כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק
פנייה ליחידה

קביעת תורים

טלפון: 09-7709003
פקס: 09-7709962
דוא"ל של מנהלת המרפאה: adinas2@clalit.org.il   

מיקום

​קומה 2 חדר 202

מרפאה לאבחון ולשיקום כישורי נהיגה

מנהלת המרפאה: עדינה שריד

במרפאה לאבחון ולשיקום כישורי נהיגה במרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין מתבצע אבחון כישורי נהיגה, כאשר המלצות הצוות עשויות לסייע לרופא המטפל. הנבדקים מגיעים למרפאה ביוזמתם הפרטית, או מופנים על ידי רופאים מטפלים או המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

שיקום נהיגה לוינשטיין

הנהיגה היא חלק מרכזי מהתפקוד שלנו בחיי היומיום שלנו ונחשבת לזכות בסיסית שהחברה מאפשרת לפרט. אין ספק כי הנהיגה משפיעה באופן ישיר על איכות חייו של האדם. נהיגה מאפשרת עצמאות וניידות נוחה, תורמת לדימוי העצמי וליכולת ניהול הזמן באופן יעיל, משמשת אמצעי למטרות תעסוקה, פנאי, חיי משפחה, ועוד.
שיקום נהיגה הוא תחום מתפתח ברחבי העולם ומוכר כתחום פעילות ייחודי של מקצוע הריפוי בעיסוק.
מצבים בריאותיים שונים עלולים לפגוע ביכולתו של האדם לנהוג ולשם כך הוקם המרכז לאבחון ושיקום כישורי נהיגה במסגרת המחלקה לריפוי בעיסוק בלוינשטיין.
במרכז זה נערכים אבחונים על ידי מרפאות בעיסוק מומחיות בתחום אבחון ושיקום נהיגה והוא מוכר על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד), הגוף המוסמך בישראל לקביעת כשירותו של נהג לנהוג.
נהגים, אשר קיימת לגביהם התלבטות מבחינת כושרם לנהוג, מופנים על ידי המרב"ד למרכז לאבחון ושיקום נהיגה. המרכז מיועד לאנשים הסובלים ממגבלה תפקודית הנובעת מירידה קוגניטיבית מסיבות שונות, כגון: ליקויים מוחיים מולדים או התפתחותיים, פגיעות מוחיות נרכשות (לאחר אירוע מוחי, פגיעות ראש, ניתוחי מוח ועוד) או ירידה תפקודית הקשורה לגיל ובני נוער המתקשים בלימוד הנהיגה.

תהליך האבחון וההערכה

משך האבחון משתנה בהתאם למגבלה של האדם ובהתאם ליכולותיו והוא אורך לרוב בין שלוש לארבע שעות. אדם המגיע למרכז עובר בשלב הראשון הערכת יכולת הנהיגה.
ההערכה נעשית באמצעות אבחונים המעריכים יכולות מוטוריות-תחושתיות ויכולות קוגניטיביות ומורכבת משלושה שלבים: 
1. הערכה מוטורית-תחושתית - מטרתה לקבוע אם לנהג קיימים ליקויים מוטוריים או תחושתיים העלולים לשבש את יכולתו לשלוט על הרכב. אם נמצאו ליקויים כאלה, נמליץ על התאמות מיוחדות לרכב.
2. שימוש בסימולטור נהיגה - הסימולטור מדמה מצבים שגרתיים ומצבי חירום אשר בהם עשוי הנהג להיתקל בעת נהיגה. הוא מאפשר למרפאה בעיסוק לבחון את תגובות הנבדק למצבים שונים: מהירות הסריקה החזותית, מהירות התגובה, שיפוט, אימפולסיביות, בקרה ועוד גורמים קוגניטיביים-התנהגותיים נוספים.
3. הערכה מעשית - בשלב זה ייבדק הנהג בנהיגה בפועל, בתוך רכב בליווי מורה לנהיגה ומרפאה בעיסוק משקמת נהיגה. הבדיקה מתבצעת ברכב בעל גיר רגיל או ברכב בעל גיר אוטומטי, לפי בחירת הנהג בתיאום עם המלצת המרפאה בעיסוק. ישנן אפשרויות להתאמות שונות לפי הצורך (כגון: גולה בהגה, מערכת ידנית, דוושת גז ואיתות המותאמים לשימוש ברגל ויד ימין).

עם סיום שלב ההערכה יינתן ייעוץ לגבי התאמת אבזור הרכב, במידת הצורך. המלצות המרפאה לאבחון ושיקום כישורי נהיגה מוכרות ומכובדות על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
ההערכה אינה כלולה בסל הבריאות.

צוות המרפאה

  • מרפאות בעיסוק:

    אורן שעיה, מרפאה בעיסוקזוהר שקד, מרפאה בעיסוקטטי מתתיה, מרפאה בעיסוקיעל לוגסי, מרפאה בעיסוקיעל נוה, מרפאה בעיסוקסיון חסון, מרפאה בעיסוק