כללית און-ליין
מרפאות ומכונים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טל' מזכירות: 09-7709102
פקס מזכירות: 09-7709034
מענה טלפוני בשעות: 13:00-8:00
ימי עבודה של מזכירת המרפאה: א' עד ה'
מייל: lvmirp@clalit.org.il

שעות פעילות

​ד"ר בירג:
יום ד' מ-8:00 עד 14:00
ד"ר יופטוב:
יום ג' מ-14:30 עד 16:00

מיקום

​בניין פליישמן, קומה 1, חדר 101

הפרעות בתנועה ובטונוס

רופאות המרפאה: ד"ר בירג אלה, ד"ר סבטלנה יופטוב , M.D.

המרפאה לאבחון וטיפול בהפרעות בתנועה וטונוס, מסייעת לסובלים מהפרעות אלה לאחר אירוע מוחי, חבלת מוח ומחלות שונות של מערכת העצבים המרכזית וכן לילדים הסובלים משיתוק מוחין. במרפאה מטופלים חולים מהקהילה ומאושפזים בבית החולים.

הטיפול השיקומי בהפרעות טונוס במרפאה הוא רב-מערכתי ומשלב טיפול רפואי עם עבודת צוות רב-מקצועי שיקומי. טיפול פיזיקלי מתבצע במסגרת פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק כולל גיבוס אינהיביטורי ושימוש מוקדם בסדים. טיפול תרופתי ניתן דרך הפה או בהזרקה.

אחוז גבוה של סובלים ממחלה או אירוע חבלתי במערכת העצבים המרכזית מפתחים הפרעות במערכת המוטורית מסוג שיתוק ספסטי בגפיים או בפלג גוף. שיתוק ספסטי או שיתוק עם טונוס מוגבר בשרירים מתאפיין בחולשה בהפעלה רצונית של גפה או קבוצת השרירים יחד עם התכווצות בלתי רצונית של השרירים. טונוס מוגבר בשרירים לפעמים יכול לסייע לתפקוד, להליכה למשל,  אולם לעיתים קרובות עלול לגרום לכאב, קיצור גידים והגבלת התנועה של המפרקים, ולהפריע ליכולות התפקודיות בניידות או בהפעלה של הגפה העליונה.

הטיפולים המקובלים בספסטיות כוללים: טיפול מונע - לסילוק גורמי התופעה, טיפול פיזיקלי, טיפול תרופתי, ניתוחי ומשולב. אחת הצורות של הטיפול התרופתי היא באמצעות הזרקת חומרים שחוסמים פעילות עצב היקפי או שריר וע"י כך גורמים להרפיה של השריר. צורת טיפול זו נדרשת כאשר טיפול מונע, טיפול פיזיקלי וטיפול בתרופות דרך הפה אינם מועילים או כאשר מדובר בטונוס מוגבר ממוקד.

המרפאה מתמחה בטיפול בספסטיות על ידי ביצוע חסימות (בלוקים) עצב שריר. במרפאתנו הבלוקים להורדת טונוס מתבצעים על ידי הזרקת פנול 5%, בוטולינום ומרקאין (יותר לצורך האבחון). הזרקת פנול נעשית תוך בקרה של גירוי חשמלי מתאים. השימוש בגירוי חשמלי מתאים הנו ייחודי לטכניקה של בלוק עצב-שריר על ידי חומר נוירוליטי. כמו שנאמר, ניתן לבצע גם חסימה על ידי הזרקת "בוטוקס". בשנת 2009 טיפול בחסימת עצב-שריר על ידי רעלן בוטולינום הוכנס לסל התרופות לסובלים מטונוס מוגבר בגפה עליונה לאחר אירוע מוחי ווסקולרי (CVA), כך שלטיפול בהתוויה הזו ניתן לקבל  טופס התחייבות בקופת חולים. בנוסף לכך, טיפול בבוטולינום מוכר בסל התרופות לטיפול בטונוס מוגבר בצוואר (TORTICOLLIS) ולילדים (עד גיל 18) עם שיתוק מוחין הסובלים מטונוס מוגבר בגפיים התחתונות.

המטופלים מתקבלים במרפאה על ידי רופא, מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום, ועל ידי פיזיותרפיסט מנוסה בטיפול בטונוס. הטיפול כולל כמה מפגשים: בביקור הראשון במרפאה נעשית הערכה פיזיקלית ותפקודית, ומותאמת לכל מטופל תוכנית טיפולית. בהמשך יוזמן המטופל לביצוע הזרקה, שמיקומה נקבע בשיטה אלקטרופיזיולוגית. לאחר מכן יוזמן להערכת השפעת ההזרקה ושיקול לגבי המשך הטיפול. הניסיון והעובדות מלמדים כי ההזרקה מסייעת למרבית החולים להגיע להישגים טובים במהירות, ולשפר את התפקוד היומיומי ואת איכות חייהם. השפעת הטיפול היא זמנית, לרוב לתקופה של 3 עד 6 חודשים, לאחריהם ניתן לחזור על הטיפול במידת הצורך.

במרפאה עובדת ד"ר סבטלנה יופטוב, רופאה בכירה באשפוז יום של המחלקה לשיקום חבלות מוח. ד"ר יופטוב התמחתה ברפואה פיזיקלית ושיקום ועובדת בבית החולים לוינשטיין מאז 1997. במרפאה נוכחת גם פיזיותרפיסטית, והיא פועלת בשיתוף פעולה עם השירות לריפוי בעיסוק ועם המחלקה לפיזיותרפיה.

לקריאת מידע נוסף אודות שיטות הטיפול בהפרעות תנועה וטונוס לחץ כאן!