כללית און-ליין
דף הבית

על שלוותה

שלוותה מעניקה למתמודדות ולמתמודדים עם משברים רגשיים והפרעות נפשיות את כל סוגי השירותים - אשפוז, טיפול יום, טיפולים אמבולטוריים וייעוץ בקהילה

המרכז לבריאות הנפש שלוותה נמנה עם קבוצת שירותי בריאות כללית והוא מסונף לבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב. במרכז ניתנים כל סוגי השירותים למגוון רחב של מצבים בתחום בריאות הנפש - אשפוז, טיפול יום, טיפולים אמבולטוריים (מרפאתיים, ללא אשפוז) וייעוץ לקהילה.

שלוותה הוא אחד ממרכזי בריאות הנפש הראשונים בישראל שהפכו את שירותי בריאות הנפש לזמינים בתוך הקהילה. לצד הקמת מרפאות קהילתיות לבריאות הנפש ומתן ייעוץ פסיכיאטרי במרפאות שירותי בריאות כללית מקיים בית החולים קשרי עבודה הדוקים עם גורמי השיקום הקהילתיים.

המרכז, שהוקם ב-1956, ממוקם באזור כפרי ומטופח בטבורה של הוד השרון, והוא שם דגש על עיצוב הסביבה הטיפולית והשריית אווירה המקדמת ריפוי, החלמה ושיקום.

חזונם של המייסדים היה להקים מוסד בעל דרכי טיפול מתקדמות, המבוססות על הבנה מעמיקה ומורכבת של נפש האדם. מאז ועד היום מנחה את המרכז תפיסה המשלבת בין גישות טיפוליות שונות, תוך התייחסות לצורכי המטופל ולמשפחתו. 

ביחידת מיון והשהיה מתבצע טיפול אינטנסיבי קצר מועד.

במחלקות הסגורות מאושפזים חולות וחולים במצבים קשים במיוחד הזקוקים להשגחה, הגבלה או טיפול כפוי. מקצתם מאושפזים בניגוד לרצונם, בצו בית משפט או בהוראת פסיכיאטר מחוזי. נוסף על חולים המופנים מיחידת המיון, מתקבלים למחלקה הסגורה חולים מהמחלקה הפתוחה שמצבם מחייב מעבר לתנאים סגורים לתקופה קצרה.

המחלקה הפתוחה מתמחית בטיפול בדיכאון ובמשברי חיים. צוות המחלקה נוהג על-פי גישה טיפולית רב־תחומית ורב־מקצועית הכוללת טיפולים פסיכיאטריים, פסיכותרפיה פרטנית וקבוצתית, ריפוי בעיסוק, טיפול באמנות, פסיכודרמה ועוד.

טיפול יום הוא חלופה לאשפוז במחלקה פתוחה, ומאפשר רצף טיפולי מהשלב החריף של המחלה ועד לתהליך השיקום ולשחרור.

מחלקת הנוער מיועדת לנערים ולנערות בני 18-12. במחלקה פועל בית ספר, המיועד לצמצם את פערי הלימוד שנוצרים בעקבות האשפוז ולקדם את בני הנוער בעזרת למידה פרטנית.

בבית החולים פועלת מרפאת חוץ למבוגרים ומרפאת חוץ לילדים ונוער. נוסף על כך ישנן יחידות מרפאתיות ייחודיות:

  • מרפאת הגיל השלישי, המספקת אבחון וטיפול אמבולטורי וכן השמה של קשישים הזקוקים לסידור מוסדי בתיאום עם משרד הבריאות ומשרד הרווחה.
  • מרפאת צעירים שמסייעת לצעירים להתמודד עם מירוץ החיים בשלב שבין ההתבגרות לבגרות.
  • מערך דיכאון - מסגרת משולבת ומותאמת אישית של כל הטיפולים החדשניים ביותר בתחום הדיכאון.
  • מרכז לטיפול יום אינטנסיבי - מסייע לחולי סכיזופרניה והפרעות אישיות לשפר את התפקוד היומיומי ולחזור ולהשתלב בקהילה.

שלוותה מפעילה מרפאות גם מחוץ לתחום בית החולים, כדי לאפשר נגישות, נוחות ואפשרות לקבלת טיפול במוסד שאינו פסיכיאטרי. קיימות מסגרות למבוגרים ולילדים לטיפול במשברי החיים ובמצבים נפשיים שאינם דורשים אשפוז. בין השירותים הייחודים במרפאות הקהילה:
יחידה לנפגעי תקיפה מינית (ברעננה)
יחידה לטיפול בהפרעות אכילה (בכפר סבא).