כללית און-ליין
מחקר וחדשנות
    מאת:
  • עדינה שריד, מרפאה בעיסוק ואחראית תחום שיקום נהיגה

סימולטור נהיגה

מרפאת הנהיגה בלוינשטיין התחדשה בסימולטור נהיגה חדשני המדמה נהיגה. הערכת הנהיגה מתבצעת על ידי מרפאות בעיסוק מומחיות בתחום וכוללת אבחונים קוגניטיביים, נהיגה בסימולטור, והערכת נהיגה מעשית על הכביש עם מורה לנהיגה ומרפאה בעיסוק

הסימולטור מהווה חלק מהערכת נהיגה המתבצעת למטופלים המופנים למרפאה על ידי רופאיהם (מטופלי לוינשטיין ומטופלים מהקהילה) בשאלת כשירותם לנהיגה או לנבדקים בריאים המגיעים ביוזמתם או ביוזמת בן משפחה מודאג.

הסימולטור הגיע אלינו מארה"ב. הוא מצויד באביזרים תואמים לאביזרים ברכב - מושב חשמלי מתכוונן, חגורת בטיחות, הגה, דוושות, לוח שעונים, מראות, ידית איתות וידית למגבים. הפעלת הרכב (מערכת ההנעה) מתאפשרת על ידי הבודקת או על ידי הנבדק. התרחישים נבנו על ידי מרפאים בעיסוק ומותאמים להערכה ולשיקום נהיגה. התרחישים מוקרנים על גבי שלושה מסכים בחזית ומאפשרים ראייה פנורמית. קיימת עמדת שליטה נפרדת לבודקת בגב הסימולטור.

התרחישים בסימולטור מגוונים וניתנים לשליטת המרפאה בעיסוק הבודקת. הסימולטור מאפשר לבדוק את הנהיגה בסביבות וירטואליות שונות כגון: בסביבה עירונית, בין-עירונית, בחושך, בתנאי מזג אויר סוער ועוד. הבודקת יכולה לאתגר את הנהג בתקלות מכניות שונות תוך כדי נסיעה, וגם לבדוק את יכולתו להגיב לגירויים שונים בזמן הנהיגה כדי לבדוק אם ליקויים קוגניטיביים כלשהם באים לידי ביטוי בנהיגה. ההגה והדוושות תואמים לאלה הקיימים ברכב סטנדרטי ולכן ניתן להעריך אם מטופל עם פגיעה אורטופדית יכול לתפעל כראוי ובצורה בטיחותית את מנגנוני השליטה ברכב. אם לא - ניתן להתאים את הנהיגה למגבלות שונות: נהיגה עם תפוח הגה לנהגים עם חולשת יד, העברת דוושת המאיץ לרגל שמאל לנהגים עם ליקוי ברגל ימין והסרת מושב הרכב לצורך נהיגה מתוך כסא גלגלים.

יתרון נוסף לסימולטור הוא היכולת לשחזר את הנסיעה, שכן כל נסיעה מוקלטת ונשמרת באופן אוטומטי במערכת וניתן לצפות בה יחד עם הנבדק. עובדה זו מסייעת לנבדק ללמוד מטעויותיו, ולכן הסימולטור מתאים גם לשיקום נהיגה.

האפשרות להתנסות בנהיגה מאתגרת, עם "הפתעות" והסחות שונות בכביש בסביבה בטיחותית מתאימה גם לבני נוער הלומדים נהיגה ונותנת ערך מוסף חשוב מאחר והתלמידים לא תמיד נתקלים בסיטואציות מאתגרות בזמן הלמידה (התפרצות הולכי רגל, נהיגה בערפל ועוד). הסימולטור מאפשר גם מדידה של זמן תגובה תוך כדי נסיעה, ובתום כל תרחיש מופק פלט המפרט את מספר ההתנגשויות, הסטיות מקו האמצע ועבירות התנועה ולכן מאפשר לעקוב אחר ההתקדמות בלמידה.

מי יכול ליהנות משירותיו של הסימולטור וממרפאת הנהיגה?

  1. אנשים לאחר פגיעה אשר רוצים להעריך את יכולתם לחזור ולנהוג מבחינה פיזית או קוגניטיבית.

  2. אנשים בגיל המבוגר אשר רוצים לבדוק את כשירותם להמשיך ולנהוג.

  3. בני נוער הנזקקים לאימון נוסף או הכנה לקראת לימודי הנהיגה

פרטים נוספים אצל לילך בטלפון: 09-7709003.