצוע וכן לצור הערכה הדדית ונכונות לשיתופי פעולה משלב מוקדם בהתפתחות המקצועית, התכנסו עשרות סטודנטים באולם ביה"ח למפגש של למידה והתחברות.   

יוזמות הרעיון, מיכל יקיר – רכזת תחום טיפול באמנויות בביה"ח, וד"ר תמר שביט פסח, המובילה את הפרקטיקום בפסיכולוגיה קלינית בביה"ח, ארגנו יחד את היום שהוכן ע"י סטודנטים ולמען סטודנטים: סטודנטים מכל מקצוע הכינו והיציגו, בהנחית מדריכיהם, תחום ייחודי ומעניין מעבודת המקצוע שלהם בביה"ח : אבחון פסיכולוגי (פסיכולוגיה), טיפול קבוצתי באמנות ותנועה וטיפול בביבליותרפיה (טיפול באמנויות), טיפול משפחתי (עבודה סוציאלית) ושיקום דרך עיסוק משמעותי (רפוי בעיסוק). המציגים שיתפו בידע מקצועי וכן בחוויות שלהם מהעבודה הטיפולית ובתוך הצוותים. צוותים מהיחידות השונות בשלוותה היגיעו לתמוך במציגים וההתרגשות הייתה רבה. 

הסטודנטים שהשתתפו גילו סקרנות וענין רבים בעבודת חבריהם מהמקצועות האחרים ונראה היה כי במהלך היום למדו, נהנו והתחברו. ספרה אחת הסטודנטיות: "אנחנו תמיד סקרנים ורוצים לדעת יותר מה עושים המקצועות האחרים, מקבלים מושג כלשהוא בישיבות הצוות אך זה לא מספיק...  כאן הייתה הזדמנות לשמוע מה עושה הסטודנט בחדר לידי – איך נראה טיפול בתנועה? מה זה בעצם אבחון פסיכולוגי? מה עושים בהתערבות שקומית? ועוד, מין הצצה לעולם של המקצועות האחרים שעוררה טעם של עוד... הייתה הזדמנות לדבר יותר עם הסטודנטים מהמקצועות האחרים, לשאול אותם שאלות ולהכיר ואני מאמינה שעוד נתחבר יותר בהמשך...".

התגובות החיוביות הרבות מהסטודנטים ומהצוות עוררו את השאלה האם כדאי להפוך את "יום הסטודנטים" למנהג קבוע בשלוותה ולקים אותו גם בשנים הבאות. בכל מקרה, נראה כי אצל הסטודנטים שהשתתפו בו התחזקו תחושת ההערכה, הפירגון והרצון לעבוד בצוות עם חברי המקצועות האחרים, כך שהיום הישיג את מטרתו 😊