כללית שלי
הבעה ויצירה

פורסם בראשונה: 12.12.2016

    מאת:
  • ענת יריב

טיפול בתנועה

אין מורה, אין שופט, כל תנועה היא לגיטימית בטיפול התנועתי. למטופל ניתנת הזדמנות להקשיב לעצמו, לגופו ולרגשותיו

​טיפול בתנועה הוא טיפול נפשי המסייע למטופל לחבר בין תחושות גופניות, רגשות ומחשבות. ביסוד הטיפול מונחת התפיסה שהגוף והנפש מצויים בקשר הדוק ומתמיד, ובין השניים מתקיימים יחסי הדדיות קבועים.

תנועת הגוף, הכוללת דפוסי תנועה, מקצבים ומייצב, היא לא רק תופעה גופנית נטו או מבנה צורני, היא מקפלת בתוכה את כל עולמו הפנימי של האדם ומשקפת את מצבו הרגשי. תנועת המטופל משקפת את התפתחותו הנפשית, את זיכרונותיו וכן תפיסות ותבניות של קשרים בינאישיים שהוא יוצר. מצבו הנפשי מוצא ביטוי בולט בתנועת גופו ובמייצבו.

דוגמה בולטת ליחסי הגומלין בין הגוף לנפש מצויה במחלות פסיכוסומאטיות, שבהן מצוקה נפשית מוצאת ביטוי בעיקר באופן גופני. דוגמה נוספת היא התרומה הרבה שיש לתרגול גופני קבוע לבריאות הנפשית.

ניתן לתאר את הגוף כארכיון לכל מצבור החוויות שעברנו, וככזה הוא מרכיב מרכזי באישיותנו. בתנועות גופנו הגלויות מוצפן סיפור חיינו – חוויות משמעותיות, קונפליקטים ומנגנוני התמודדות מרכזיים. הטיפול בתנועה מאפשר לנו גישה ישירה אל אותו ארכיון, ובהמשך מאפשר חיבור לחוויות מרכזיות ושינוי פנימי. בשל העובדה שהשפה היא שפה גופנית וקדם־מילולית, היא מאפשרת גישה לאזורים פחות מודעים בנפשנו.

איך מטפלים?

חשוב להבין שטיפול בתנועה אינו תרגול גופני־מוטורי. הפעילות אינה מובנית, ואין זה שיעור בריקוד. במהלך הטיפול כל תנועה היא לגיטימית. המטפל בתנועה יוצר סביבה המאפשרת למטופל לנוע על פי רצונותיו, צרכיו ודימוייו. למטופל ניתנת ההזדמנות להקשיב לעצמו, לגופו, לרגשות, לתחושות ולזיכרונות המתעוררים בו.

במהלך הטיפול מתנסה המטופל בחקירה תנועתית המאפשרת לו לגלות ולהתיידד עם הסיפור הפנימי המוצפן בגוף ולהבין את המשמעות המזינה את תנועותיו. למטופל נפתחות דרכי גישה לרגשות שיש קושי לבטא במילים, ולגלות בעצמו דרכים חדשות להרגיש ולהתמודד עם חרדות וסבל שהוא נושא עמו במהלך חייו.

טיפול בתנועה יכול להיות גם פרטני, וגם קבוצתי. ההבדל בין השניים הוא בדרך כלל בדגש המושם בטיפול. בטיפול פרטני ניתן דגש רב על בדיקה עצמית גופנית של המטופל, וכך גם על עולמו הפנימי ועל התהליכים הלא־מודעים שלו. בטיפול הקבוצתי הדגש הוא על הקשר והיחסים בין חברי הקבוצה, על מיקומו של היחיד בתוכה ועל התהליכים הלא־מודעים של המטופל בקבוצת אנשים.

למי זה מתאים?

טיפול בתנועה יכול להתאים למגוון בעיות והפרעות נפשיות ויכול להשתלב במערך טיפולי לצד טיפולים נוספים.

במרפאת החרדה בשלוותה מתקיים שילוב ייחודי של טיפול התנהגותי־קוגניטיבי עם טיפול בתנועה במסגרת טיפול קבוצתי בהפרעת פאניקה ובחרדה חברתית.

בשל המרכיב הגופני המשמעותי בהפרעות חרדה – התנסויות תנועתיות מגוונות, הכוללות חשיפה למצבים גופניים מעוררי חרדה, תורמות רבות להגברת תחושת הביטחון הגופנית. הכרת המאפיינים הגופניים של החרדה, אופן השתנותם והחיפוש אחר עוגנים גופניים מעניקי ביטחון – משתלבים היטב בתהליך הטיפול ההתנהגותי־קוגניטיבי כסוג של חשיפה.

בתרגול החשיפה למצבי תנועה שונים, למול חברי הקבוצה, יש תרומה ייחודית ורבת ערך בטיפול. תנועות מביכות ומעוררות חרדה מתורגלות שוב ושוב עד שהן מפסיקות לעורר חרדה ופחד והאדם לומד שהוא יכול להרשות לעצמו להיות משוחרר וספונטני בחברה בלי שיקרה שום אסון.