כללית און-ליין
נשים ויולדות

פורסם בראשונה: 26.07.2017

  מאת:
 • פרופ' אדי ויסבוך

כיצד תכיני את עצמך לניתוח קיסרי?

כאשר ניתוח קיסרי הינו מוזמן וידוע מראש, את יכולה להכין את עצמך לקראתו ובכך למתן את חששותיך. אך יש לזכור כי ניתוח קיסרי יכול להיות גם ניתוח דחוף ללא כל יכולת להתכונן או לחזות אותו מראש. לכן, כדאי להיערך לאפשרות הזו ולקבל מושג כללי על המהלך הצפוי

לצורך הכנה לניתוח קיסרי, פתחנו לאחרונה את המרפאה הטרום ניתוחית, אליה מוזמנות להגיע נשים המתוכננות לעבור ניתוח קיסרי מוזמן (אלקטיבי).

אם הנך מעוניינת או שידוע כי עליך ללדת בניתוח קיסרי, תתבקשי להגיע  יום לפני הניתוח למרפאה, כדי להיפגש עם מיילדת, עם רופא מיילד ועם מרדים. במהלך הפגישה תקבלי הדרכה מפורטת שלאחריה תועברי למחלקת יולדות, בה תשהי לאחר הניתוח, לצורך הדרכה נוספת.

ביום הניתוח נבקשך להגיע לבית החולים כשאת:

1. בצום מוחלט,אוכל ושתיה, מחצות הלילה שלפני.

2. ללא תכשיטים וחפצי ערך וללא תיקים גדולים - את התיק המיועד לימי האשפוז ניתן להשאיר ברכב.

3. לתשומת לבך, בערב הניתוח תתבקשי להסיר שיער מהאזור המנותח באמצעות משחה (כלומר, ללא גילוח) כדי למנוע פציעה וזיהום באזור הניתוח.

מה כדאי שתדעי מראש?

 • בניתוח קיסרי אלקטיבי עליך להיות בצום של 6 שעות לפחות. חשוב להדגיש, כי ניתוח בהול יבוצע ללא קשר למשך הצום.
 • לפני הניתוח תקבלי תרופה סותרת חומצה (סודיום ציטרט) כדי למנוע שאיפה של תוכן הקיבה במהלך הניתוח, בגלל רפלקס הקאה.
 • תתבקשי לעבור בדיקות דם  לקביעת סוג הדם ולספירת דם.
 • יורכב לך עירוי, באמצעותו תקבלי נוזלים, תרופות וחומרי הרדמה, במידת הצורך.
 • תתבקשי להסיר לק, תכשיטים, בגדים תחתונים, עדשות מגע וכדומה.
 • יוחדר לך צנתר לשלפוחית השתן, לרוב לאחר ההרדמה. 
 • יחבשו את רגליך בתחבושות אלסטיות.
 • הניתוח יבוצע בהרדמה.

 

אילו סוגי הרדמה אפשריים בניתוח קיסרי?

ניתוח הוא הליך כואב, אך ישנן דרכים להקל על הכאב. הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת הניתוח באמצעות  חומרים שמפחיתים כאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים.

אך כדי שלא תפספסי את חווית הלידה תוכלי, ואף יומלץ לך, לעבור את הניתוח בהרדמה אזורית (ספינלית או אפידורלית), כלומר שרק פלג גופך התחתון יורדם בעוד את תוכלי להיות נוכחת ולחוות את לידת התינוק שלך - אפילו לחבק אותו.  כיום ישנה אפשרות, בניתוח קיסרי אלקטיבי, לאפס הפרדה במידה והיולדת מעוניינת בכך.

חשוב לזכור כי ישנם מצבים המחייבים להרדים אותך בהרדמה כללית. בשיחה המקדימה עם המרדים – אם את עוברת ניתוח קיסרי מתוכנן – תוכלי לשקול עם המרדים את האפשרויות, את היתרונות ואת החסרונות. כמו כן, חיוני כי בפגישה עם המרדים תדווחי לו על ההיסטוריה הרפואית שלך במלואה, תצייני מחלות או ניתוחים שעברת ותמני את כל סוגי התרופות שאת נוטלת או רגישה אליהן.

חשוב להדגיש, כי בניתוח דחוף לעיתים אין זמן להמתנה להשפעת ההרדמה האזורית, לכן הניתוח יבוצע תחת הרדמה כללית. המלווים שבחרת ימתינו בחדר המתנה הסמוך לחדר הניתוח וילוו את התינוק עם המיילדת אל מחלקת יילודים.

 את עדיין חוששת? יש לנו סדנת הכנה לניתוח קיסרי, ללא תשלום לנשים האמורות לעבור ניתוח קיסרי אלקטיבי. מטרת המפגש היא להקנות לזוג את כל המידע הנחוץ לגבי הכנה נפשית וגופנית מיטבית, לקראת הניתוח והתמודדות עם התקופה הראשונה שלאחריו, אנחנו מזמינים אותך להירשם >> לסדנה

שיהיה בהצלחה!​