כללית און-ליין
נשים ויולדות

פורסם בראשונה: 26.07.2017

    מאת:
  • פרופ' אדי ויסבוך

מהו ניתוח קיסרי?

כיצד מבוצע ניתוח קיסרי? באילו נסיבות הוא מבוצע? האם הוא מסוכן? כמה זמן לוקח להתאושש ומה תהיה גודל הצלקת? כל מה שכדאי לך לדעת אם את שוקלת ללדת בניתוח קיסרי

 ניתוח קיסרי הוא הליך רפואי במהלכו מיילדים את התינוק דרך חתך שנעשה בדופן הבטן וברחם. ניתוח קיסרי מבוצע במקרים בהם נשים אינן יכולות ללדת בלידה "רגילה", נרתיקית. בדרך כלל, הניתוח אורך בין חצי שעה לשעה ומבוצע תחת הרדמה.

ככלל, ניתוח קיסרי הינו בטוח יחסית. עם זאת, כמו בכל ניתוח גם בניתוח קיסרי ייתכנו סיבוכים, כאשר שיעור הסיבוכים בניתוח קיסרי ראשון ובניתוח קיסרי מתוכנן מראש הינו נמוך יותר מאשר בניתוחים קיסריים חוזרים או דחופים.

למה עושים ניתוח קיסרי?

 ניתוח דחוף: מתבצע במצבים בהם יש צורך להוציא את התינוק באופן שלא תוכנן מראש: מצבים של חוסר התקדמות בלידה, כישלון בהפעלת הלידה, כאשר העובר לא נמצא במצג ראש או כאשר השליה חוסמת בחלקה או במלואה את צוואר הרחם.

לעיתים אף מדובר במצב בהול, בו יש חשש למצוקה של העובר.  במקרים של צניחת חבל הטבור (שמט), סיבוך בלידה הכרוך בהיפרדות השלייה מדופן הרחם או חשד לקרע של הרחם או במצבים בהם אין אפשרות ליילד באמצעות ואקום או מלקחיים, נצטרך לערוך ניתוח קיסרי חירום.

אם, חלילה תיאלצי לעבור ניתוח קיסרי דחוף תועברי לאחד מחדרי הניתוח הנמצאים בקומת חדרי הלידה תוך דקות ספורות.  כמו כן, אנחנו מבטיחים לך כי צוות מיומן - כולל צוות בכיר–  יהיה נוכח בקומת חדרי הלידה בכל רגע ביממה, כמו גם צוות רופאי ילדים המתמחים בטיפול בפגים (נאונטולוגים) וזאת כדי להגיב במהירות על כל מצב. בנוסף, קיים בתוך חדר לידה, חדר ניתוח אינטגרלי המיועד לניתוחים דחופים מאוד ולשעת חירום ארצית.

 ניתוח מתוכנן מראש (אלקטיבי): מתבצע במקרים בהם יש צורך להוציא את התינוק בניתוח קיסרי מסיבות שונות. למשל:

• נשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי אחד או יותר.

• במקרה שהעובר אינו נמצא במצג ראש.

• במקרים מסוימים של הריון מרובה עוברים.

•בגלל הערכת משקל גבוהה (מקרוזומיה).  נהוג ליילד בניתוח קיסרי כשהערכת המשקל של העובר היא מעל 4.5 ק"ג בגלל חשש מפני מצב שנקרא פרע כתפיים. מדובר במצב חירום שעלול להתהוות במהלך הלידה ולגרום לנזקים לאם ולעובר. כמו כן,  נהוג להמליץ על ניתוח קיסרי לנשים הסובלות מסוכרת הריונית כשהערכת משקל העובר היא מעל 4 ק"ג, לאחר ייעוץ פרטני .

ניתוח מתוכנן, אלקטיבי, מבוצע בחדר ניתוח מילדותי. זהו חדר ניתוח אינטימי, ייעודי לניתוח קיסרי, המצויד במיטב המכשור המתקדם הנדרש לניתוח מסוג זה. בחדר הניתוח מותקנת מערכת שמע משוכללת ואנו מזמינים אותך לבחור את סגנון המוזיקה האהוב עליך, בעת צאתו של תינוקך לאוויר העולם.

הצוות בחדר ניתוח מיילדותי עבר הכשרה מקיפה במטרה ללוות יולדות ובני זוגן ברגע המרגש בחייהם. לכן, בניתוח קיסרי אלקטיבי אנחנו מאפשרים לבן זוגך או למלווה אחר שתבחרי לשהות איתך במהלך הניתוח ובכך להיות חלק מחווית הלידה וללוות את התינוק ברגעיו הראשונים, כפי שקורה בלידה רגילה.

 

מהו קיסרי ידידותי?

ניתוח קיסרי ידידותי מאפשר חיבור מקסימלי בין היולדת לרך הנולד: התינוק יונח על חזה אמו מייד עם הוצאתו על מנת לאפשר מגע עור לעור והנקה עוד בזמן הניתוח.

במהלך הניתוח עצמו ישנו מסך שקוף המאפשר לך להיות כמה שיותר נוכחת בלידה ולצפות ברגע המרגש בו התינוק יוצא.

מה קורה לאחר הניתוח?

מיד עם סיום הניתוח הצוות הרפואי יעביר אותך לחדר התאוששות, בו תשהי כשעתיים. המדיניות הנהוגה אצלנו, במרכז הרפואי קפלן היא אפס הפרדה וביות מלא. צוות המחלקה שלנו ערוך להניח בחיקך את התינוק ולסייע לך בהנקה, בחדר הניתוח עצמו, במידת האפשר. בהמשך, תעברו יחד להתאוששות ומשם נעביר אותך יחד עם התינוק מחדר ההתאוששות למחלקה.

משך ההחלמה מניתוח קיסרי הוא אישי, לכן אנחנו ממליצים לך לקום מהמיטה מוקדם ככל האפשר כדי למנוע סיבוכים כמו היווצרות פקקת ורידים. בהתאם למדיניות שלנו ומצבך האישי, תוכלי להשתחרר לבית כ-4 ימים לאחר הניתוח. 

יולדת המעוניינת באפס הפרדה - יש לציין זאת במעמד קביעת התור.

ימי הניתוחים הם ראשון, שני וחמישי.

ומה עם הצלקת מניתוח קיסרי? החתך נעשה בדרך כלל לרוחב בתחתית הבטן (קו הביקיני) בגודל של כ-10 ס"מ לפחות, אך לעיתים נדירות ובמקרים ספציפיים בלבד ייתכן שהרופאים יבחרו לעשות חתך לאורך קו האמצע בבטן התחתונה. אם קיימת צלקת מניתוח קיסרי קודם, מעדיפים הרופאים לעשות את החתך בצלקת עצמה.

 

אם הנך שוקלת ללדת בניתוח קיסרי אלקטיבי, תוכלי להעביר הפניה מהרופא שלך, בצירוף מספר הטלפון שלך, לפקס שמספרו 08-9411944. המזכירה שלנו תחזור אליך כדי לקבוע לך תאריך לניתוח קיסרי. המרפאה פועלת  בימים א', ג' בין השעות 12:00-14:00 במחלקת נשים, בקומה 5. נבקשך להגיע במועד שיקבע לך מצוידת בטופס הפניה מהרופא שלך (טופס 17) ולפתוח תיק במיון יולדות בקומה 2.

 

לידה בניתוח קיסרי