כללית שלי
הפרעות במצב הרוח

פורסם בראשונה: 02.01.2017

הפרעה דו־קוטבית

ממצב רוח מרומם ותחושת כל-יכול למעמקי הדיכאון. מאניה דיפרסיה נעה בתנועות חדות מקצה לקצה, בלי קשר למציאות חיצונית. איך יוצאים מזה?

הפרעה דו־קוטבית

חולים הסובלים מהפרעה דו־קוטבית (מאניה־דפרסיה) חווים תנודות קיצוניות ומחזוריות במצבי הרוח, הנעים בין אופוריה לדיכאון, ללא תלות הכרחית בנסיבות הסביבתיות.

בין התקף להתקף יכולות לחלוף שנים שבהם החולה מאוזן במצב רוחו. יש חולים שעברו אפיזודה מאנית אחת בצעירותם, ולאחר מכן סבלו מדיכאון בלבד, בעוד אחרים יציגו אפיזודות מתחלפות של מאניה ודיכאון על בסיס שנתי. קבוצה נוספת של חולים יציגו אפיזודה מאנית אחת לכמה שנים, ולא יסבלו כלל מאפיזודות דיכאוניות, אחרים יחוו התקפים שבהם המאניה מתונה יחסית (היפומאניה) וייתכן אף מצב ללא תקופות מאניות כלל אלא רק תקופות דיכאון.

איך זה מרגיש?

מצב המאניה מאופיין באופוריה, התעלות, תחושת כל־יכולות ופעלתנות יתר, מחשבות מהירות ונטייה לרקום תוכניות חדשות. ההתנהגות בזמן ההתקף מתאפיינת במעשים נמהרים, בחוסר סבלנות עד כדי רגזנות ובמקרים קיצוניים אף בהפגנת אלימות, בהיעדר צורך בשינה ובתשוקה מינית מוגברת. כל אלה משקפים שיפוט לקוי של המציאות.

מצב הדפרסיה הוא מצב של דיכאון קליני, המאופיין בעצבות, ייאוש, חוסר הנאה מפעילויות שגרמו הנאה קודם לכן, הפרעה בשינה, עייפות, חוסר אנרגיה, חוסר תיאבון, תחושת אכזבה עצמית, קשיי ריכוז, חוסר מנוחה ומחשבות כי אין טעם לחיים. יש נטייה לצמצם באופן הדרגתי את הטריטוריה שבה מתנהלים החיים ולהתנתק מהסביבה, לעתים עד כדי חוסר רצון של החולה לקום ממיטתו.

איך מטפלים?

טיפול הליבה במצבי המאניה הוא בתרופות מייצבי מצב הרוח. הטיפולים הנפוצים בדיכאון דו־קוטבי היו עד לפני כמה שנים דומים מאוד לטיפול בדיכאון יוני־פולארי (רגיל). בשנים האחרונות מתגבשת המחשבה כי שני סוגי הדיכאון שונים זה מזה, ולכן שיטת הטיפול של "דיכאון הרגיל" אינה בהכרח מתאימה לדיכאון הדו־קוטבי. בהמשך לכך, ייתכן כי הטיפול בתרופות נוגדות דיכאון אינו מוסיף יעילות לטיפול במייצבים, והטיפול יעיל רק עם מייצבים (או שילוב מייצבים).

כמה עוד כמוני יש?

מדובר בהפרעה נפוצה יחסית, הפוגעת באחוז אחד לפחות באוכלוסייה.