נשים ויולדות

פורסם בראשונה: 26.07.2017

  • פרופ' אדי ויסבוך

מהו ניתוח קיסרי?

כיצד מבוצע ניתוח קיסרי, באילו נסיבות הוא מבוצע, מה ההבדל בין ניתוח דחוף לניתוח מתוכנן מראש ומה כדאי שתדעי אם הינך שוקלת ללדת בניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הוא הליך רפואי במהלכו מיילדים תינוק דרך חתך שנעשה בדופן הבטן וברחם. ניתוח קיסרי מבוצע במקרים בהם נשים אינן יכולות ללדת בלידה "רגילה", נרתיקית. בדרך כלל, הניתוח אורך בין חצי שעה לשעה ומבוצע תחת הרדמה.

נהוג לומר כי הביטוי ניתוח קיסרי נוצר משום שיוליוס קיסר, שליט רומא העתיקה, נולד באופן זה. אבל האמת היא שמקור הביטוי הוא מהמילה הלטינית "קאסיוּס" שמשמעותה היא "לחתוך".

ישנן מספר סיבות לביצוע ניתוח קיסרי:

ניתוח דחוף – מתבצע במצבים בהם יש צורך בסיום ההריון באופן שלא תוכנן מראש: כמו במצבים של חוסר התקדמות בלידה, כישלון בהפעלת הלידה, כאשר העובר לא נמצא במצג ראש או כאשר השליה חוסמת בחלקה או במלואה את צוואר הרחם.

לעיתים אף מדובר במצב בהול, בו יש חשש למצוקה של העובר, כמו במקרים של צניחת חבל הטבור (שמט), סיבוך בלידה הכרוך בהיפרדות השלייה מדופן הרחם או חשד לקרע של הרחם, או במצבים של חוסר הצלחה בלידת מכשירנית (כלומר במקרים בהם אין אפשרות ליילד באמצעות ואקום או מלקחיים.

אם, חלילה תיאלצי לעבור ניתוח קיסרי דחוף תועברי  לאחד מחדרי הניתוח הנמצאים בקומת חדרי הלידה, תוך דקות ספורות.  כמו כן, אנחנו מבטיחים לך כי צוות מיומן - כולל צוות בכיר– נוכח בקומת חדרי הלידה בכל רגע ביממה, כמו גם צוות רופאי ילדים המתמחים בטיפול בפגים (נאונטולוגים) וזאת כדי להגיב במהירות על כל מצב. בנוסף, קיים בתוך חדר לידה חדר ניתוח אינטגרלי המיועד לניתוחים דחופים מאוד ולשעת חירום ארצית.

 ניתוח מתוכנן מראש (אלקטיבי) – מתבצע במקרים בהם יש צורך לסיים את הריון בניתוח קיסרי מסיבות שונות, כמו למשל:

  • אצל נשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי אחד או יותר
  • העובר  נמצא במצג עכוז
  • בחלק מן המקרים בהם מדובר בהריון מרובה עוברים
  • בגלל הערכת משקל גבוהה (מקרוזומיה): נהוג ליילד כשהערכת המשקל של העובר היא מעל 4.5 ק"ג, בגלל חשש מפני מצב שנקרא פרע כתפיים או כליאת כתפיים. מדובר במצב חרום שעלול להתהוות במהלך הלידה ולגרום לנזקים הן לאם והן לעובר. כמו כן,  נהוג להמליץ על ניתוח קיסרי לנשים הסובלות מסוכרת הריונית כשהערכת משקל העובר היא מעל 4 ק"ג, לאחר ייעוץ פרטני .

 ניתוח מתוכנן, אלקטיבי, מבוצע בחדר ניתוח מילדותי. זהו חדר ניתוח אינטימי, ייעודי לניתוח קיסרי, המצויד במיטב המכשור המתקדם הנדרש לניתוח מסוג זה. הצוות המשמש בחדר ניתוח מיילדותי עבר הכשרה מקיפה במטרה ללוות יולדות ובני זוגן ברגע המרגש בחייהם. על כן, אנחנו מאפשרים לבן זוגך או למלווה אחר שתבחרי, לשהות איתך במהלך הניתוח, ובכך להיות חלק מחוויית הלידה וללוות את התינוק ברגעיו הראשונים, כפי שקורה בלידה רגילה.

כמו כן, בחדר הניתוח מותקנת מערכת שמע משוכללת ואנו מזמינים אותך לבחור את סגנון המוזיקה האהוב עליך, בעת צאתו של תינוקך לאוויר העולם.

 

אם הנך שוקלת ללדת בניתוח קיסרי אלקטיבי, תוכלי להעביר הפניה מהרופא שלך, בצירוף מספר הטלפון שלך, לפקס שמספרו 08-9411944. המזכירה שלנו תחזור אליך כדי לקבוע לך תאריך לניתוח קיסרי. המרפאה פועלת  בימים א', ג' בין השעות 12:00-14:00 במחלקת נשים, בקומה 5. נבקשך להגיע במועד שיקבע לך מצוידת בטופס הפניה מהרופא שלך (טופס 17) ולפתוח תיק במיון יולדות בקומה 2.