כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק
    מאת:
  • ליאת לבני-דורון, נג'את גזאווי | המכון לריפוי בעיסוק

תרגול מציאות בשיקום

המכון לריפוי בעיסוק בלוינשטיין חנך לאחרונה מתחם טיפולי חדש תחת הכותרת: "החדר התפקודי". מדובר בחדר ססגוני ומגוון שכולל מספר אזורים ומיועד לתרגול מוחשי ואמיתי של ליבת הטיפול בריפוי בעיסוק - התפקוד בחיי היום יום.

תרגול מציאות בשיקום לוינשטיין

ד. בת 40,  נשואה ואם לשתי בנות, הגיעה לשיקום לוינשטיין לאחר ניתוח להסרת גידול מוחי. בעקבות הניתוח נראים ליקויים קוגניטיביים ומוטוריים והיא סובלת מירידה תפקודית שבאה לידי ביטוי בתחומים של ניהול משק בית וטיפול בילדיה. כחלק מהטיפול בריפוי בעיסוק היא הוזמנה לתרגל ב"חדר התפקודי" מיומנויות שונות כגון: תכנון ארוחה למשפחתה, רכישת מוצרים בחנות וחישוב העודף אותו היא אמורה לקבל מהמוכר. במתחם השירות שבחדר תרגלה הכנסה והוצאה של בגדים ממכונת כביסה, תליית הבגדים לייבוש, קיפול הבגדים ומיונם בארון לפי בני המשפחה/ קיץ-חורף. 
בסיום התרגול דווחה ד.: "התרגול בחדר התפקודי החזיר לי את הביטחון לבצע מטלות בבית, אני יוצאת הביתה עם תחושה של יכולת וזה מאוד משמח אותי".

בטיפול בריפוי בעיסוק מסייעים אנשי המקצוע במציאת הדרך למעורבות וביצוע במגוון עיסוקים בעלי משמעות עבור המטופלים, על מנת לאפשר להם להשתתף במארג החיים ובכך לשמור על בריאותם ואיכות חייהם. עיסוקי היומיום השונים, הבסיסיים (לבוש, רחצה, אכילה, טיפוח עצמי, היגיינה),  והמורחבים (לימודים, עבודה, ניהול משק בית, פנאי ועוד) הם מוקד העשייה המרכזית בריפוי בעיסוק. ההתערבות המקצועית מדגישה את חשיבות מעורבות האדם בבחירת עיסוקים משמעותיים עבורו מתוך עניין ובחירה עצמית.

המרפא בעיסוק מנתח את עוצמותיו ואת קשייו של האדם, את הפעילות שהאדם מבקש לבצע ואת הסביבה שבה מתבצעת הפעילות. על פי התוצאות, מתכנן המרפא בעיסוק התערבות שתשפר את תפקודו של האדם. לעיתים ההתערבות תהיה בשיפור יכולותיו של האדם וכישוריו לביצוע העיסוק, ולעיתים ההתערבות תכלול התאמות ושינויים בעיסוק או בסביבה בה מתבצעת הפעילות, על מנת שהאדם יוכל להצליח לתפקד ולהשתתף בעיסוק המשמעותי לו.

פעילויות יומיום מורחבות בבית ובקהילה, הן בעלות משמעות מרכזית להשגת עצמאות תפקודית של האדם בסביבה בה הוא מתגורר. קיימת משמעות מרכזית לתרגול מיומנויות אלו בסביבה המדמה את המציאות. ועל כן הוקם בבית החולים "חדר תפקודי" המדמה פעילויות אלו, כשלב מקדים ליציאה לתרגול בסביבה הטבעית, האמיתית. וזאת כחלק מתהליך השיקום וההכנה לחזרה לתפקוד בקהילה.

החדר מיועד לכלל המטופלים ומשרת את כל מחלקות האשפוז בלוינשטיין. בחדר ניתן לאמן ולתרגל מיומנויות שהמטופלים נדרשים להם בחזרה לחיי היום יום, הן בבית והן בסביבת המגורים והעבודה. המטופלים מתרגלים מיומנויות קוגניטיביות- תפקודיות כמו פתרון בעיות, שיפוט, שמירה על בטיחות, תכנון, ארגון ובקרה. בנוסף מדובר על תרגול מיומנויות מוטוריות כמו נשיאות משקל, יכולת עבודה בעמידה וישיבה לסירוגין, תפקוד ידני של מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, תיאום דו צדדי, וכן מיומנויות הנדרשות לקראת חזרה לעבודה: הרגלי עבודה, איכות וקצב עבודה, בקרת איכות ויכולת התמדה.

החדר התפקודי כולל מספר מתחמים:

  • "לוינשופ" - סופרמרקט קטן וססגוני המאפשר תרגול של ביצוע קניות על שלל האתגרים שהפעילות מספקת לנו. צוות הפיתוח המקצועי בנה מערכי טיפול הכוללים: עריכת רשימת קניות בהתאם לצרכים, תכנון תקציב קניה, חישוב סכומי כסף ועודף, הפעלת שיקול דעת בבחירת מוצרים על פי קריטריונים שונים ועוד. בנוסף למתחם המוחשי של הסופר מרקט, קיים בחדר גם מתחם וירטואלי של סופרמרקט המאפשר גיוון באופן ומורכבות התרגול. התרגול כאן נעשה דרך פעילות אינטראקטיבית ממוחשבת המדמה קנייה בסופר מרקט.
  • חדר שירות ביתי הכולל מכונת כביסה, מייבש כביסה, מתלה לכביסה ועמדת גיהוץ. מטרת מתחם זה היא לתרגל מיומנויות הקשורות לטיפול בכביסה: מיון בגדים, שימוש במכונת כביסה ובמייבש וכן תלייה, גיהוץ, וקיפול הבגדים.
  • את המתחם הזה משלים מתחם נוסף המדמה חדר מגורים וכולל ארון בגדים ומיטה. בחדר זה ניתן לתרגל ארגון ומיון בגדים בארון וכן סידור מצעים של מיטה.
  • מתחם משרדי הכולל פינת עבודה: שולחן, מחשב, מכונת צילום וציוד משרדי . המתחם מאפשר תרגול של מיומנויות משרד כגון: צילום, הקלדה, תיוק וארגון מסמכים ועוד.

לכל מתחם נבנו מערכי טיפול מגוונים ומדורגים המיועדים לשפר ולחזק את תפקודו של האדם המתרגל, בתחומי העיסוק המורחבים ועל ידי כך, לתת לו כלים ומיומנויות להשתתפות בעיסוקים אלו בחזרה לביתו ולסביבתו הטבעית.


המתחם הוקם בעזרת צוות פעולה ייעודי בראשותן של ליאת לבני דורון ונג'את גזאווי מצוות הריפוי בעיסוק ובתמיכתה של הנהלת בית החולים לוינשטיין בריהוט החדר ובהרכבתו על ידי צוות האחזקה המסור. חלק מהאבזור נתרם על ידי חברות שונות כגון: טמפו, בוכוולטר, חוגלה וכן ע"י צוות מרפאות בעיסוק שאספו, הובילו, בנו והרכיבו.
תודה לירדן גפני, לינור קנת, דפנה טאובר, ספיר ביבי, טניה קורליצקי אורלי דיאמנט גומז ועדי כהן. תודה מיוחדת לד"ר עפיף על בניית כוננית מדפים מעוצבת לפירות וירקות ולהנהלת אשפוז היום על ההירתמות לאבזור וארגון החדר הנמצא בתחומם.

כולכם מוזמנים לבקר ולהתרשם!