כללית שלי
התמחות והכשרה

פורסם בראשונה: 25.01.2017

פסיכולוגיה

מתמחים בפסיכולוגיה בשלוותה משמשים במסגרות האשפוז מטפלים עיקריים ומנהלי מקרה

40  פסיכולוגים קליניים פועלים בשלוותה, במחלקות ובמרפאות. הפסיכולוגים עוברים השתלמויות בנושאי טיפול ואבחון, ויותר ממחציתם הם מדריכים או נמצאים בתהליך של הסמכה להדרכה.

התמחות בפסיכולוגיה

בית החולים שלוותה הוא מוסד מוכר להתמחות בפסיכולוגיה קלינית, אשפוזית ומרפאתית. רוב המתמחים בשלוותה הם בעלי מלגות התמחות של משרד הבריאות.

המתמחים, בעלי תואר שני או שלישי בפסיכולוגיה קלינית ובעלי רישיון (קבוע או זמני) לעסוק בתחום, מתקבלים על סמך עמידה בדרישות האקדמיות, המלצות וריאיון אישי. משך ההתמחות משתנה בהתאם לסוג המלגה או התקן.

המתמחים זוכים להדרכה צמודה של פסיכולוגים קליניים מדריכים או בהסמכה להדרכה. כל מתמחה מקבל שעת הדרכה אישית שבועית בפסיכותרפיה ובריאיון קליני, שעת הדרכה אישית באבחון (או שעה וחצי זוגית) ואחת לשבועיים הדרכה קבוצתית של שעה וחצי בטיפול. כמו כן, משתתפים המתמחים בסמינר תיאורטי, אחת לשבוע, שבו מלמדים פסיכולוגים קליניים בכירים. נושא הסמינר משתנה מדי שנה, ובשנה שעברה (2016) הוא עסק בהפרעת האישיות הגבולית. מטרת הלמידה וההדרכה היא להקנות למתמחה ידע בתאוריה ובטכניקה של טיפול.

המתמחים בשלוותה לוקחים חלק בכל הפעילויות שמתקיימות במרפאות  ובמחלקות שבהן הם מתמחים. במסגרות האשפוז משמשים המתמחים מטפלים עיקריים וכמנהלי מקרה (case managers).   

בסיום ההתמחות ניגשים המתמחים לבחינה לצורך קבלת רישיון לעסוק בפסיכולוגיה קלינית, ולקראתה מקיימים במוסד קבוצת הכנה.

הסמכה להדרכה

פסיכולוג קליני הנמצא בתהליך של הסמכה להדרכה מדריך מתמחים בפסיכולוגיה קלינית, ובמקביל מקבל הדרכה אישית ממדריך בכיר. ההסמכה להדרכה נמשכת 4-2 שנים (150 שעות הדרכה, ו-50 שעות הדרכה על הדרכה). הסמכה להדרכה מתקיימת בתחום הטיפול ובתחום האבחון, ומרבית הפסיכולוגים בשלוותה מוסמכים להדרכה בשני התחומים.

התנסות מעשית לסטודנטים

סטודנטים לפסיכולוגיה קלינית מגיעים לשלוותה, במהלך לימודי התואר השני, כדי להתנסות באופן מעשי באבחון ובטיפול. הסטודנטים מקבלים הדרכה אישית והדרכה קבוצתית מפסיכולוגים קליניים, והם משתתפים בכל הפעילויות של המרפאה או המחלקה שאליה הם משובצים.

נוסף על כך, הסטודנטים משתתפים בהרצאות ייעודיות בנושאים כמו: פסיכופרמקולוגיה, תהליכי שיקום וסל שיקום וטכניקות של טיפול פסיכותרפויטי.